Dabar populiaru
Publikuota: 2011 liepos 9d. 16:48

Pietų Sudanas: ko reikia naujai valstybei sukurti?

Šventinės nuotaikos Džuboje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Šventinės nuotaikos Džuboje

Pietų Sudanas šeštadienį paskelbė tapęs nepriklausoma valstybe, taip baigdamas ilgą išsivadavimo nuo savo kaimynės šiaurėje kovą. Vis dėlto, nepaisant didelės kainos, kurią Pietų Sudanas jau sumokėjo už nepriklausomybę vykstant žiauriam pilietiniam karui, pasiskelbti valstybe nėra taip lengva.

Nepaisant didelės kainos, kurią Pietų Sudanas jau sumokėjo už nepriklausomybę vykstant žiauriam pilietiniam karui, vien to tapimui suverenia valstybe neužtenka.

Jei tai būtų taip paprasta, pasaulyje tikrai būtų daug daugiau valstybių, nes daugelis pasaulio separatistinių grupelių ir tautų imtų skelbti nepriklausomybę. Ar Pietų Sudanui išties pavyks įsitvirtinti nauja valstybe pasaulio žemėlapyje, šeštadienį svarsto CNN.

Tarptautinis pripažinimas

Bet kokia grupuotė gali pasiskelbti esanti atskira valstybė, tačiau be tarptautinio kitų šalių pripažinimo, tai tebūtų tušti žodžiai.

Net ir su tarptautiniu palaikymu Pietų Sudanui dar gali kilti problemų, sako Louise Arimatsu, tarptautinės teisės ekpertė iš Londono. Pasak jos, Pietų Sudanas greičiausiai nesusidurs su savo pirmtako Sudano pasipriešinimu, nes ji sutiko su atsiskyrimu. Todėl šiuo atveju nepasikartojo situacija, kai Serbija kategoriškai nesutiko pripažinti Kosovo valstybės susikūrimo.

Savo ruožtu nauja Pietų Sudano valdžia sako, kad valstybė aktyviai siekia ir tikisi netrukus sulaukti Jungtinių tautų, Pasaulio banko, Traptautinio valiutos fondo pripažinimo, kitų valstybių ir organizacijų pripažinimo. Naujausia žinia, kad JAV pripažino šią šalį, Pietų Sudanui taps puikia parama.

Valdymas

Jokia valstybė negali efektyviai funkcionuoti be vadovavimo. Pietų Sudanas iš buvusios valstybės paveldi administraciją ir net prezidentą Salva Kiirą Mayardit. Jau yra kalbama ir apie naujus rinkimus, nors tenka pripažinti, kad kol kas nėra paskirta nė jų data.

Sienos

Pietų Sudanui gali kilti sunkumų nustatant valstybės sienas. Ši valstybė yra visiškai nauja ir nėra turėjusi jokių ankstesnių ribų, atskiriančių ją nuo kaimyninio Sudano. Todėl brėžiant naują sieną gali kilti daug nesklandumų, ypač atsižvelgiant į tai, kad Sudane gausu naftos ir kas kartą teks derėtis, kurioje valstybėje turėtų atsidurti šie ištekliai.

Pilietybė

Pilietybė gali tapti dar viena didele problema Pietų Sudanui atsiskiriant nuo kaimyninio Sudano. Iki šiol aišku, kad daug pietiečių gyvena šiaurinėje šalies dalyje, o šiauriečių – pietinėje.

Kankinių kraujas sutvirtina mūsų tautos pamatus – skamba Pietų Sudano himne. Todėl Jungtinių Tautų komisaras pabėgėlių klausimais baiminasi, kad po atsiskyrimo daug žmonių gali likti išvis be pilietybės. „Tai svarbi problema, kurią reikia išspręsti“, – pritaria ir tarptautinės teisės ekspertė iš Londono.

Tuo tarpu pats Pietų Sudanas tikisi, kad pavyks įteisinti dvigubą pilietybę savo šalies gyventojams, o šiam žingsniui pritars ir šiaurinis Sudanas.

