Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 5d. 10:00 , atnaujinta: 2016 balandžio 5d. 19:16

Pirmasis, kritęs dėl Panama Papers: Islandijos premjeras traukiasi iš posto

Islandijos premjeras Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Islandijos premjeras Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas.

Antradienio vakare pranešta, kad Islandijos premjeras Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas traukiasi iš pareigų. Tą jis buvo priverstas padaryti, kai šalyje kilo iki šiol nematyti protestai dėl Panama papers pasirodžiusios informacijos. Nutekinti dokumentai atskleidė, kad premjeras kartu su žmona tikriausiai naudojosi viena ofšorine bendrove, siekdamas nuslėpti milijonų dolerių investicijas.

Jis tapo pirmąją politine vadinamųjų „Panamos popierių“ nutekinimo auka.

„Ministras pirmininkas pasakė savo partijos parlamentarų grupės posėdyje, kad atsistatydina iš ministro pirmininko posto, o aš jį perimu“, – sakė Pažangiosios partijos vadovo pavaduotojas Žemės ūkio ministras Sigurduras Ingi Johannssonas per tiesioginę transliaciją.

S.D.Gunnlaugssonas visgi liks Pažangos partijos vadovu.

Grasino paleisti parlamentą

Islandijos ministras pirmininkas antradienį pagrasino paleisti parlamentą ir surengti naujus rinkimus, jeigu jis prarastų koalicijos jaunesniosios partnerės palaikymą po skandalo, kurį sukėlė vadinamųjų „Panamos popierių“ paviešinimas.

„Aš pasakiau Nepriklausomybės partijos vadovui – jeigu šios partijos parlamentarai mano, kad jie negali palaikyti vyriausybės, atliekant bendras užduotis, aš paleidžiu parlamentą ir skelbiu visuotinius rinkimus“, – vyriausybės vadovas Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas parašė savo feisbuko paskyroje.

Tūkstančiai šokiruotų islandų reikalavo premjero pasitraukimo

Antradienį tūkstančiai protestuotojų išėjo į gatves, reikalaudami Islandijos premjero atsistatydinimo atsistatydinimo.

Didžiulė minia pirmadienio vakarą užplūdo aikštę prie parlamento Reikjavike, reikalaudami, kad vyriausybės vadovas S.D.Gunnlaugssonas atsistatydintų dėl finansinių dokumentų, rodančių, jog jis kartu su žmona nusipirko šią Didžiosios Britanijos Mergelių salose įkurtą bendrovę 2007 metais.

2009 metų pabaigoje S.D.Gunnlaugssonas pardavė jam priklausančias 50 proc. šios įmonės akcijų savo žmonai Annai Sigurlaug Palsdottir už simbolinę 1 JAV dolerio sumą.

Tačiau kai jis buvo pirmąkart išrinktas į parlamentą 2009-ųjų balandį kaip centro dešiniosios Pažangos partijos narys, S.D.Gunnlaugssonas savo turto deklaracijoje nepaminėjo turintis šios bendrovės akcijų.

Islandijos ministro pirmininko pavardė minima tarp sekmadienį paviešintų Panamos teisininkų kompanijos „Mossack Fonseca“ dokumentų.

Tarptautinėms žurnalistų pajėgoms perdavė Vokietijos leidinys „Süddeutsche Zeitung“ ir tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ).

Tikino nepažeidęs įstatymų

Miniai susirinkus prie parlamento, visuomeniniam transliuotojui RUV premjeras sakė apgailestaujantis, kad tos informacijos neatskleidė anksčiau.

Ši tema tebėra itin opi Islandijoje, smarkiai nukentėjusioje nuo šio amžiaus pradžioje vykdytų neskaidrių sandorių, kai aukšto rango bankininkai naudodavo priedangos bendroves mokesčių rojuose, kad nuslėptų savo machinacijas su rizikingais finansiniais produktais.

Policija nurodė, kad pirmadienio vakarą susirinkusių demonstrantų buvo daugiau negu per 2009 metų protestus, nuvertusius dešiniosios pakraipos vyriausybę, kaltintą dėl Islandijos bankų griūties 2008-aisiais.

Didieji Islandijos bankai žlugo 2008 metų spalį, skolindami daugiau negu leido jų galimybės, finansuodami ambicingas investicijas užsienyje. Prieš bankrotą jų skolų bendra suma buvo daugiau negu 10 kartų didesnė už Islandijos bendrąjį vidaus produktą (BVP).

Tas žlugimas atvedė prie precedento neturinčios finansų krizės, gilios recesijos, o Islandijai teko prašyti finansinio gelbėjimo paketo iš Tarptautinio valiutos fondo.

Buvęs žurnalistas S.D.Gunnlaugssonas tvirtina, kad jis niekada nesusigundė perkelti savo pinigų į ofšorines sąskaitas, nors finansinė padėtis šalyje buvo itin nestabili, ir kad jo žmona visus mokesčius mokėdavo Islandijoje.

2013 metais premjeru išrinktas 41-erių S.D.Gunnlaugssonas buvo laikomas sveikintinu nauju veidu, pakeitusiu politikos senąją gvardiją.

„Ji nesinaudojo mokesčių rojais, o jūs negalite sakyti, kad jos bendrovė yra ofšorinė įmonė“, – S.D.Gunnlaugssonas rašė savo tinklalapyje.

2013 metais premjeru išrinktas 41-erių S.D.Gunnlaugssonas buvo laikomas sveikintinu nauju veidu, pakeitusiu politikos senąją gvardiją, kaltintą pro pirštus žiūrėjus į beatodairiškas bankų investicijas.

Jo vienmetės žmonos tėvas yra verslininkas, susikrovęs kapitalą iš vienintelės Islandijoje japonų automobilių gamintojos „Toyota“ atstovybės.

Vyriausybės vadovą kaltina melavimu

Opozicinės partijos jau paragino šią savaitę surengti balsavimą dėl nepasitikėjimo premjeru. O į demonstraciją Reikjavike susirinko net 10 tūkst. žmonių – toks skaičius šaliai, kurioje yra 330 tūkst. gyventojų, tikrai didelis.

Protestuotojai skandavo piktus šūkius, daužė būgnus, statė nedideles barikadas. Kai kurie mojavo bananais – tai esą turėjo parodyti, kad Islandija yra bananų respublika, rašo „The Guardian“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sigmunduras Davidas Gunnlaugssonas

„Juo tiesiog nebeįmanoma pasitikėti, – sakė į Reikjaviko centrą atėjęs finansinių paslaugų konsultantas Arntho Halderssonas. – Mūsų premjeras slepia turtą ofšorinėje sąskaitoje... Islandija iškentė daug, tad kaip jis dabar gali aiškinti, kad vairuoja šalį iš finansinės krizės? Jam reikia trauktis.“

Turizmo srityje dirbanti Anna Mjöll pritarė: „Jis melavo. Jie sako, kad pasimokė iš to, kas mums nutiko 2008-aisiais, bet jie vis tiek tik slepia mūsų pinigus.“

„Premjeras nebuvo atviras. Jei žmonės būtų žinoję apie tokius jo veiksmus, jie galbūt būtų balsavę kitaip. Šios demonstracijos dydis parodo, kokie nusivylę islandai“, – tvirtino universiteto profesorė Tinna Laufey Ásgeirsdóttir.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min