Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 20d. 17:35

Per Irano prezidento kalbą dešimtys konferencijos delegatų išėjo iš salės

Mahmoudo Ahmadinejado kalba Ženevoje pakėlė ant kojų dešimtis kovos su rasizmu konferencijos dalyvių.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mahmoudo Ahmadinejado kalba Ženevoje pakėlė ant kojų dešimtis kovos su rasizmu konferencijos dalyvių ir priverstė juos palikti salę.

Europos Sąjungos ir kitų vakarų valstybių delegatai pirmadienį išėjo iš salės, protestuodami prieš Irano prezidento Mahmoudo Ahmadinejado kalbą, kurioje buvo užsipultas Izraelis kaip rasistinė valstybė.

Ženevoje vyksta Jungtinių Tautų (JT) kovos su rasizmu konferencija, kurią boikotavo Jungtinės Amerikos Valstijos, Vokietija ir dar aštuonios valstybės. Nuogąstauta, kad konferencija virs Izraelį smerkiančiu forumu.

Kaip ir buvo prognozuota, kalbą konferencijoje sakęs Irano prezidentas M.Ahmadinejadas užsipuolė Izraelį ir jo vyriausybę. Irano vadovas apkaltino žydų valstybę ir Vakarus dėl to, kad „ištisa palestiniečių tauta, naudojantis žydų kančių pretekstu, buvo išvaryta iš savo namų, kad būtų įkurta totaliai rasistinė vyriausybė“.

M.Ahmadinejadas sukėlė Izraelio ir kai kurių Vakarų valstybių pasipiktinimą savo pareiškimais, kad Holokaustas yra mitas ir kad žydų valstybė „turi būti ištrinta iš žemėlapio“.Jis taip pat pareiškė, kad sionizmas, žydų nacionalistinis judėjimas, „yra rasizmo įsikūnijimas“, ir apkaltino sionistus naudojant ekonominius ir politinius svertus, kad būtų nutildyti oponentai. M.Ahmadinejadas taip pat pasmerkė Jungtinių Valstijų invaziją į Afganistaną.

Dar kalbos pradžioje Irano prezidentui mėgino sukliudyti spalvotais perukais pasipuošę protestuotojai, angliškai su akcentu šaukę „Tu esi rasistas!“, tačiau juos greitai iš salės išvedė konferencijos tvarkdariai.

Europos Sąjungos ir kitų Vakarų šalių atstovai pakilo iš savo vietų ir paliko salę, kai Irano prezidentas apibūdino Izraelio vyriausybę kaip rasistinę.

JT vadovas susitiko su Irano prezidentu

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas pirmadienį Ženevoje susitikęs su Irano prezidentu M.Ahmadinejadu jam priminė, kad JT rezoliucijoje sionizmas nebėra prilyginamas rasizmui, pareiškė JT atstovė Ženevoje. Susitikimas įvyko kelios valandos prieš M.Ahmadinejado kreipimąsi JT konferencijoje rasizmo klausimu.

„Generalinis sekretorius Irano prezidentui priminė, kad JT Generalinė Asamblėja atšaukė rezoliuciją, kurioje sionizmas buvo prilygintas rasizmui“, – Ženevoje sakė JT atstovė spaudai Marie Heuze.

Jie taip pat aptarė Afganistano, Irako klausimus bei Irano atominę programą, pridūrė atstovė. „Šiuo požiūriu generalinis sekretorius įvertino Irano konstruktyvaus vaidmens svarbą“, – sakė M.Heuze.

M.Ahmadinejadas sukėlė Izraelio ir kai kurių Vakarų valstybių pasipiktinimą savo pareiškimais, kad Holokaustas yra mitas ir kad žydų valstybė „turi būti ištrinta iš žemėlapio“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestuotojai buvo išvesti iš salės.
Protestuotojai buvo išvesti iš salės.

Prieš atvykdamas į Ženevą Irano prezidentas pareiškė, kad „sionistinė ideologija ir režimas yra rasizmo vėliavnešys“.

Izraelis atšaukė ambasadorių

Izraelis pirmadienį atšaukė savo ambasadorių iš Berno, kai Šveicarijos Konfederacijos prezidentas Hansas Rudolfas Merzas tapo pirmuoju valstybės vadovu Vakaruose oficialiai susitikęs su Irano prezidentu M.Ahmadinejadu.

Izraelio diplomatas buvo atšauktas po Šveicarijos ir Irano prezidentų susitikimo prieš prasidedant JT konferencijai kovos su rasizmu klausimais.

Izraelis „nusprendė atšaukti Izraelio ambasadorių Šveicarijoje Ilaną Elgarą konsultacijoms bei siekiant parodyti nepasitenkinimą tuo, jog Antroji Durbano konferencija Ženevoje rengiama, pakvietus dalyvauti rasistinio Holokausto neigėją, kuris viešai skelbė, jog Izraelis turi būti ištrintas iš žemėlapio“, sakoma vyriausybės pareiškime.

„Tai nėra santykių nutraukimas, o Izraelio nepasitenkinimo aplaidžiu Šveicarijos požiūriu į Iraną išraiška“, – nurodoma pareiškime.

Žydai susirūpino popiežiaus sprendimu

Popiežiaus Benedikto XVI sprendimas nusiųsti delegaciją į JT kovos su rasizmu konferenciją išryškino naujus nesutarimus santykiuose su žydais, pastariesiems baiminantis, kad ši konferencija taps tribūna puolimui prieš Izraelį.

„Konferencijoje dalyvaudamas Vatikanas pritars tam, kas ten rengiama prieš Izraelį“, – Italijos dienraščiui „La Stampa“ pareiškė Romos vyriausias rabinas Riccardo Di Segni.

Sekmadienį popiežius pavadino konferenciją svarbiu renginiu ir išreiškė viltį, kad „ji padės užkirsti kelią bet kokioms rasizmo, diskriminacijos ir netolerancijos formoms“. Kitą mėnesį popiežius Benediktas XVI pirmą sykį lankysis Izraelyje.

Simono Wiesenthalio centro Europoje vadovas Shimonas Samuelsas pareiškė, kad Vatikanas „pritaria neapykantos kampanijai“, nukreiptai prieš Izraelį.

„Tai nėra pozicija, kurioje galima išsisukinėti. Negalite daryti ir šiaip, ir anaip. Vatikanas yra įtakingas, ir jo nedalyvavimas būtų turėjęs stiprų poveikį“, – agentūrai sakė Samuelsas.

Vatikano atstovas tėvas Federico Lombardi gynė Vatikano teisę dalyvauti konferencijoje ir sakė, kad daug ginčų sukėlęs konferencijos dokumentas pastarosiomis savaitėmis buvo patobulintas.

„Šią tarptautinę konferenciją remia Jungtinės Tautos ir Šventasis Sostas. Nors joje nedalyvaus kai kurios svarbios šalys, tai nereiškia, kad Šventasis Sostas čia negalės pozityviai ir konstruktyviai pabendrauti“, – pareiškė Vatikano atstovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min