15min be reklamos
2022 12 06, 12:04

Paskutinis opozicijos politiko I.Jašino žodis teisme skirtas ir V.Putinui: jūsų vardas siejamas su mirtimi

Pirmadienį, gruodžio 5 d., Maskvos Meščansko teismas surengė paskutinį posėdį opozicijos politiko Iljos Jašino baudžiamojoje byloje, per kurį jis tarė paskutinį žodį. I.Jašinas, viešai prabilęs apie rusų karių surengtas žudynes Bučos mieste Ukrainoje, apkaltintas Rusijos kariuomenės diskreditacija.
Rusijos opozicijos politikas Ilja Jašinas
Rusijos opozicijos politikas Ilja Jašinas / „AFP“/„Scanpix“

Prokuroras teismo prašo I.Jašinui skirti 9 metus kalėjimo. Prokuratūra taip pat nori uždrausti politikui naudotis internetu dar ketverius metus po to, kai jis atliks bausmę. Tikimasi, kad nuosprendis bus paskelbtas gruodžio 7 d.

Po prokuroro ir advokatų pasisakymų I.Jašinas pasakė baigiamąją kalbą, kurią paskelbė portalas „Mediazona“:

„Paskutinis kaltinamojo žodis“ skamba gana niūriai. Lyg man užsiūs burną ir uždraus kalbėti amžinai. Visi žino, kad tai ir yra esmė. Jie izoliuoja mane nuo visuomenės, nes nori, kad tylėčiau. Pažadu, kad kol gyvensiu, niekada su tuo nesitaikstysiu. Mano misija – sakyti tiesą. Neatsisakysiu tiesos net už grotų. Juk, cituojant klasiką, „melas yra vergų religija“.

Aš vertinu tai, kaip vyko teismo procesas. Vyko atviras ir skaidrus teismo procesas, netrukdėte man kalbėti ir mano advokatams dirbti. Rusijos teisingumo išdegintame lauke jis atrodo kaip kažkas gyvo.

Pasakysiu tiesiai šviesiai, Oksana Ivanovna (teisėja Oksana Goriunova, - red. past.), jūs pati darote neįprastą įspūdį. Tai valdžios institucijoms jūs esate sistemos sraigtelis, o aš matau gyvą žmogų. Žinau, kad vakare nusimesite apsiaustą ir eisite apsipirkti, galbūt į tą pačią parduotuvę, kurioje mano mama perka varškę.

Geriau dešimt metų praleisti už grotų ir išlikti sąžiningu žmogumi, nei tyliai degti uš gėdos dėl to, kas padaryta tavo vardu.

Žinote, Oksana Ivanovna, nuo seno vadovaujuosi principu: daryk, ką privalai, o kas bus, tas bus. Kai prasidėjo kariniai veiksmai, nė sekundės neabejojau, ką turiu daryti. Man fiziškai skauda dėl to, kiek žmonių žuvo šiame kare, kiek likimų buvo suluošinta.

„Scanpix“ nuotr./Ilja Jašinas
„Scanpix“ nuotr./Ilja Jašinas

Prisiekiu, kad nesigailiu. Galėjau pabėgti, galėjau nutilti. Bet aš padariau tai, ką turėjau padaryti. Geriau dešimt metų praleisti už grotų ir išlikti sąžiningu žmogumi, nei tyliai degti iš gėdos dėl to, kas padaryta tavo vardu“.

I.Jašinas savo baigiamojoje kalboje taip pat kreipėsi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną:

„Norėčiau kreiptis į Vladimirą Putiną, kuriam atstovauja mūsų prokuroras. Vladimirai Vladimirovičiau, jūs pats suprantate, kokią klaidą padarėte vasario 24 d. Mūsų kariuomenės nesutinka su gėlėmis, esame vadinami okupantais ir baudėjais. Jūsų vardas siejamas su mirtimi ir sunaikinimu.

Jūs kariaujate ne tik prieš ukrainiečius, bet ir prieš savo tautiečius. Jūs siunčiate šimtus tūkstančių rusų į pragarą. Jums tai tiesiog skaičiai stulpeliuose, tačiau daugeliui šeimų tai nepakeliamas skausmas netekus vyro, tėvo, sūnaus.

Šimtai tūkstančių mūsų tėvynainių paliko savo tėvynę, nes nenori žudyti ir būti žudomi. Žmonės bėga nuo jūsų, pone prezidente. Perkėlęs šalįant karo bėgių, jūs sukate šalį atgal. Ar pamiršote, kad tokia politika jau atvedė mūsų šalį į pražūtį?

Raginu Jus, Vladimirai Vladimirovičiau, nedelsiant tai nutraukti. Išvesti karius iš Ukrainos ir pradėti taikos derybas.

Galiausiai noriu kreiptis į tuos, kurie visus šiuos mėnesius sekė teismo procesą ir mane palaikė. Draugai, kad ir koks būtų teismo sprendimas, jis neturėtų jūsų palaužti. Suprantu, kaip jums sunku. Bejėgiškumo, beviltiškumo jausmas. Negalima pasiduoti.

Nenusiminkite. Tai mūsų ir jūsų šalis. Ne jų. Už tai verta kovoti. Būkite drąsūs, nesitraukite blogio akivaizdoje ir kovokite. Kovokite vieni už kitus. Mūsų yra daug daugiau, nei atrodo, nei mus bando įtikinti.

Nesijaudinkite dėl manęs. Pažadu, kad ištversiu visus šiuos išbandymus, nesiskųsiu ir oriai eisiu šiuo keliu. O jūs man pažadėkite, kad išliksite optimistiški ir nuolat šypsositės.

Patikėkite, Rusija bus laisva ir laiminga!“

Buvęs Maskvos rajono deputata, Boriso Nemcovo ir Aleksejaus Navalno bendražygis I.Jašinas birželio pabaigoje buvo sulaikytas dėl administracinių kaltinimų, o po bausmės atlikimo vėl sulaikytas dėl baudžiamųjų kaltinimų.

Opozicijos politikas sakė, kad jam ne kartą buvo užsiminta apie galimybę išvykti iš Rusijos, tačiau jis nusprendė likti, nes „myli savo šalį“.

I.Jašino baudžiamojo persekiojimo priežastimi tapo „YouTube“ transliacija, kurioje jis kalbėjo apie žmogžudystes Bučoje ir ypač kritikavo Rusijos pusės argumentus, teigiančius, kad Rusijos kariuomenė su jomis nesusijusi.

Politikui gresia iki 10 metų kalėjimo dėl melagingų naujienų skleidimo Ilgiausia bausmė pagal šį straipsnį Rusijoje iki šiol buvo skirta buvusiam I.Jašino kolegai Aleksejui Gorinovui – septyneri metai kalėjimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min