Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Petro Porošenka: Ukraina turi atsisakyti neutraliteto statuso

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos prezidentas Petro Porošenka
Šaltinis: BNS
0
A A

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka ketvirtadienį pareiškė, kad neutraliteto statusas šaliai nesuteikė saugumo garantijų, todėl jo reikia atsisakyti.

„Šiandien faktas, kad 2010 metais Ukrainos paskelbtas neblokinis (neutraliteto) statusas nesugebėjo ir negalėjo šaliai garantuoti saugumo ir teritorinio vientisumo, yra neginčytinas ir todėl to reikia atsisakyti“, – P.Porošenka kalbėjo Aukščiausioje Radoje, kur perskaitė pranešimą apie Ukrainos vidaus ir užsienio padėtį.

Padarėme pareiškimą ir čia pat sulaukėm atsakymo, kad Ukraina niekada nebus NATO narė. Ne jiems tai spręsti – tai nuspręs ukrainiečių tauta, – pareiškė Ukrainos vadovas.

„Ši pozicija atvedė iki didelių praradimų, todėl mes nusprendėme grįžti prie euroatlantinės saugumo erdvės integracijos kurso“, – pareiškė prezidentas.

Jis pabrėžė, kad Ukraina stiprina bendradarbiavimą su NATO, siekia pajėgų operatyvinio suderinamumo su Aljanso narių ginkluotomis pajėgomis, persiorientuoja į NATO standartus gynybos srityje.

„Tačiau taip pat kviečiu visus pripažinti, kad politinės spekuliacijos, kad būtina nedelsiant, jau šiandien stoti į NATO, ne priartina, o, deja, atitolina Ukrainos įstojimo laiką“, – pareiškė P.Porošenka.

„Būtina ne žodžiais, o darbais, realiu darbu pasiekti standartus, kurių reikalauja narystė NATO. Antra – būkime atviri, dera atkreipti dėmesį ir į labai atsargų kai kurių mūsų užsienio partnerių požiūrį šiuo klausimu“, – kalbėjo P.Porošenka.

„Padarėme pareiškimą ir čia pat sulaukėm atsakymo, kad Ukraina niekada nebus NATO narė. Ne jiems tai spręsti – tai nuspręs ukrainiečių tauta. O pradėti reikia ne nuo garsių pareiškimų, kurių jau buvo užtektinai, o nuo realių praktinių reformų“, – pareiškė Ukrainos vadovas.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas pareiškė, kad Ukrainos siektis tapti NATO nare tik apsunkina padėtį, o ne stiprina Ukrainos saugumą.

„Esu įsitikinęs, kad tai, kas šiandien (lapkričio 25 d.) paskelbta Ukrainos vadovybės, tik dar labiau apsunkins padėtį Ukrainoje, – sakė jis žurnalistams, komentuodamas Ukrainos prezidento Petro Porošenkos pareiškimą, kad šalies stojimas į NATO bus sprendžiamas visuotiniu referendumu. – Tai nepridės saugumo Ukrainai, nepagerins Ukrainos liaudies gyvenimo“.

Anot jo, Ukrainos veržimasis į NATO yra „pasekmė iliuzijų, kuriomis gyvena Kijevo lyderiai ir, deja, daugelis Vakaruose, kad geopolitinis šachmatų žaidimas – tai yra viskas, o žmonių gyvybės – niekis“.

S.Riabkovas prisiminė, kaip 2008-aisiais „Šiaurės Aljansas, spaudžiamas Jungtinių Valstijų, priėmė sprendimą, kuriame buvo frazė, kad Ukraina ir Gruzija taps NATO narėmis“.

„Mano nuomone, šis sprendimas buvo labiausiai griaunantis Europos saugumo sistemą ir labiausiai prieštaraujantis politinio ir diplomatinio proceso logikai iš visų sprendimų, priimtų pastaraisiais dešimtmečiais“, – pareiškė Rusijos užsienio reikalų viceministras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min