Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 4d. 10:21

Perversmas Egipte: tikrasis šalies valdovas – jaunas ir klastingas generolas

Abdelis Fattah al-Sissi
AFP/Scanpix nuotr. / Abdelis Fattah al-Sissi

Egipto prezidentas Mohammedas Mursi – nuverstas, nauju šalies vadovu laikinai taps teisėjas Adly Mansouras. Tačiau teigiama, kad jis tebus marionetė – užkulisiuose įvykių eigą diktuos kariuomenė. Svarbiausiu asmeniu Egipte tapo generolas Abdelis Fattah al-Sissi. Pamaldus musulmonas, generolas A. Fatah al-Sissi yra Egipto kariuomenės vadas ir turi raktą nuo valdžios durų. Tai itin stipriai pajuto nuverstas prezidentas M.Mursi.

Kai prezidentu išrinktas M.Mursi prieš metus kariuomenės vairą perdavė gana jaunam generolui A.Fatah al-Sissi, atrodė, kad tai naujos istorijos pradžia ir savotiškas persilaužimas. Dešimtmečius dominavusios karinės figūros atsidūrė šešėlyje. Trečiadienį generolas įsakė kariams izoliuoti kareivines, kuriose buvo pasislėpęs M.Mursi. Prezidento patarėjas prakalbo apie perversmą.

M.Mursi, paskirdamas jauną A.Fatah al-Sissi kariuomenės vadu ir gynybos ministru, tarsi norėjo parodyti naują Egipto veidą. Kelis dešimtmečius prie vairo stovėjo pensinio amžiaus generolai, vienas tokių – 78-erių Husseinas Tantawi, 20 metų tarnavęs buvusiam Egipto prezidentui Hosni Mubarakui. Iš pradžių baimintasi, kad naujasis generolas ir Musulmonų brolija sudarys sąjungą. Tačiau itin pamaldus generolas pasirodė esąs Musulmonų brolijos kritikų šalininkas. To M.Mursi, pakeisdamas kariuomenės valdžią, nesitikėjo.

58-erių al-Sissi yra jauniausias generolas. Jis niekada nedalyvavo karo veiksmuose. Tačiau jis priklauso tai moderniajai kariuomenės kartai, kuriai teko stažuotis Vakaruose. 1992 metais A.Fattah al-Sissi vyko į Didžiąją Britaniją, o 2006-iais – į JAV.  

Lojalumas – žmonėms

Po H.Mubarako nuvertimo 2011 metais, pastarieji 16 mėnesių buvo audringi ir atrodė, kad šios Afrikos šalies kariuomenė laikysis nuošaliai. Bet kariuomenės vadai nusprendė aktyviai dalyvauti politikoje.

„Ginkluotosios pajėgos priklauso žmonėms ir tautai“, – pareiškė generolas A.Fattah al-Sissi, kai pernai lapkritį M.Mursi šalininkai ir priešininkai kumščiais ginčijosi dėl konstitucijos pakeitimų. Tuomet kariuomenė dar nesikišo. Konfliktui vis plečiantis, šį pirmadienį jis paragino M.Mursi ir opoziciją parengti bendrą išeities iš politinės krizės planą, tačiau jis nebuvo paruoštas.

Generolas al-Sissi savo karjeros metu vadovavo kariuomenei Šiaurės Egipte ir su Izraeliu besiribojančiame Sinajuje. Tai, kad jis moka suktis ant slidaus diplomatijos parketo, įrodė būdamas Egipto karo atašė Saudo Arabijoje.

„JAV vyriausybės ir kariuomenės atstovai jį žino. Jis buvo naujosios kartos generolų sąraše“, – sakė kariuomenės ekspertas Robertas Springbornas, puikiai susipažinęs su Egipto ginkluotuosiomis pajėgomis.

A.Fattah al-Sissi turi gerą reputaciją tarp amerikiečių, nors jo politinį ir karinį mąstymą yra persmelkusi islamiška pasaulėžiūra. Generolas islamą laiko itin svarbia sudedamąja saugumo politikos dalimi.

Anot eksperto Michaelo Wahido Hanna, A.Fattah al-Sissi požiūriu, Musulmonų brolija ir jai priklausantis M.Mursi diskreditavo islamą.

Pasak „Spiegel“, kariuomenė yra vienintelė institucija, kuria egiptiečiai pasitiki. Ji yra ir lieka pagrindiniu Egipto politiniu žaidėju nuo 1952 metų. Situacija nepasikeitė ir trumpo Musulmonų brolijos viešpatavimo metu.

Tai, kokią didelę įtaką jis turi Egipte, generolas A.Fattah al-Sissi pademonstravo trečiadienio vakarą. Po 48-erių valandų ultimatumo jis pranešė M.Mursi, kad šis nebėra šalies prezidentu, nors pastarasis buvo pirmasis demokratiškai išrinktas šalies vadovas.

Temos: 1 Egiptas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min