Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasižiūrėti naujoviškos mokyklos pedagogai į Vengriją vyksta iš viso pasaulio

Mokykla Vengrijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mokykla Vengrijoje
Šaltinis: 15min
0
A A

Šachmatų didmeistrė, iki šiol geriausia pasaulyje šachmatininke laikoma Judita Polgar gimtojoje Vengrijoje vieną iš sostinės Budapešto rajonų pavertė „šachmatų stebuklų šalimi“. Vaikai matematikos, gramatikos, net muzikos čia mokosi pagal šachmatų logiką.

J.Polgar niekais pavertė mitą, kad šachmatai – protingų vyrų žaidimas. Kartu su seserimis Suzana ir Sofija jai pavyko nutraukti tuometinės Sovietų Sąjungos sportininkų pergalių prie šachmatų lentos seriją – 1988 metais ji laimėjo moterų šachmatų olimpiadą.

J.Polgar iki šiol laikoma geriausia pasaulio šachmatininke moterimi ir nepamiršta daug prie to prisidėjusio savo tėvo mokymo: genijais tampama, o ne gimstama. Dabar pati dviejų vaikų motina J.Polgar daug laiko skiria specialiai mokymo programai jos įkurtuose „šachmatų rūmuose“, kur mokoma pagal šachmatų logiką.

„Nesiekiame ugdyti didmeistrių, bet šachmatai padeda vaikams mąstyti logiškai ir tai pritaikyti kasdieniame gyvenime“, – sako J.Polgar.

Šachmatų rūmuose – kaip pasakų šalyje. Žaidimo lentos herojai veda vaikus per sudėtingus mokykloje dėstomus dalykus, o šachmatų figūrų ėjimai ir kombinacijos padeda įsisavinti matematikos, kalbų, net muzikos žinias – lyg žaidžiant.

Šachmatų figūros tampa skaičiais, raidėmis ar muzikos natomis. Į šią mokyklą viename Budapešto rajonų dabar traukia pedagogai ne tik iš Vengrijos, bet ir iš Didžiosios Britanijos, Jungtinių Valstijų, kad išmoktų mokyti pagal šachmatų sistemą. Žaisti šachmatais mokoma daug kur, bet jų sistema niekur netaikoma kitiems dalykams įsisavinti.

„Šachmatai – labai sudėtingas sportas, šešios figūros gali judėti šešiais skirtingais būdais, juos galima derinti su įvairiais žaidimų elementais“, – sako šachmatų didmeistrė.

„Vaikams labai sunku būti susikaupus 45 minutes. Bet šachmatai juos išmoko sekti kelias detales iš karto ir sujungti tai į sistemą. Šachmatai padeda suvokti žinias“, – sako matematikos mokytoja R. Halasz.

Pati mokyklos įkūrėja J.Polgar ir jos seserys mokėsi namuose, nes taip nusprendė jų tėvas, norėjęs, kad daugiausia dėmesio būtų kreipiama šachmatams. Jais Vengrijoje žaidžiama visur, nuo rugsėjo šachmatai įtraukti ir į mokymo programas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min