Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 28d. 13:47

Paskutinis nužudyto slovakų žurnalisto J.Kuciako tyrimas veda į Italijos mafiją

Pagerbiamas nužudytas slovakų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pagerbiamas nužudytas slovakų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė

Sekmadienį Slovakijoje buvo nužudytas tyrimų žurnalistas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė. Pareigūnų teigimu, 27 metų amžiaus vyrui gyvybę atėmė profesionalūs žudikai. Taip pat manoma, kad nužudymo priežastimi tapo jo profesinė veikla. Tiriamosios žurnalistikos centras „Organized Crime and Corruption Reporting Project“ (OCCRP) atskleidžia paskutinio jo tyrimo detales.

Slovakijos žiniasklaidoje spėliojama, kad dėl J.Kuciako mirties kaltas jam anksčiau grasinęs slovakų verslininkas Marianas Kočneras arba korumpuoti vyriausybės pareigūnai.

Vis dėlto prieš mirtį J.Kuciakas, bendradarbiaudamas su OCCRP, Čekijos tiriamosios žurnalistikos centru (CCIJ) ir Italijos tiriamosios žurnalistikos projektu (IRPI), tyrė su pavojingais asmenimis susijusią istoriją.

„Twitter“ nuotr./Janas Kuciakas
„Twitter“ nuotr./Janas Kuciakas

Paskutinis J.Kuciako tyrimas apėmė vienos pavojingiausių pasaulyje nusikalstamų grupuočių „'Ndrangheta“ veiklą Italijoje.

„'Ndrangheta“ Europos kokaino juodojoje rinkoje užima dominuojančią poziciją, taip pat yra įsitraukusi į daugybę kitų kriminalinių veiklų, įskaitant ginklų kontrabandą, sukčiavimą, korupciją, bauginimą, turto prievartavimą ir nusikaltimus aplinkai“, – 2013 m. paskelbė Europos policijos biuras (Europolas).

J.Kuciakas buvo nužudytas neužbaigęs istorijos. Portalas Aktualne.sk, kuriame dirbo žurnalistas, ėmė viešinti jos detales.

Dėmesį atkreipė manekenė asistentė

J.Kuciakas ir jo kolegos pradėjo tyrimą siekdami išsiaiškinti, kodėl Slovakijos premjeras Robertas Fico kaip asistentę pasamdė tuomet 27 metų amžiaus Marią Troškovą – patirties politikoje beveik neturinčią buvusią grožio konkurso „Miss Visata“ dalyvę ir manekenę, kuri pozuoja apsinuoginusi.

R.Fico biuras atsisakė paviešinti jos pareigų aprašymą ir patikslinti poziciją vyriausybėje bei nurodyti, ar buvo patikrintas jos patikimumas.

„Scanpix“ nuotr./Robertas Fico
„Scanpix“ nuotr./Robertas Fico

Pradėjusi tirti M.Troškovos atvejį, komanda atkasė kur kas įdomesnę istoriją.

Paaiškėjo, kad M.Troškova buvo italo Antonino Vadalos verslo partnerė. Šiuo metu Slovakijoje gyvenančiam 42 metų amžiaus A.Vadalai priklauso žemės ūkio bendrovių tinklas šalies rytuose.

Neseniai P.Rusko buvo suimtas pateikus kaltinimus, esą jis dešimtajame dešimtmetyje užsakė savo verslo partnerio žmogžudystę.

Įpusėjusi trečią dešimtį, M.Troškova su A.Vadala įkūrė ir valdė įmonę „GIA Management“, vykdančią veiklą įvairiose srityse – nekilnojamojo turto, statybų, pakavimo ir fotografijos.

Praėjus vos metams M.Troškova pasitraukė iš įmonės.

M.Troškova į verslo pasaulį įžengė kaip buvusio politiko ir tuometinio televizijos „TV Markiza“ bendraturčio Pavolo Rusko asistentė.

Neseniai P.Rusko buvo suimtas pateikus kaltinimus, esą jis dešimtajame dešimtmetyje užsakė savo verslo partnerio žmogžudystę.

M.Troškovai dirbant „GIA Management“, ji sutiko buvusį Slovakijos parlamento narį Viliamą Jasaną ir įsidarbino jo asistento padėjėja. Vėliau ją įdarbino premjeras R.Fico.

