Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 29d. 14:34

Pirmą kartą per kelis dešimtmečius rinksis palestiniečių parlamentas

Mahmudas Abbasas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mahmudas Abbasas

Senstančiam palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui siekiant sustiprinti valdžią prieš Jungtinėms Valstijoms perkeliant savo ambasadą į Jeruzalę, pirmadienį pirmą kartą per kelis dešimtmečius renkasi Palestinos išsivadavimo organizacijos (PIO) parlamentas.

Analitikai sako, kad kelias dienas truksiantis Palestiniečių nacionalinės tarybos (PNT) susirinkimas Ramaloje rimtų politikos pokyčių veikiausiai nenulems, tačiau šio susirinkimo metu bus išrinkta 18 PIO vykdomojo komiteto, kuris iš esmės sudaro M.Abbaso kabinetą, narių.

740 narių turinčio parlamento susirinkime nedalyvaus daugiau nei šimtas narių, įskaitant ir dešimtis islamistinei organizacijai „Hamas“ prijaučiančių narių, kurie pasirašė laišką, kuriame prieštarauja susirinkimui. „Hamas“ yra antra pagal dydį palestiniečių partija po M.Abbaso vadovaujamos „Fatah“.

Šeštadienį „Hamas“ M.Abbasą paragino atidėti susirinkimą, kol tarp partijų bus pasiekta vienybė.

Susirinkimas rengiamas tuo metu, kai M.Abbaso ir JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos santykiai yra nutrūkę dėl prieštaringai vertinamo Amerikos sprendimo savo ambasadą perkelti į padalintąją Jeruzalę.

PNT reguliariai neposėdžiavo nuo 1996 metų, o paskutinė specialioji sesija buvo surengta 2009 metais.

Šiuo metu vidutinis PNT narių amžius siekia 70 metų. Manoma, kad tai bus galimybė atjauninti palestiniečių nacionalinį judėjimą ir pradėti kalbėti apie 83 metų amžiaus prezidento M.Abbaso įpėdinį.

Tuo tarpu kai kurie kritikai, net ir pačioje PIO, sako, kad M.Abbasas rengia surežisuotą susirinkimą, kad dar labiau sustiprintų savo jau ir taip autoritarinę valdžią. Kiti mano, kad susirinkimui parinktas blogas laikas, visų pirma dėl nesutarimų su Gazą valdančia „Hamas“ partija.

Kas yra PIO?

PIO buvo įkurta praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio viduryje, kaip palestiniečių frakcijas vienijanti organizacija. Nuo pat pradžios joje dominavo „Fatah“ judėjimas, kuriam dabar vadovauja M.Abbasas. Kelis dešimtmečius pasisakiusi už ginkluotą kovą, PIO 1993 metais su Izraeliu apsikeitė pripažinimo laiškais. Tai leido sukurti Palestinos autonomiją, kuri iš pradžių valdė Gazą ir anklavus Izraelio okupuotame Vakarų Krante.

Ant popieriaus PIO išlieka „vienintele teisėta visų palestiniečių atstove“, kurią pripažįsta daugiau nei šimtas šalių. Tačiau galia labai greitai perėjo į Palestinos autonomijos rankas, kuri teikia paslaugas milijonams palestiniečių Vakarų Krante ir Gazoje.

Vėliau „Fatah“ vis labiau nusileido devintojo dešimtmečio pabaigoje susikūrusiai „Hamas“. 2006 metais „Hamas“ laimėjo palestiniečių parlamento rinkimus ir po metų išvarė M.Abbaso šalininkus iš Gazos. Šiandien PIO iš esmės yra laikoma „tuščiu kevalu“, tačiau ji išlaiko svarbą, kaip palestiniečius vienijanti organizacija, kurią galima atgaivinti. Net „Hamas“ norėtų prisidėti, tačiau M.Abbasas tam priešinasi, nes bijo dar vieno perėmimo.

Kas už ką balsuos?

