Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 04, 18:18

Patriarchas Kirilas popiežiui Pranciškui aiškino, kodėl Rusija užpuolė Ukrainą

Rusijos stačiatikių bažnyčios patriarchas Kirilas kovo mėnesį popiežiui Pranciškui, Katalikų bažnyčios vadovui, per vaizdo pokalbį ilgai aiškino, kodėl Rusija užpuolė Ukrainą. Pasak Kirilo, Maskva negalėjo leisti, kad ją per kelias minutes pasiektų NATO raketos.
Popiežius Pranciškus ir Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas
Popiežius Pranciškus ir Rusijos Ortodoksų Bažnyčios patriarchas Kirilas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Patriarchas popiežiui pasakojo apie raketas

Patriarcho Kirilo ir popiežiaus Pranciškaus pokalbio detales paskelbė Maskvos patriarchato Išorinių bažnytinių santykių departamentas savo interneto svetainėje. Savo versiją apie šį pokalbį kiek anksčiau interviu Italijos spaudai išdėstė ir popiežius Pranciškus, rašo radijo stoties „Svoboda“ interneto svetainė.

Pokalbis vyko kovo 16 d. Patriarchato pranešime sakoma, kad Kirilas nusprendė pasidalyti su Pranciškumi „savo vizija apie sudėtingą situaciją“, susijusią su karu Ukrainoje. Pasak „Svoboda“, Kirilo vizijos perpasakojimas visiškai atkartoja pagrindines Kremliaus tezes šiuo klausimu.

„Scanpix“ nuotr./Patriarchas Kirilas ir Vladimiras Putinas
„Scanpix“ nuotr./Patriarchas Kirilas ir Vladimiras Putinas

Kirilas papasakojo popiežiui apie valdžios pasikeitimą Ukrainoje po 2014 m. Maidano ir gaisro Odesos Profsąjungų rūmuose, kur žuvo 42 žmonės.

„Ši siaubinga Odesos pamoka turėjo įtakos pietryčių Ukrainos žmonių sprendimui ginti savo teises“, – sakė Kirilas.

Vėliau jis dėstė Pranciškui, kad NATO esą pažadėjo Rusijai nesiveržti į rytus (jokie susitarimai dėl to nepasirašyti, Europos politikai neigia, kad toks pažadas kada nors buvo duotas).

Todėl, sako Kirilas, „net buvusios sovietinės Baltijos respublikos tapo NATO narėmis“. Pasak jo, dėl to NATO sienos nuo Sankt Peterburgo nutolusios vos per 130 kilometrų.

„Raketų skrydžio trukmė – vos kelios minutės, – Kirilo žodžius cituoja patriarchatas. – Jei Ukraina būtų priimta į NATO, raketos Maskvą taip pat pasiektų kelias minutes. Rusija niekaip negalėjo ir negali to leisti“.

Patriarchato teigimu, Kirilas sakė, kad jo apibūdinta situacija jam kelia didelį skausmą, nes „jo bendruomenė“ yra abiejose konfrontacijos pusėse. Jis pakvietė Pranciškų „atsiriboti nuo geopolitinės dimensijos“ ir kelti klausimą, kaip Bažnyčios gali padėti taikai ir teisingumui.

Pranciškus Kirilą kvietė kalbėti Jėzaus, o ne valdininko kalba

Popiežius Pranciškus Kirilo žodžius suprato kaip karo pateisinimą, sakoma jo interviu Italijos laikraščiui „Coriera della Sera“.Popiežius patriarchui atsakė, kad nieko nesupranta apie geopolitiką, tačiau bažnyčios vadovai turėtų kalbėti Jėzaus, o ne valdininko kalba.

Pasak popiežiaus, patriarchas savo argumentus dėstė apie 20 minučių skaitydamas iš popieriaus lapo.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Popiežius Pranciškus
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Popiežius Pranciškus

Interviu pontifikas kalbėjo apie savo bandymus pasiekti paliaubas Ukrainoje, kurie dar nedavė rezultatų. Pirmąją Rusijos invazijos dieną Pranciškus telefonu kalbėjosi su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir, užuot paskambinęs Vladimirui Putinui, asmeniškai apsilankė pas Rusijos ambasadorių, kad perduotų savo prašymą nutraukti karo veiksmus. Tada jis perdavė V.Putinui žinią, kad yra pasirengęs atvykti į Maskvą. Pasak Pranciškaus, tokia kelionė būtų buvusi svarbesnė už jo vizitą į Kijevą. Tačiau atsakymo popiežius nesulaukė.

Kartu popiežius skeptiškai vertina idėją, kad patriarchas Kirilas galėtų padėti jam įtikinti V.Putiną sustabdyti ugnį. Šiame kontekste Pranciškus paminėjo epizodą su žemėlapiu. Į Kirilo žodžius, pasak popiežiaus, buvo atsakyta: „Broli, mes nesame valstybės pareigūnai, negalime vartoti politikos kalbos, tik Jėzaus kalbą. Todėl turime ieškoti taikos būdų“. Pasak popiežiaus, patriarchas „negali tapti Putino patarnautoju“.

Popiežius paminėjo, kad Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, kuris laikomas artimiausiu V.Putinui Europos vadovu, jam anksčiau sakė, jog Rusija planuoja nutraukti karo veiksmus iki gegužės 9 d. Kuo grindžiama ši prognozė, išskyrus simbolinę pergalės prieš Vokietiją metinių reikšmę, tekste nenurodoma. „Esu pesimistas, bet turime padaryti viską, ką galime, kad sustabdytume karą“, – užbaigia Pranciškus.

Siūlomos sankcijos patriarchui Kirilui

Patriarchas Kirilas tiesiogiai nepalaikė Rusijos invazijos į Ukrainą, tačiau nuo karo pradžios jis padarė keletą pareiškimų, kuriais solidarizavosi su Rusijos valdžios politika.

Visų pirma jis teigė, kad Donbase vyksta „metafizinė“ kova, kurios prasmė, be kita ko, yra ta, kad Donecko gyventojai nenori rengti gėjų paradų.

Antradienį, gegužės 3 d., po liturgijos Maskvoje Kirilas sakė: „Mes nenorime su niekuo kariauti, Rusija niekada nieko nepuolė. Nuostabu, kai didi ir galinga šalis niekada nieko nepuolė, o tik gynė savo sienas“.

Ši citata buvo plačiai paskleista socialinėje žiniasklaidoje, o daugelis komentatorių pabrėžė, kad teiginys, jog Rusija niekada nieko nepuolė, yra nepagrįstas, ir pateikė priešingų pavyzdžių, pradedant viduramžių Rusios agresija ir baigiant dabartiniu Ukrainos užpuolimu.

Kai kurie dvasininkai ir parapijiečiai kritikavo patriarchą Kirilą už jo poziciją dėl Rusijos karo su Ukraina. Bažnyčios primas nepasisakė už karą, bet pakartojo daugelį Kremliaus tezių apie įvykius Ukrainoje. Dalis ukrainiečių kunigų ir parapijiečių reikalauja atsiskirti nuo Rusijos stačiatikių bažnyčios arba surengti Kirilo bažnytinį teismą. Naujienų agentūra AFP pranešė, kad jis gali būti įtrauktas į ES sankcijų sąrašą.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min