Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 20d. 08:24

Pirmasis Obamos išbandymas

Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama

Nepriklausomai nuo Baracko Obamos valios arabų ir Izraelio konfliktas tapo svarbiausiu jo naujosios diplomatijos išbandymu.

Per šią kadenciją JAV prezidentas užsibrėžė pasiekti, kad būtų įkurta Palestinos valstybė. B.Obamos neišgąsdino ir tai, kad Izraelyje į valdžią atėjo pati dešiniausia vyriausybė per visą šios šalies istoriją. Naujasis Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu laikosi kraštutinių pozicijų ir net atsisako ištarti žodžius „Palestinos valstybė“. Tačiau matydamas, kad tai gali smarkiai pabloginti JAV ir Izraelio santykius, ir net privesti juos prie krizės, Izraelio vadovas gali nusileisti.

Po tris valandas trukusių derybų ir pusantros valandos pokalbio akis į akį B.Obama sakė esąs „tikras“, kad pažanga Izraelio ir palestiniečių santykiuose galima, gyrė B.Netanyahu „istorinę viziją“, pabrėžtinai vadindamas Izraelį „žydų valstybe“. B.Obama priminė, kad visi tarptautiniai tarpininkai suinteresuoti, kad izraeliečiai ir palestiniečiai taikiai bei saugiai gyventų vieni šalia kitų. Jis pridūrė, jog palestiniečiai turės „labiau pasistengti“, kad Izraelis jaustųsi saugus ir paragino arabų valstybes „būti drąsesnėms“ siekiant normalizuoti santykius su Izraeliu.

Vis dėlto B.Netanyahu, nors ir pabrėžė „nepaprastai draugišką“ derybų atmosferą, taip nė karto ir neištarė žodžių „Palestinos valstybė“, tačiau paragino neteikti pernelyg didelės reikšmės „terminams“. „Mes nenorime valdyti palestiniečių, norime taikiai gyventi su jais. Norime, kad jie patys save valdytų nedalyvaujant grupei jėgų, kurios galėtų kelti grėsmę Izraelio valstybei“, - sakė Izraelio premjeras, pridūręs, kad yra pasirengęs nedelsiant pradėti derybas su palestiniečiais.

B.Netanyahu ir B.Obamos derybose taip pat išryškėjo nuomonių skirtumai dėl žydų gyvenviečių plėtros okupuotame Vakarų Krante. „Nausėdijų statyba turi būti nutraukta“, - sakė B.Obama tą pačią dieną, kai Izraelis paskelbė konkursą statybų darbams vykdyti Maskioto gyvenvietėje Vakarų Krante.

B.Obama taip pat atsisako laikyti Irano branduolinę programą priežastimi, dėl kurios nereikia daryti nuolaidų palestiniečiams, be to, jis gina JAV siekį užmegzti tiesioginius ryšius su šia šiitų valstybe, nors B.Netanyahu karštai aiškino, kad branduolinį ginklą turintis Teheranas kels baisią grėsmę Izraeliui.

B.Obama nesitiki didesnės pažangos santykiuose su Iranu iki birželį šioje šalyje vyksiančių rinkimų, tačiau nemano, kad jo ištiesta ranka gali būti palaikyta silpnumo ženklu. Jis ramino Izraelio premjerą, jog JAV neketina tęsti derybų „amžinai“, nes B.Netanyahu būgštauja, kad Iranas sieks vilkinti derybas, idant turėtų daugiau laiko pasigaminti branduolinį ginklą. JAV supranta, kad norint izoliuoti Iraną, joms pirmiausia reikia į savo pusę patraukti arabų valstybes ir išspręsti Izraelio-Palestinos konfliktą.

B.Obamos išrinkimas JAV prezidentu smarkiai pagerino JAV įvaizdį pasaulyje ir dabar visi laukia konkrečių rezultatų. „Taikos Artimuosiuose Rytuose klausimas taps pirmu rimtu JAV prezidento tvirtumo išbandymu. Jeigu jam pavyks, jis pasieks pažangos šiame labai ambicingame projekte, jei ne - ateitis bus dar sudėtingesnė, nei dabar įsivaizduojama“, - rašė Prancūzijos dienraštis „Le Figaro“.

Tačiau visi pripažįsta, kad B.Obama jau nemažai pavyko nuveikti. Jis susitiko su Jordanijos karaliumi Abdulah II, netrukus ves derybas su Egipto prezidentu Hosni Mubaraku bei palestiniečių lyderiu Mahmudu Abbasu. Nekantriai laukiama ir birželio 4 dieną Kaire numatyto B.Obamos kreipimosi į pasaulio musulmonus.
 

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min