Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pelė, kuri suriaumojo: Lenkijos prezidentas A.Duda paskelbė, kad vetuos teismų reformą

Andrzejus Duda
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Andrzejus Duda
Šaltinis: 15min
1
A A

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda dar niekada nėra vetavęs valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ priimtų įstatymų, bet dabar, regis, įsiklausė į tūkstančių protestuotojų nuomonę. Pirmadienio rytą A.Duda paskelbė, kad vetuos prieštaringai vertinamą teismų reformą.

Opozicija, regis, gali švęsti. Po didžiulių protestų savaitgalį A.Duda pareiškė, kad vetuos Lenkijos Senato šeštadienį priimtą Aukščiausiojo Teismo (AT) reformą, o tai padaryti jį ir ragino protestuotojai.

Taip prezidentas pasielgė, nors yra glaudžiai susijęs su valdančiąja konservatyvia partija „Teisė ir teisingumas“, kuri ir inicijavo įstatymo projektą.

Kritikų – o jiems, regis, pritaria ir A.Duda – teigimu, įstatymas sustiprintų politinę teismų kontrolę. Jis suteiktų teisę teisingumo ministrui spręsti, kas iš dabartinio AT narių toliau eis pareigas, o kandidatus į AT parinktų Nacionalinė teismų taryba. Seimas šį įstatymą priėmė dar ketvirtadienį.

Dar vienu įstatymu valdantieji užsimojo reformuoti ir Nacionalinę teismų tarybą – reformuoti taip, kad šios teisėjus skiriančios institucijos narius teiktų ne profesinės asociacijos, o pats Seimas, kitaip tariant, daugumą turintys konservatoriai.

Lenkai socialiniuose tinkluose jau vadina A.Dudą, kuris iki šiol garsėjo ištikimybe „Teisės ir teisingumo“ partijos lyderiui Jaroslawui Kaczynskiui, „pele, kuri suriaumojo“.

A.Duda vetuos ne tik įstatymą dėl AT reformos, bet ir teisės aktą dėl Nacionalinės teismų tarybos reformos.

Agata Gostynska: „Daug kas galvojo, kad prezidentas Duda perleis sprendimą dėl įstatymų Konstituciniam Tribunolui. Bet atrodo, kad net jis nėra tikras šio jau performuoto Tribunolo nešališkumu.“

„Nusprendžiau, kad grąžinsiu į Seimą įstatymą dėl Aukščiausiojo Teismo, taip pat – įstatymą dėl Nacionalinės teismų tarybos“, – pareiškė A.Duda, pridūręs, kad pasiūlys prezidentinį juodraštį, pagal kurį būtų galima taisyti abu vetuotus teisės aktus.

„Šis įstatymas nesustiprintų teisingumo jausmo“ visuomenėje, sakė jis. Prezidentas teigė sprendimą priėmęs po išsamių savaitgalio konsultacijų su teisės ekspertais.

„Šie įstatymai privalo būti pataisyti“, – pareiškė A.Duda.

Kadangi A.Duda įstatymus vetuos, vėl balsuojant dėl šių teisės aktų Seime jų priėmimui jau reikės 60 proc. deputatų pritarimo. Be to, posėdyje privalės dalyvauti mažiausiai pusė visų Seimo narių.

Lenkijos prezidentas, jau anksčiau grasinęs skelbti veto, pirmadienį pareiškė, kad su juo nebuvo pakankamai konsultuojamasi.

„Tai, kad generalinis prokuroras gali kištis į Aukščiausiojo Teismo darbą, neturėtų būti mūsų tradicija“, – teigė A.Duda.

„Daug kas galvojo, kad prezidentas Duda perleis sprendimą dėl įstatymų Konstituciniam Tribunolui. Bet, atrodo, kad net jis nėra tikras šio jau performuoto Tribunolo nešališkumu“, – pastebėjo Europos reformų centro ekspertė Agata Gostynska.

ES lyderiai jau ilgą laiką sako, kad numatoma reforma kelia pavojų teismų nepriklausomybei ir teisinės valstybės principams Lenkijoje.

Europos Komisija yra perspėjusi Lenkiją, kad nenutraukus tų reformų gali įšaldyti Varšuvos teises balsuoti ES Taryboje – aukščiausiame sprendimus priimančiame Bendrijos organe. Šio „branduolinio varianto“ 28 nares turinti ES dar niekada nėra inicijavusi.

Penktadienį susirūpinimą taip pat išsakė JAV Valstybės departamentas, o į gatves išėjo dešimtys tūkstančių, daugiausia jaunų, lenkų.

Penktadienį privačios televizijos TVN užsakymu atlikta apklausa parodė, kad 55 proc. lenkų norėtų, jog A.Duda blokuotų įstatymus dėl teismų reformos. Tik 29 proc. teigė, kad prezidentas turėtų palaiminti teisės aktus.

VIDEO: Lenkijoje tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš teismų reformą
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min