Pirmadienį nuo M.Abbaso kalbos savo susirinkimą pradėsiantis PIO parlamentas, arba PNT, vėliau rinks 18 PIO vykdomojo komiteto narių. Šis komitetas yra aukščiausia sprendimus priimanti institucija.

Paskutinį kartą tokie rinkimai buvo surengti per PNT plenarinę sesiją 1996 metais Gazoje. Per 2009 metais surengtą mažesnį PNT susirinkimą buvo pakeisti šeši nariai, kurie mirė ar susirgo. Šiuo metu PNT narių amžiaus svyruoja nuo 60 iki 90 metų.

„Fatah“ gaus tris vietas, mažesnės frakcijos – po vieną (iš viso septynias), o nepriklausomi nariai – aštuonias. Balsavimo rezultatas iš esmės jau yra nulemtas – dėl „Fatah“ dominavimo ir dėl to, kad Palestinos autonomija dabar yra pagrindinė PIO iždininkė. Delegatai ir jų organizacijos yra priklausomos nuo M.Abbaso geros valios, o tai reiškia, kad jie rems kandidatus, kurie jam naudingi.

Tas pats per tą patį?

Numatoma pakeisti maždaug du trečdalius vykdomojo komiteto narių, sakė M.Abbaso patarėjas Mohammedas Ishtayyehas. „Fatah“ jau pasirinko savo narius, tarp kurių, žinoma, yra M.Abbasas ir jam ištikimi Saebas Erekatas bei Azzamas al Ahmedas, teigia anonimiškai kalbėję palestiniečių pareigūnai.

S.Erekeras, buvęs palestiniečių atstovas derybose su Izraeliu, pernai turėjo rimtų sveikatos problemų: jam buvo persodintas plautis. Pareigūnų teigimu, tarp nepriklausomų kandidatų bus autonominės vyriausybės premjeras Rami Hamdallah.

Prognozuojama, kad „Hamas“ atstovų nebus. Vienas pagrindinių partijos narių Moussa Abu Marzoukas M.Abbasą ir „Fatah“ yra apkaltinęs „precedento neturinčiu nusiginklavimu“. O antra didžiausia PIO frakcija – Palestinos išvadavimo liaudies frontas – taip pat laikosi atokiai, protestuodamas prieš plataus atstovavimo stoką.

Ar tai svarbu?

Vakarų Krante į „Fatah“ organizuojamą renginį iš esmės žiūrima apatiškai, nes į šią organizaciją žiūrimą kaip į sprendimus priimančių senstančių lyderių, beveik išimtinai vyrų, susirinkimą už uždarų durų. Daugelis mano, kad tai neturės įtakos palestiniečių gyvenimui. Kandidatai net nesivargino rengti rinkimų kampanijų, miestuose nerasite plakatų, anonsuojančių susirinkimą.

„Negalima teigti, kad vyksta atsinaujinimo procesas“, – sakė ilgametis antras pagal svarbą PIO pareigūnas Yasseras Abedas Rabbo, kuris 2015 metais buvo išstumtas dėl M.Abbaso kritikos.

Per praėjusius rinkimus M.Abbaso palaikymo reitingas siekė apie 30 proc. Priimant svarbiausius sprendimus, jam reikia užsitikrinti dviejų trečdalių komiteto narių balsų paramą. Nors tai užtikrinti faktiškai leido ir ankstesnės sudėties komitetas, ne visuomet pavykdavo pasiekti daugumą, nes vienas narys mirė, o kiti kartais nedalyvaudavo posėdžiuose dėl ligos ar išvykų.

Kaip dėl „Hamas“?

PNT renkasi tuo metu, kai „Hamas“ kelia galvą ir rengia masinius protestus prie Gazos ir Izraelio sienos. Palyginimui, M.Abbaso daugiametė politika, numatanti valstybingumą per JAV vadovaujamas derybas su Izraeliu, yra laikoma nesėkme. Ir net M.Abbasas, rodos, nuo jos tolsta.

Ar M. Abbasas pasirinks įpėdinį?