Konstitucija

Konstitucija nėra būtina norint sukurti naują valstybę, tačiau daugelis šalių nusprendžia tokį įstatymą turėti. Pietų Sudanas nuo 2005 m. kūrė savo Konstituciją ir neseniai susitarė dėl galutinės teksto versijos.

Tarptautinis patarėjas demokratijos ir rinkimų klausimais Paulos Tesfagiorgis teigia, kad Pietų Sudanas kol kas susitaręs tik dėl laikinosios Konstitucijos ir prie jo dar gali tekti padirbėti.

„Tai labai svarbu, nes šis dokumentas nubrėš valstybės valdymo, ekonomikos ir kitų sričių  politikos ribas“, – sako P.Tesfagiorgis.

Pavadinimas

Prieš nepriklausomybės paskelbimą, dabartinio Pietų Sudano teritorija taip pat buvo vadinama Pietų Sudanu. Tačiau, remiantis nauju Pietų Sudano informacijos ministru, kuriant nepriklausomą valstybę svarstymams buvo pateikta daugiau nei tuzinas galimų naujų jos pavadinimų.

Jis tvirtina, kad Pietų Sudano Respublika nauja pasaulio valstybė Afrikoje gali vadintis tik laikinai, kol jai bus išrinktas naujas pavadinimas.

„Gali būti, kad Pietų Sudano žmonės ateityje norės naujo valstybės pavadinimo ir jie turės galimybę jį keisti“, – ministras sakė laikraščiui „New York Times“.

Tarp pateiktų svarstymams pavadinimų buvo įvardyti: Aziana, Nilo Respublika, Kušo Respublika (pavadinimas kilęs nuo Egipto civilizacijoje Pietų Sudano teritorijoje gyvavusios karalystės vardo – red. past.) bei Juwama.

Vėliava

Vėliava nėra privalomas valstybės atributas, tačiau pasaulyje nėra tokios šalies, kuri patriotizmui išreikšti neturėtų savo vėliavos. Pietų Sudanas, besiruošdamas šeštadienį skelbti nepriklausomybę ir pakeisti senąją vėliavą nauja, be abejo, taip pat ją sukūrė.

Juodą, raudoną ir žalią spalvas Pietų Sudano vėliavoje skiria baltos juostelės, o kairėje jos pusėje pavaizduota geltona žvaigždė mėlyname trikampiame fone.

Valiuta

Ne visos naujos valstybės įdiegia savo atskirą valiutą. Tačiau Pietų Sudanas dėl turimų naftos išteklių turi pakankamai ekonominės galios, kad išlaikytų savo piniginį vienetą – Pietų Sudano svarą (1 svaras vertas 90 lietuviškų centų – red. past.).

Įdiegdamas savo valiutą Pietų Sudanas pakirto savo pirmtako Sudano svaro stabilumą. Dar prieš Pietų Sudanui paskelbiant nepriklausomybę, baimintasi, kad  šiaurės svaras bus devalvuotas, kai šiaurinė Sudano dalis neteks naftos.

Tai galėjo sukelti paniką ir versti žmones atsikratyti šiaurietiškų svarų, kas būtų mažai padėję ir taip nelengvuose abiejų Sudanų dvišaliuose santykiuose.

Himnas

Himnas galėtų atrodyti kaip mažareikšmis dalykas kuriant naują valstybvę, tačiau bet kuriai šaliai reikia įkvepiančios muzikos bent tam, kad turėtų ką pagiedoti laimėję tarptautines sporto varžybas.

Visgi parinkti tinkamą himną gali būti keblu. Ne viena šalis, pavyzdžiui Peru, ilgai svarstė, kad reikėtų keisti nacionalinį himną, nes jis esą per liūdnas.

Todėl Pietų Sudanas surengė konkursą siekdamas išrinkti pačią geriausią melodiją. Himnas nugalėtojas, nurungęs 42 kitas melodijas, skamba gana trankiai, nes jame grojama būgnais ir pučiami būgnai.

„Kankinių kraujas sutvirtina mūsų tautos pamatus“, – tokia eilutė yra bene pagrindinė šeštadienį susikūrusios valstybės Pietų Sudano nacionaliniame himne, atliekamame anglų kalba.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min