Dabar populiaru
Publikuota: 2017 vasario 28d. 23:10

Pirmas rimtas išbandymas Donaldui Trumpui: stos prieš Kongresą

Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Donaldas Trumpas

Prabėgus penkioms skandalų ir nesusipratimų pilnoms savaitėms Baltuosiuose rūmuose, JAV prezidentas Donaldas Trumpas stos sakyti pirmąją kalbą prieš Kongresą.

Kol kas ekspertai nemato jokių ženklų, kad per rinkimų kampaniją ir po jos žadėtas Baracko Obamos sveikatos apsaugos plano pakeitimas, didelis mokesčių apkarpymas ar trilijardų dolerių infrastruktūros pasikeitimai panašėtų į realybę.

D.Trumpas gali susidurti su rimtomis problemomis įgyvendindamas savo planus, mat kol kas jis naudojasi tik prezidento įsakais. Naujajam prezidentui būtina įrodyti, kad jis gali veikti kartu su įstatymų leidėjais, įgyvendindamas tuos pažadus, kuriuos žarstė visų rinkimų metu.

Jam teks kreiptis ir į demokratų partijos narius, kurie neturi tiek įtakos Vašingtone, kad blokuotų jo sprendimus, tačiau gali smarkiai lėtinti jo pateiktų kandidatų svarstymą Senate.

D.Trumpo patarėjų teigimu, prezidentas šioje kalboje Kongresui pasirengęs naudoti optimistinį toną. Jo kalbos temos yra formuluotos po susitikimų su stambaus verslo vadovais, profsąjungų lyderiais ir paprastais darbininkais.

Pranešama, kad prezidento kalba prasidės nuo pabrėžimo, kad jis savo pažadais aukštai iškėlė kartelę, tačiau dalį jų jau įvykdė – JAV traukiasi iš Ramiojo vandenyno prekybos sutarties, Baltųjų rūmų administracija prioritetą teikia darbo vietų kūrimui.

Problema – sveikatos apsaugos planas

Vieno patarėjo teigimu, D.Trumpas Kongresui akcentuos tai, kad būtina spręsti „tikrų žmonių tikras problemas“. Po praėjusią savaitę įvykusių kelių skandalingų susitikimų, kuriuose respublikonams teko atlaikyti aršią rinkėjų kritiką, D.Trumpui būtina sutelkti savo partijos narius ir aiškiai pasakyti, ko galima tikėtis.

Respublikonus itin trikdo tai, kad ilgai žadėto pakeitimo Baracko Obamos sveikatos apsaugos planui kontūrai vis dar nėra aiškūs. Pirmadienį pats D.Trumpas prasitarė nustebęs, koks sudėtingas yra sveikatos apsaugos kaitos procesas.

„Dabar jums turiu pasakyti, kad tai neįtikėtinai kompleksiškas reikalas. Niekas negalėjo pagalvoti, kad sveikatos apsauga yra tokia komplikuota“, – stebėjosi dosniai pažadus dalijęs naujasis Amerikos lyderis.

Dabar jums turiu pasakyti, kad tai neįtikėtinai kompleksiškas reikalas. Niekas negalėjo pagalvoti, kad sveikatos apsauga yra tokia komplikuota, – stebėjosi dosniai pažadus dalijęs naujasis Amerikos lyderis.

Jo pažadai pateikti kur kas geresnį ir pigesnį planą, išsaugoti visiems asmenims sveikatos apsaugos galimybę, užkėlė kartelę taip aukštai, kad ilgai pliekę B.Obamos planą respublikonai dabar yra įspausti į kampą.

Prezidento kreipimasis į Kongresą bus svarbus ir dėl neįtikėtinai išaugusio visuomenės spaudimo. Naujausia NBC-Wall Street Journal apklausa rodo, kad D.Trumpą remia tik 44 proc. amerikiečių. O 48 proc. jo politikos nepalaiko.

Net ir po rinkimų D.Trumpas išlieka itin skaldančia figūra, o Baltieji rūmai niekaip nenusikrato ryšių su Rusija šleifo.

Per kalbą Kongrese D.Trumpas galės pirmą kartą tiesiogiai paaiškinti, kodėl skuboti prezidento įsakai buvo būtini, priimant prieštaringai vertintą vadinamąjį musulmonų draudimą, skirtą septynioms valstybėms.

Vadovausis S.Bannono strategija

Manoma, kad D.Trumpas dėstys tuos pačius punktus, kuriuos Konservatyvios minties amerikiečių suvažiavime dėstė jo įtakingas patarėjas Steve'as Bannonas.

Trys esminiai šios administracijos principai, pasak S.Bannono, yra: stiprinamas saugumas, ekonominis nacionalizmas ir dabartinės valdymo struktūros „demontavimas“. Užsienio politikoje bus vadovaujamasi principu „Amerika pirmiausia“.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Steve'as Bannonas
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Steve'as Bannonas

Pirmadienį paskelbtos naujojo prezidento siūlomo biudžeto gairės rodo, kad gynybai bus ketinama skirti net 10 proc. daugiau. Tai reiškia – papildomi 54 milijardai, kurie bus atimami iš kitų federalinių agentūrų.

Skirtingai nei buvę Amerikos vadovai, D.Trumpas įdėjo mažai pastangų, kad pritrauktų jo nerinkusius asmenis. Vietoje to, jis ėmėsi dar didesnio skaldymo politikos ir tiesioginių atakų prieš jį kritikuojančios žiniasklaidos atstovus.

Net ir savo inauguracinėje kalboje D.Trumpas peikė Vašingtono elitą ir gyrė vidurio Amerikos darbo klasės žmones.

Optimistine žinute netiki

D.Trumpo patarėjai jau tikino, kad prezidentas kalbės optimistiškai savo kalboje respublikonų konvente, tačiau viskas baigėsi itin tamsia ir skaldančia kalba.

Dabar girdisi panašūs tikinimai. „Tai bus kalba apie Amerikos atsinaujinimą – optimistinė vizija visiems amerikiečiams“, – teigė Baltųjų rūmų administracijos atstovas.

Tuo labai abejoja Mičigano universiteto akademikas, debatų ekspertas Aaronas Kallas, neseniai išleidęs knygą apie JAV prezidentų kalbas Kongrese.

„Mačiau straipsnius, kuriuose buvo žadama, kad kalba bus optimistiškesnė. Bet Stephenas Milleris yra tas pats patarėjas, kuris rengė ir prezidento inauguracijos kalbą“, – pabrėžė A.Kallas.

„Manau, kad būtų beprotiška tikėtis, jog šį kartą viskas bus kitaip“, – sakė ekspertas, pridurdamas, kad D.Trumpas siekia suvienyti ir visada kalba savo rinkėjams, nusivylusiems Vašingtono politiniu elitu, tad ir šį kartą daugiausia strėlių skries jiems.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min