Kova dėl to, kas galiausiai pakeis M.Abbasą, veikiausiai vyks pačios „Fatah“ viduje, o ne PIO vykdomajame komitete.

Šiuo metu nėra aiškaus įpėdinystės kelio, o pats M.Abbasas atsisako planuoti ateitį, nors pastaruoju metu jo sveikata buvo sušlubavusi, ir jis net turi nuolat šalia budintį kardiologą.

Manoma, kad bet kokio naujo palestiniečių lyderio vaidmuo po M.Abbaso išėjimo sumažės, jeigu pastangos užtikrinti taiką įstrigs aklavietėje. Vietoj to, kad derėtųsi dėl Palestinos valstybingumo sąlygų, M.Abbaso įpėdinis gali labiau stengtis gerinti mokyklų padėtį ar spręsti šiukšlių išvežimo Vakarų Krante klausimus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kandidatai be grimo: P.Auštrevičius – apie tris pirties taisykles ir dainą „Už Petrą“

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

24sek

Domantas Sabonis užfiksavo skaičius, „Pacers“ klube nematytus nuo 1992-ųjų

Aktualu

Orai.lt: temperatūra tiek naktimis, tiek ir dienomis bus artima nuliui

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

24sek

Jono Valančiūno naktis: neišsiskiriantis pasirodymas ir paslaptingas bučinys

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

NBA lenkiasi jaunuoliui iš Europos: Luka Dončičius pražudė „Warriors“ komandą

Vardai

Popscenos princesė Monique Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Lietuva mini Latvijos nepriklausomybės šimtmetį

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Naujienos

Kultūra

Lankomiausi pernai – Lietuvos jūrų, Trakų istorinis muziejus, Valdovų rūmai

Aktualu

Garliavoje iš 6 aukšto iškrito jaunuolis, o į vietą atvykusius pareigūnus užsipuolė girta moteris

Vardai

Graikijai „Eurovizijoje“ atstovaus su „Grammy“ apdovanotais kompozitoriais dirbanti atlikėja

Maistas

Plikytos tešlos pyragėlių kepimo paslaptys: nuo klasikos iki grakščių gulbių

Sportas

Lietuvos triumfas nesibaigia: kovotojas M.Narauskas iš Turkijos sugrįžta su Europos Muaythai čempiono diržu

Aktualu

Naktis Vilniuje: girtas vairuotojas su šunimi po gatves blaškėsi tol, kol nesugedo variklis

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ stilinga asmenybė Leah: pavargau nuo kasdienių minčių apie svorį

Maistas

Paprastas ir gardus patiekalas savaitgaliui: ryžių apkepas su razinomis

Aktualu

Protestuotojai Jerevane blokuoja pagrindines gatves ir kelius

Kultūra

Šeduvos bažnyčia ir Zacišės dvaras paskelbti valstybės saugomais objektais

Aktualu

Mažeikių kavines dvi dienas iš eilės lankė vyras su ginklu: policija sulaikė įtariamąjį

Gyvenimas

Specialistai pataria: „Saldžių braškių galite turėti jau po kelių mėnesių“

Aktualu

Donaldas Trumpas su Šiaurės Korėjos lyderiu ketina susitikti po 3–4 savaičių

Aktualu

Orai.lt: sugriaudės perkūnija ir plūstels šiluma

Aktualu

Kėdainių raj. degė renovuotas namas: įtariamas padegimas, žala siekia 100 tūkst. eurų

24sek

A.Kirilenka liaupsino ir užjautė „Chimki“: „Tai buvo siaubingas teisėjų sprendimas“

Vardai

Sostinėje – miuziklo „Čikaga“ premjera: sudomino ir žinomus svečius

Sportas

D.Zubrus ir D.Kasparaitis po svajonių atsisveikinimo: „Lietuva to nusipelnė“

Aktualu

Lietuva nuomos naują įrangą dokumentams išrašyti, pasą bus galima gauti per parą

Verslas

Dingus elektrai, sutriko Amsterdamo Schipholio oro uosto darbas

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min