Dabar populiaru
Publikuota: 2016 spalio 7d. 21:55

Paskutinis Anos Politkovskajos interviu: „Kadyrovas yra mūsų laikų Stalinas“

Ana Politkovskaja
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Ana Politkovskaja

Prieš dešimt metų, 2006-ųjų spalio 5-ąją žymi Rusijos žurnalistė Ana Politkovskaja davė paskutinį interviu, kuriame negailėjo karčių žodžių neseniai į valdžią atėjusiam Čečėnijos lyderiui Ramzanui Kadyrovui. Po dviejų dienų su Rusijoje išsikerojusia korupcija kovojusi A.Politkovskaja buvo nužudyta.

Paskutiniame viešame pokalbyje žurnalistė pavadino tuometinį Čečėnijos premjerą „šių laikų Stalinu“ ir perspėjo dėl jo brutalumo keliamos grėsmės. Ji teigė svajojanti, kad išauš diena, kai R.Kadyrovas privalės atsakyti už kankinimus ir nužudytus žmones.

Pateikiame jums paskutinįjį A.Politkovskajos interviu.

– Viena Maskvos žurnalistė neseniai parašė, kad Ramzanas Kadyrovas iš „griovėjo“ tapo „statytoju“ ir kad kas liečia žmogaus teises, mums (jo kritikams) belieka tik virkauti. Ką manote apie tokį pareiškimą?

– Aš net nekomentuosiu tokių nesąmonių. Aš manau, kad naujasis Kadyrovas yra tik toks, kuris pavežėja iki Maskvos merginas, kurios yra išsiilgę brutalumo. Tai vienintelis skirtumas.

Ką tai reiškia „virkauti dėl žmogaus teisių“? Nėra jokio reikalo sėdėti ir verkti dėl žmogaus teisių. Reikia tiesiog susitikti ir pakalbėti ne tik su Kadyrovu, bet ir akis į akį pamatyti žmones, kurie nukentėjo nuo Kadyrovo veiksmų, žmones, kurių artimieji žuvo, buvo kankinami, priversti bėgti. Daugelis šių žmonių yra verti didžiausios pagarbos, aš juos esu sutikusi asmeniškai.

Dabar ant savo darbo stalo turiu dvi nuotraukas. Atlieku tyrimą apie kankinimus Kadyrovo kalėjime. Tai yra žmonės, kuriuos pagrobė asmeninių Kadyrovo pajėgų nariai dėl visiškai nepaaiškinamų priežasčių. Jie buvo kankinami ir mirė. Jie mirė kaip (Kadyrovo) viešųjų ryšių kampanijos dalis.

Planuoju paskelbti, kad šie žmonės, kurie buvo pagrobti, kurių nuotraukos yra ant mano stalo, vienas jų – rusas, kitas – čečėnas, buvo apšaukti kovotojais, kurie tariamai priešinosi Kadyrovui prie Alerojaus kaimo.

Tai gerai žinoma istorija, kuri buvo rodoma mūsų televizijose, kai Kadyrovas stovėjo ir kalbėjo su apsauginių būriu užnugaryje. Bet tiesa ta, kad tie žmonės buvo pagrobti, jie „pranyko“ kuriam laikui ir galiausiai buvo nužudyti.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas

– Kai kurie sako, kad tokių incidentų yra labai nedaug, tai pavieniai atvejai ir nedidelė kaina vardan regiono ramybės ir klestėjimo. Koks jūsų požiūris į tai?

– Noriu pasakyti, kad žmonių pagrobimų skaičius per šių metų pirmą pusmetį yra didesnis nei buvo per praėjusių metų pirmąjį pusmetį. Ir tai yra tik tie skaičiai, kurie žinomi iš šeimų, kurių artimieji dingo ir jų kūnai nebuvo rasti.

Noriu atkreipti dėmesį į tai, kad mes kalbame apie „pavienius atvejus“, nes tai nėra mūsų artimieji – tai ne mūsų sūnūs, broliai ir sutuoktiniai. Tos nuotraukos, apie kurias kalbėjau, jose užfiksuoti kankinti ir siaubingai sužaloti kūnai. Negalite sakyti, kad tai maži procentai, tai milžiniški procentai.

Kadyrovas yra mūsų laikų Stalinas. Čečėnijos žmonėms tai yra tiesa. Daugelis mūsų kolegų pasistengė, kad mes tuo patikėtume, jog tai tik maži procentai, kad absoliutus blogis gali triumfuoti šiandien, kad hipotetinėje ateityje atsirastų gėris. Tai absoliuti netiesa.

O dėl Kadyrovo dievinimo, situacija primena Staliną. Jei girdite kažką, kalbantį viešai, atvirai, oficialiai, girdėsite dievinimą. Tik pradėjus kalbėti paslapčia, konfidencialiai, jūs išgirsite, kad neapykanta jam tik auga. Žmonių sielos yra suskaldytos. Tai labai pavojingas dalykas.

Apie Ramzano Kadyrovo ateitį

– Ar pritariate žurnalistams, kurie teigia, kad Ramzano Kadyrovo prezidentavimas turi būti siejamas su Vladimiro Putino prezidentavimu?

– Aš Kadyrovo likimą sieju su skaičiumi žmonių, kurie nori jam keršyti. Tai ir viskas. Aišku, aš niekam nelinkiu mirties, bet jei kalbame apie tą žmogų, jam reikėtų labai susirūpinti savo saugumu.

Žurnalistai, kurie nepažįsta regiono, sako, kad jis atgaivina Čečėnijos tradicijas. Tai visiška nesąmonė. Jis jas naikina. Žinote, aš nesu vendetos (kraujo keršto) gerbėja, bet ši tradicija regione bent jau palaikė stabilumą. Jis sunaikino ir tai.

– Jei visgi Kadyrovas nežus nuo keršytojų rankos, ar manote, kad jis stengsis surengti išankstinius rinkimus?

– Jis yra marionetė, niekas nuo jo nepriklauso. Nemanau, kad jis galingesnis nei bet kuris kitas. Jis yra iki dantų ginkluotas bailys, apsupęs save asmens sargybiniais. Nemanau, kad jis taps Čečėnijos prezidentu. Tai mano vidinis tikėjimas, intuicija.

Nemanau, kad jis galingesnis, nei bet kuris kitas. Jis yra iki dantų ginkluotas bailys, apsupęs save asmens sargybiniais.

Tai nėra racionalu ir tai nebūtų patvirtina Alu Alchanovo (buvęs Čečėnijos prezidentas) ... Pats Alu Alchanovas yra silpna asmenybė. Tai yra esminė priežastis, kodėl Kadyrovas sutelkė tiek galios ir galėjo pradėti naudoti savo drakoniškus metodus.

Asmeniškai aš Kadyrovo gimtadieniui turiu vieną svajonę: svajoju matyti jį sėdintį ant suolo, teisme, kur taikomi griežčiausi teisės standartai, kur bus išvardinami visi jo nusikaltimai ir jis privalės už juos atsakyti.

Beje, kitos žiniasklaidos priemonės apie tai nerašė, bet Kadyrovų šeimai ir pačiam Kadyrovui pradėtos trys bylos po mūsų dienraštyje pasirodžiusių straipsnių. Aš pati esu liudininkė vienoje byloje. Tos bylos yra dėl žmonių grobimo, dviejuose iš jų dalyvaujant pačiam Ramzanui Achmedovičiui Kadyrovui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

02:13
02:24
00:57

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min