Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 2d. 08:24

Pelningas skiepų verslas

Geriausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Skiepai

Skiepų gamybos verslas išgyvena tikrą renesansą, kuris, manoma, gali trukti iki 2012 metų. Skiepus gaminančios farmacijos bendrovės skaičiuoja milijardinį pelną.

Jungtinėse Valstijose Šveicarijos farmacijos milžinas „Novartis“ stato pirmą gamyklą, kurioje bus gaminami skiepai nuo gripo naudojant ląstelines kultūras, o ne vištų kiaušinius. Ji turėtų pradėti veikti 2011 metais. Į šią gamyklą jau investuota 1 mlrd. dolerių, be to, beveik pusė šios sumos paimta iš amerikiečių mokesčių mokėtojų per Sveikatos apsaugos ministeriją.

Tai bus labai naši gamykla, galėsianti pagaminti 150 mln. dozių vakcinos nuo gripo praėjus vos 6 mėnesiams nuo pandemijos paskelbimo. Tiesa, Jungtinėse Valstijose dar neišduotas leidimas pardavinėti tokius skiepus, tačiau „Novartis“ nesunkiai gavo leidimą pradėti jų gamybą Amerikoje.

Kita „Novartis“ gamykla, gaminanti vakciną nuo gripo, jau veikia Vokietijos mieste Marburge. Europos Sąjunga pritarė tokių skiepų gamybai, o Vokietijoje ir Šveicarijoje jau leista naudoti šį preparatą nuo gripo pandemijos.

Išplitus kiaulių gripui pasaulyje vaistų nuo gripo verslas tiesiog suklestėjo. Ekspertai prognozuoja, kad vien receptinių preparatų gamyba išaugs 5 proc. per metus ir per šį laikotarpį jų bus pagaminta už 780 mlrd. dolerių. Dar labiau padidės skiepų gamyba – net 13 proc., ir toks augimas gali trukti iki 2012 metų.

Artimiausioje ateityje visą farmacijos pramonę buksyru temps įvairūs preparatai, padedantys kovoti su kiaulių, arba A H1N1, gripu. Didžiausią įspūdį jau dabar daro trijų Europos farmacijos milžinų parduodamas skiepų kiekis. „GlaxoSmithKline“ vien per ketvirtąjį šių metų ketvirtį parduos vakcinų nuo gripo už 1,7 mlrd. dolerių ir tikriausiai tiek pat per pirmąjį 2010 metų ketvirtį. „Novartis“ vien už skiepus nuo kiaulių gripo per šį ketvirtį tikisi uždirbti 700 mln. dolerių, o „Sanofi–Aventis“ jau džiaugiasi, kad pelnas bus ne mažesnis kaip 500 mln. dolerių.

Tačiau „Novartis“ vadovas Robertas E.Pelzeris pabrėžia, kad toks verslas yra sezoniškas ir sunkiai prognozuojamas. Todėl ilgalaikėje perspektyvoje farmacinės bendrovės stengiasi sukurti skiepus nuo vėžio ir meningito, nes jų paklausa būtų nuolatinė ir jų neabejotinai būtų parduodama dar daugiau. Už vakciną nuo kiaulių gripo uždirbtas pelnas leis suintensyvinti tokių skiepų kūrimą.

Investicinio banko „JP Morgan“ skaičiavimu, farmacinės bendrovės už parduotus skiepus nuo gripo A H1N1 gaus 7 mlrd. eurų. Sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, lapkričio pabaigoje staigiai padaugėjo susirgimų kiaulių gripu. Vien paskutinę savaitę mirė daugiau kaip 1000 žmonių ir dabar gripo bei jo komplikacijų aukų skaičius pasaulyje jau artėja prie 4000. Šios ligos pikas užfiksuotas Jungtinėse Valstijose ir Karibų regione. Sparčiai daugėja susirgimų gripu A H1N1 Europoje, ypač Švedijoje, Norvegijoje, Moldovoje ir Italijoje. Todėl daugėja ir norinčiųjų pasiskiepyti, nors pastebėta, kad kartais skiepai nuo kiaulių gripo sukelia alerginę reakciją. Vis dėlto jos bijoma mažiau nei gripo. Pasiskiepyti jau galima ir kai kuriuose Jungtinių Valstijų oro uostuose.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min