Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 18d. 09:34

Pentagono vadovas atvyko į Tbilisį perduoti palaikymo žinios Rusijos grėsmės akivaizdoje

 Lloydas Austinas
AFP/ „Scanpix“ nuotr. / Lloydas Austinas
JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas pirmadienį atskrido į Sakartvelą, pradėdamas kelionę po tris Amerikos sąjungininkes Juodosios jūros regione, per kurią šioms šalims, susiduriančioms su Rusijos keliama grėsme, perduos Vašingtono palaikymo žinią.

Tai pirmasis Pentagono vadovo vizitas Sakartvele nuo 2014 metų.

Viešėdamas Sakartvele Ll. Austinas susitiks su šios šalies premjeru Irakliu Garibašviliu ir gynybos ministru Džuanšeru Burčuladze, kad patvirtintų JAV paramą šios Kaukazo valstybės suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, taip pat atkreiptų dėmesį į Vašingtono ir Tbilisio strateginę partnerystę sprendžiant regioninius ir tarptautinius saugumo iššūkius, informavo Pentagonas.

Per derybas taip pat bus aptartas dvišalis saugumo bendradarbiavimas; Ll.Austinas paragins užtikrinti didesnį bendradarbiavimą Juodosios jūros regione.

„Mes patvirtiname ir stipriname šalių, esančių Rusijos agresijos priešakinėse linijose, suverenitetą“, – sakė žurnalistams JAV aukšto rango gynybos pareigūnas prieš šią kelionę.

Ll.Austinas savo ruožtu pabrėžė, kad Vašingtonas pasirengęs padėti Sakartvelui stiprinti savo gynybinius pajėgumus.

„Jungtinės Valstijos įsipareigojusios padėti Sakartvelui stiprinti jo gynybinį potencialą ir siekti euroatlantinės integracijos“, – parašė Pentagono vadovas socialiniame tinkle „Twitter“.

Jis nurodė nekantriai laukiantis Sakartvele suplanuotų susitikimų.

Sakartvelo separatistiniuose Pietų Osetijos ir Abchazijos regionuose yra dislokuoti Rusijos kariai. Maskva įnirtingai priešinasi Sakartvelo pastangoms tapti visateise NATO nare.

Jungtinės Valstijos daugelį metų vykdo mokymo programas su Sakartvelo kariuomene, skirtas sąveikumo su NATO didinimui ir teritorinės gynybos pajėgumų stiprinimui. Dabartinė programa baigiasi gruodį.

Per susitikimus su premjeru I. Garibašviliu ir gynybos ministru Dž.Burčuladze Pentagono vadovas taip pat padėkos Sakartvelui už jo pagalbą du dešimtmečius trukusiame Afganistano kare, nurodė amerikiečių pareigūnai.

Daugiau kaip 20 tūkst. Sakartvelo karių 2004–2021 metais dalyvavo JAV vadovautos koalicijos misijoje Afganistane. Šalis per konfliktą neteko 32 karių.

JAV prezidento Joe Bideno administracija turi skirti Sakartvelui daugiau dėmesio, kad užkirstų kelią potencialiam jo atsigręžimui į Rusiją bei Kiniją, sakė politologas Davidas Krameris iš Floridos tarptautinio universiteto. Jis yra buvęs aukšto rango diplomatas.

„Vis labiau nerimaujama, kad vyriausybė kiek per lanksti Maskvos atžvilgiu“, – sakė D. Krameris.

„Nusivylimą, be kita ko, kelia nepakankama pažanga dėl integracijos į NATO“, – kalbėjo jis.

Iš Tbilisio LlAustinas vyks į Ukrainą ir Rumuniją, kurioms taip pat perduos Vašingtono paramos Rusijos grėsmės akivaizdoje žinią.

Ukrainoje gynybos sekretorius susitiks su prezidentu Volodymyru Zelenskiu ir gynybos ministru Andrijumi Taranu, kad dar kartą paskelbtų apie Vašingtono „nesvyruojamą paramą“ Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui. Per diskusijas tikimasi aptarti pažangą Ukrainai įgyvendinant reformas gynybos ir gynybos pramonės srityse, reikalingas Kijevo euroatlantiniams siekiams plėtoti ir regioniniam bendradarbiavimui tarp Juodosios jūros sąjungininkų ir partnerių, informavo Pentagonas.

Anot išplatinto pranešimo, Rumunijoje Ll.Austinas susitiks su šalies prezidentu Klausu Iohannisu ir nacionalinės gynybos ministru Nicolae Ciuca, kad patvirtintų „JAV įsipareigojimą mūsų dvišalei strateginei partnerystei ir NATO Rytų sparnui“, atkreiptų dėmesį į svarbų Rumunijos vaidmenį transatlantiniame Aljanse ir apsikeis nuomonėmis apie saugumo ir bendradarbiavimo klausimus Juodosios jūros regione. Pentagono vadovas planuoja aplankyti vienoje Rumunijos oro pajėgų bazėje rotacine tvarka laikomus JAV karius.

Pentagonas laiko šį regioną potencialiu „karštuoju tašku“, ypač po 2014-aisiais Maskvos įvykdytos Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksijos.

Rusijos karinės oro ir jūrų pajėgos kelia vis didesnį pavojų NATO valstybių narių laivams Juodojoje jūroje.

Birželį Rusijos pajėgos sukėlė grėsmę olandų ir britų karo laivams, kai šie plaukė netoli Krymo.

Vašingtonas supranta, kad kyla klausimų dėl jo įsipareigojimų šalia Rusijos esančioms šalims, jam savo strateginį dėmesį vis labiau kreipiant į Indijos ir Ramiojo vandenynų regioną, savo karinę galią sparčiai stiprinant Kinijai.

Apie tai bus kalbama ir per Ll.Austino vizitą Briuselyje, kur ketvirtadienį ir penktadienį vyks NATO gynybos ministrų susitikimas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

41:01
28:04
00:35

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie 15min