Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pavojingiausios pasaulio valstybės

Pavojingiausių valstybių sąrašo pirmoje vietoje yra Somalis.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Pavojingiausių valstybių sąrašo pirmoje vietoje yra Somalis.
Šaltinis: vakarai.us
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pasaulis dar pamena neseniai pasibaigusią dramą Adeno įlankoje, kur ne savo noru beveik pusmetį praleido ukrainiečių krovininis laivas su visa įgula. Somalio piratai už krovinį ir įkaitus reikalavo išpirkos.

Po penkių mėnesių piratams buvo sumokėta 3,2 mln. dolerių. Tai žymiai mažiau nei vien paties krovinio vertė, tačiau Somalyje trūksta elementariausios įrangos konteineriams iškrauti.

Piratavimas yra vienas iš daugybės pavojų, tykančių Somalyje – šių metų pavojingiausių valstybių sąrašo viršūnėje atsidūrusioje valstybėje. Labiausiai į rytus nutolusi Afrikos valstybė liūdnai pagarsėjo po to, kai per praėjusius metus Somalio piratai užgrobė 42 laivus.

Tačiau ši šalis turi problemų ne tik jūroje, bet ir sausumoje. Per penkiolika metų Somalyje pasikeitė 14 vyriausybių. Nors vasarį į valdžią atėjo naujos jėgos, realiai šalį vis dar valdo karinės struktūros.

Merilende įsikūrusios riziką vertinančios kompanijos viceprezidentas Edas Daly Somalį vadina „tabula rasa“. Šia metafora ekspertas apibūdina valstybę, kurioje vyrauja chaosas, neprognozuojamumas, legitimios valdžios nebuvimas.

Prasčiausia situacija Somalyje, toliau pavojingiausių valstybių trejetuką pratęsia karų kamuojami Afganistanas ir Irakas.

„Forbes“ sudarytas pavojingiausių valstybių sąrašas buvo rengiamas atsižvelgiant į keletą faktorių: nusikalstamumo lygį, policijos pajėgas, socialinius neramumus, teroristinių išpuolių riziką, žmonių pagrobimus ir geopolitinį stabilumą.

Pagal šiuos kriterijus prasčiausia situacija Somalyje, toliau pavojingiausių valstybių trejetuką pratęsia karų kamuojami Afganistanas ir Irakas.

Vienas iš tyrime dalyvavusių ekspertų Adamas Strangfeldas sako, kad dėl trijų pavojingiausių šalių abejonių nekyla, tuo tarpu tarp kitų sąrašo valstybių ir šio trejetuko yra pastebimas atotrūkis.

Somalį, Afganistaną ir Iraką nuo kitų šalių skiria tai, jog minėtose valstybėse pavojai yra geografiškai tolygiai paplitę visoje šalies teritorijoje.

Likusio pavojingiausių valstybių sąrašo daugumą sudaro Afrikos šalys, tokios kaip Demokratinė Kongo Respublika ar Sudanas. Pastarojoje valstybėje, panašu, bręsta nemenki pokyčiai; šeštadienį išduotas tarptautinis arešto orderis Sudano prezidentui Omarui Hassanui al-Bashirui, kuris kaltinamas nusikaltimais žmogiškumui.

Pavojingiausias šalis Afrikoje vienija tai, kad beveik visos jos buvo įsitraukusios į 1998 m. kilusį „pasaulinį Afrikos karą“.

Nors karo veiksmai baigėsi 2003 m., iki šiol tęsiasi pavieniai išpuoliai. Per visą šį laiką mirė 5,4 mln. žmonių: vieni žuvo nuo tiesioginių atakų, tačiau daugumą pakirto badas ir ligų protrūkiai.

Kitos pavojingiausių vardo nusipelnusios šalys – Pakistanas ir Jemenas – į sąrašą pateko dėl jose savo veiklą vykdančios teroristinės grupuotės „al-Qaeda“. Šiaurinėje Pakistano dalyje esančios uolėtos vietovės sukuria puikias sąlygas teroristų veiklai.

Spėjama, kad būtent minėtame Pakistano regione buvo organizuojamas šalies ministrės pirmininkės Benazir Bhutto nužudymas 2007 m. pabaigoje ir Islamabado viešbučio sprogdinimas praėjusių metų rudenį.

Ekspertai prognozuoja, kad pavojus buvusioje britų kolonijoje artimiausioje ateityje nemažės dėl šiaurės vakaruose besitęsiančių kovų tarp valdžios ir genčių.

Viena pavojingiausių vietų pasaulyje pripažintas ir šiaurinis Meksikos pasienio regionas. Pagal pavojingumo laipsnį jis prilygsta Afrikos valstybei Alžyrui. Meksikos šiaurėje milžiniškas nusikalstamumo lygis, tuo tarpu likusi šalies teritorija yra daug saugesnė.

Svarbu pažymėti, kad pavojingiausios valstybės gali palyginti greitai atsikratyti šio negarbingo vardo. Pavyzdžiui, dar prieš septynerius metus pavojingiausia laikyta Siera Leonė nuo pilietinio karo pabaigos padarė nemažą pažangą.

Daugiausiai saugiausių laikomų valstybių yra Europoje. Mažiausia pavojaus tikimybė yra nedidelėse ir turtingose šalyse, tokiose kaip Lichtenšteinas ir Liuksemburgas. Kita vertus, tai nereiškia, kad pastarosios valstybės galėtų tapti pavyzdžiu pavojingiausioms.

Verta pastebėti, kad nors penkiolika pavojingiausių valstybių išsibarstę keturiuose žemynuose, jos turi vieną bendrą bruožą – visos yra buvusios Europos šalių kolonijos.

Didžiausios problemos pavojingiausiose pasaulio valstybėse kyla dėl to, kad kolonistai užgrobtus kraštus suskaldė neatsižvelgdami į svarbiausius tautų atskyrimo kriterijus.

Britai vertinami kaip prasčiausi kolonizatoriai. Dėkingi jiems gali būti nebent Somalio nusikaltėliai, gavę gerą pavyzdį iš garsiausio visų laikų pirato Juodosios Barzdos, kuris buvo anglas.

vakarai.us
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min