TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Penki svarbūs klausimai dėl paviešintos CŽV ataskaitos

Ataskaita apie CŽV kankinimus
Ataskaita apie CŽV kankinimus
Šaltinis: 15min
0
A A

JAV Senato žvalgybos komiteto antradienį paskelbti duomenys apie šalies Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) vykdytus kankinimus sukėlė pasipiktinimą ir sąmyšį visame pasaulyje. Toks Vašingtono sprendimas nustebino daugybę politikos ekspertų visame pasaulyje. Kodėl tokį žingsnį iš viso buvo nuspręsta žengti ir ar už kankinimus atsakys įtakingi pareigūnai? Naujienų svetainė washingtonpost.com atsako į penkis dažniausiai pasitaikančius klausimus apie CŽV kankinimų atskleidimą.

1. Kodėl JAV Senato žvalgybos komitetas ataskaitą apie kankinimus paviešino tik dabar?

Oficialus tyrimas dėl CŽV vykdytų kankinimų pradėtas 2009 m. ir per šį laiką buvo peržvelgta daugybė turimų dokumentų ir kitų duomenų. Be to, buvo vykdomas glaudus bendradarbiavimas tarp JAV Senato ir CŽV. Galutinę ataskaitą sudaro daugiau negu 6000 puslapių su daugiau negu 35 tūkstančiais išnašų.

Ataskaitos paviešinimas buvo atidėliojamas dėl politinių ginčų. 

Ataskaitos paviešinimas buvo atidėliojamas dėl politinių ginčų. 2012 m. Senatas CŽV pateikė juodraštinę ataskaitos versiją, tačiau specialiosios tarnybos atstovai pažymėjo, kad joje yra nemažai klaidų ir klaidingų išvadų. Tuo metu CŽV pateikė savo komentarą, kuris turėjo būti įtrauktas į ataskaitą.

Galiausiai 2014 m. pradžioje Senatas išsiuntė kitą juodraštį JAV prezidento Baracko Obamos administracijai. CŽV ir vėl susirėmė su įstatymų leidėjais dėl skirtingo požiūrio, kokiu būdu turima medžiaga turėtų būti paviešinta.

2. Kas buvo įtrauktas į tyrimą ir ar CŽV sutinka su ataskaitos išvadomis?

CŽV programa buvo tiriama kelis kartus. Po to, kai buvo išsiaiškinta, kad vienas iš sulaikytų asmenų 2002 m. CŽV kalėjime mirė nuo hipotermijos, atsakingi žvalgybos valdybos asmenys peržiūrėjo vykdomą programą. JAV valstybės kontrolieriai išplatino ataskaitą, kurioje teigta, kad CŽV vykdoma programa susiduria su problemomis, taip pat užfiksuoti piktnaudžiavimai.

JAV Senato žvalgybos komitetas pradėjo detaliau domėtis CŽV vykdyta programa 2007 m., kuomet buvo išsiaiškinta, kad buvo sunaikinti vaizdo įrašai, kuriuose matoma, kaip CŽV kaliniams Tailande buvo taikomas imituojamo skandinimo metodas. 

JAV Senato žvalgybos komitetas pradėjo detaliau domėtis CŽV vykdyta programa 2007 m., kuomet buvo išsiaiškinta, kad buvo sunaikinti vaizdo įrašai, kuriuose matoma, kaip CŽV kaliniams Tailande buvo taikomas imituojamo skandinimo metodas. 2009 m. komitetas išplatino oficialią programos apžvalgą, kuriai iš pradžių pritarė ir Senato respublikonai.

Tiesa, vėliau respublikonai iš tyrimo pasišalino. Nepaisant to, kai kurie šios partijos atstovai pritarė tam, kad dalis tyrimo metu surinktų duomenų būtų paviešinti.

CŽV nepritaria kai kurioms ataskaitos išvadoms, o jos direktorius Johnas Brennanas 2014 m. pradžioje teigė: „CŽV sutinka su daugeliu išvadų, tačiau kitoms nepritaria. Turime pripažinti ir pasimokyti iš programos trūkumų, dėl to ėmėmės taisymo priemonių, kad išvengtume tokių klaidų vėliau“.

3. Ar kankinimų naudojimas padėjo išsiaiškinti informaciją, padėjusią sugauti Osamą Bin Ladeną?

Buvę CŽV pareigūnai ir komitete dirbę aukšto rango Respublikonų partijos nariai tikino, kad kai kurie kankinamieji suteikė naudingos informacijos, kuri padėjo vėliau atrasti O.Bin Ladeną.

Tačiau kiti suimtieji, pavyzdžiui Khalidas Sheikhas Mohammedas, davė klaidinančius parodymus net ir po įvairių kankinimo būdų.
 

Tačiau kiti suimtieji, pavyzdžiui Khalidas Sheikhas Mohammedas, davė klaidinančius parodymus net ir po įvairių kankinimo būdų.
 

4. Kokius kankinimo metodus naudojo CŽV?

2002 m. CŽV sudarė sąrašą su kalinių kankinimo metodais.

Tarp jų buvo draudimas miegoti, uždarymas dėžėse su vabzdžiais, imituojamas skandinimas, mušimas ir maitinimas per išeinamąją angą.

5. Ar po paviešintų komiteto išvadų kam nors bus pritaikyta baudžiamoji atsakomybė?

2012 m. JAV teisingumo ministras Ericas H.Holderis paskelbė, kad po ilgo tyrimo kaltintojai nusprendė nepateikti jokių kaltinimų atsakingiems CŽV pareigūnams. 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min