Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasninkaujantis Indijos premjeras Narendras Modis Baltuosiuose rūmuose susitiko su Baracku Obama

Indijos premjeras Narendras Modis vieši JAV
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Indijos premjeras Narendras Modis vieši JAV
Šaltinis: BNS
0
A A

JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienį turėjo pirmą progą susidaryti nuomonę apie naująjį Indijos premjerą Narendrą Modi – intriguojantį naujoką pasaulinėje arenoje, kuris stulbino per šį savo vizitą nuo Niujorko iki Baltųjų rūmų.

N.Modi Baltuosiuose rūmuose per privačią vakarienę susitiko su B.Obama, viceprezidentu Joe Bidenu ir kitais svarbiais JAV pareigūnais, prieš oficialias derybas Ovaliajame kabinete antradienį.

Nepaisant sekinančios susitikimų ir skrydžių darbotvarkės, N.Modi turėjo vaišintis tik arbata ir limonadu, nes, kaip ir kasmet, laikosi devynių dienų religinio pasninko.

Vašingtonas viliasi, kad šis vizitas, surengtas po N.Modi hinduistų nacionalistų partijos „Bharatiya Janata“ (BJP) gegužę didele persvara pasiektos rinkimų pergalės, atvers naują puslapį dėl santykių su Deliu, kurie Vašingtone labai vertinami, bet pastaraisiais metais buvo įtempti.

N.Modi ir B.Obama susėdo po paauksuotu sietynu Baltųjų rūmų Mėlynojoje salėje, drauge su maždaug 20-čia pareigūnų iš abiejų šalių. Vakarienėje taip pat dalyvavo JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Indijos užsienio reikalų ministrė Sushma Swaraj. 

Nepaisant sekinančios susitikimų ir skrydžių darbotvarkės, N.Modi turėjo vaišintis tik arbata ir limonadu, nes, kaip ir kasmet, laikosi devynių dienų religinio pasninko.

Abi valstybės paskelbė bendrą „vizijos pareiškimą“, kuriame žadama, kad kovoti su terorizmo grėsme, reaguoti į humanitarines katastrofas, siekiti užkirsti kelią masinio naikinimo ginklų platinimui ir „švelninti“ klimato kaitos poveikį.

Prieš susitikimą Baltuosiuose rūmuose N.Modi buvo pasveikintas kaip roko žvaigždė, kai Niujorke, arenoje „Madison Square Garden“, kalbėjo tūkstančiams indų išeivių ir pasakė kalbą Jungtinėse Tautose (JT).

Indų kilmės amerikiečių aktyvistai daug metų siekė reabilituoti N.Modi įvaizdį, po to, kai 2005 metais jam nebuvo išduota JAV viza dėl priežasčių, susijusių su žmogaus teisėmis, konkrečiau – dėl riaušių prieš musulmonus Gudžarato valstijoje, kai jis buvo jos pirmasis ministras.

N.Modi neigia padaręs ką nors bloga ir niekada nebuvo apkaltintas dėl to smurto, kuris pareikalavo daugiau kaip tūkstančio gyvybių.

Nuo to laiko, kai N.Modi tapo Indijos premjeru, Vašingtonas labai stengėsi įsiteikti naujajam Indijos lyderiui – nusiuntė į Delį kelias ministrų lygio delegacijas ir siekė ankstyvo jo vizito Jungtinėse Valstijose.

„Tai istorinis ir lemiamas momentas mūsų abiejų didžių demokratinių valstybių istorijoje“, – sakė vienas JAV aukšto rango pareigūnas.

Penktadienį atvykęs į JAV N.Modi straipsnyje „The Wall Street Journal“ rašė, kad „Indija ir JAV yra padariusios esminius statymus dėl viena kitos sėkmės“.

„Viena kitą papildančios Indijos ir JAV jėgos gali būti naudojamos visus apimančiai ir plačiai grindžiamai pasaulinei plėtrai, kad būtų transformuoti gyvenimai visame pasaulyje“, – pažymėjo jis.

Baltieji rūmai tai įvertino kaip ženklą, kad nepaisant kai kurių erzinančių nesutarimų, pirmiausia – dėl prekybos, N.Modi yra įsipareigojęs dėl santykių, kuriuos JAV pareigūnai vertina kaip atramos tašką B.Obamos sumanytam JAV užsienio politikos perbalansavimui Azijos link.

JAV pareigūnai sveikino N.Modi pažadus mažinti Indijos ekonomiką stabdančią biurokratiją ir jo pasiūlymus verslo lyderiams, kurie seniai piktinasi suvaržymais užsienio investicijoms.

N.Modi pirmadienį viešai perspėjo Jungtines Valstijas nekartoti savo išėjimo iš Irako „klaidos“ ir pernelyg greitai nepasitraukti iš Afganistano.

Tačiau Vašingtonas nerimauja dėl neseniai žengto Delio žingsnio blokuoti svarbų Pasaulinės prekybos organizacijos (PPO) paktą, kuriuo būtų supaprastintos muitinės procedūros ir paskatinta pasaulinė prekyba.

N.Modi pirmadienį sakė, kad palaiko nevaržomą prekybą, bet pridūrė, kad prekyba turi būti vykdoma tokiu būdu, kuris didintų Indijos pajėgumus pamaitinti skurdžiausius savo piliečius ir apgintų besiformuojančią vidurinę klasę.

Indijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Syedas Akbaruddinas sakė, kad abi šalys taip pat aptars Afganistano ateitį ir pasaulinę kovą su tokiomis kovotojų grupuotėmis kaip „al Qaeda“ ir „Islamo valstybė“ (IS).

N.Modi pirmadienį viešai perspėjo Jungtines Valstijas nekartoti savo išėjimo iš Irako „klaidos“ ir pernelyg greitai nepasitraukti iš Afganistano.

„Dėl tokio greito pasitraukimo iš Irako (ir) to, kas ten įvyko, pasitraukimo procesas Afganistane turėtų būti labai lėtas“, – sakė jis.

JAV pareigūnai tvirtino, kad ieškinys, kurį Indijos premjerui dėl minėtų skerdynių Gudžarate iškėlė viena Niujorko žmogaus teisių gynimo grupė, nesumenkins šio vizito. 

Abi šalys labai nori atitaisyti žalą, kurią padarė pastarojo meto kivirčai, tarp jų – praėjusį gruodį kilusi krizė, kai JAV pareigūnai Niujorke areštavo ir nuogai išrengę apieškojo Indijos diplomatę, kuri esą blogai elgėsi su savo namų šeimininke.

JAV pareigūnai tvirtino, kad ieškinys, kurį Indijos premjerui dėl minėtų skerdynių Gudžarate iškėlė viena Niujorko žmogaus teisių gynimo grupė, nesumenkins šio vizito. Kaip užsienio vyriausybės vadovas N.Modi turi diplomatinę neliečiamybę. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min