Aktualne.sk komanda išsiaiškino, kad M.Vadala nėra eilinis Slovakijoje verslą vykdantis imigrantas.

Ryšiai su mafija

2017-aisiais Italijos Kalabrijos regione buvo suimti keli „'Ndrangheta“ mafijos, vykdančios prekybą kokainu, nariai.

Tuomet policija A.Vadalą įvardijo kaip potencialų naują narkotikų kartelio tarpininką, galimai pakeisiantį sulaikytus mafijos narius.

„Wikipedia.org“ nuotr./Bova Marina
„Wikipedia.org“ nuotr./Bova Marina

Vis dėlto greitai žurnalistai išsiaiškino, kad jo ryšiai su grupuote – kur kas stipresni.

Prieš emigruodamas į Slovakiją, A.Vadala gyveno gimtajame Bova Marinos mieste. Jį labiausiai garsina „'Ndrangheta“ mafija, atsakinga mažiausiai už 25 žmogžudystes ir prekybą kokainu.

A.Vadalai buvo išduotas arešto orderis, tačiau į Slovakiją tuomet jau persikėlęs vyras išvengė arešto, vėliau jam pateikti kaltinimai buvo panaikinti.

Policijos duomenimis, 2002 metais A.Vadala padėjo paslėpti nuo teisingumo besislapstantį kitos nusikalstamos grupuotės „Libri-Zindato“ narį. Tiesa, neretai „Libri-Zindato“ ir „'Ndrangheta“ laikomos viena grupuote.

Vėliau bėglys, apkaltintas žmogžudyste, buvo rastas A.Vadalos namuose Bova Marinoje.

A.Vadalai buvo išduotas arešto orderis, tačiau į Slovakiją tuomet jau persikėlęs vyras išvengė arešto, galiausiai jam pateikti kaltinimai buvo panaikinti.

Bėglys, kuriam A.Vadala padėjo pasislėpti, yra narkotikų prekeivis Domenico „Mico“ Ventura, susijęs su „'Ndrangheta“.

„Wikipedia.org“ nuotr./Lupara
„Wikipedia.org“ nuotr./Lupara

D.Ventura išgarsėjo 2012-aisiais, kai į Italijos policijos rankas pateko vaizdo įrašas, kuriame jis šaltakraujiškai nušauna kitą mafijos narį. Ginklas, kuriuo jis įvykdė nusikaltimą – nupjautavamzdis šratinis perlaužiamas šautuvas lupara, paprastai asocijuojamas su mafija.

D.Venturai buvo skirtas įkalinimas iki gyvos galvos.

Įsivėlusi ir vyriausybė?

Naktį iš antradienio į trečiadienį aktuality.sk paskelbtame paskutiniame J.Kuciako straipsnyje taip pat buvo rašoma apie galimas politines sąsajas su italų verslininkais, galbūt turinčiais ryšių su „Ndrangheta“.

„Du žmonės iš vieno vyro, atvykusio į Slovakiją kaip kaltinamasis mafijos byloje Italijoje, aplinkos turi kasdienę prieigą prie šalies premjero“, – rašė J.Kuciakas straipsnyje „Italijos mafija Slovakijoje. Jos goblinai siekia politiką.“

„Italai, palaikantys ryšius su mafija, rado antruosius namus Slovakijoje. Jie ėmėsi verslo, gavo subsidijų, pritraukė ES fondus ir užmezgė santykius su įtakingais žmonėmis politikoje – netgi Slovakijos Respublikos vyriausybės rūmuose, – rašė jis. – Jiems priklausė arba tebepriklauso dešimtys kompanijų. Jų turto vertė yra dešimtys milijonų eurų.“

Pastarasis SME straipsnis sukėlė piktą R.Fico reakciją. Kairiojo sparno premjeras kiek anksčiau paskelbė, kad vyriausybė skirs milijono eurų atlygį už informaciją, padėsiančią sučiupti žudikus.

„Neturėdami jokių įrodymų, nesiekite nekaltų žmonių su dviguba žmogžudyste. Tai peržengia visas ribas. Jau nebejuokinga“, – perspėjo R.Fico.

Visą J.Kuciako ir kolegų tyrimą artimiausiu metu rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:05
02:14
01:11

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min