Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 vasario 11d. 23:00

Pirmoji D.Trumpo kelionė į Maskvą: KGB siekė kompromituojančios medžiagos?

Donaldas Trumpas (1990 m.)
Vida Press nuotr. / Donaldas Trumpas 1990 m.

Garsiojoje knygoje „Sandorio menas“ (angl. „The Art of the Deal“) Donaldas Trumpas rašo apie 1987-ųjų kelionę į Sovietų Sąjungą. Baltųjų rūmų vadovo teigimu, jis ketino Maskvoje statyti prabangų viešbutį. Vis dėlto ekspertai mano, kad šis vizitas galėjo būti bandymas surinkti kompromituojančios informacijos apie tuo metu jau politika besidomėjusį D.Trumpą, rašo „Politico“.

1984-aisiais generolas Vladimiras Aleksandrovičius Kriučkovas, vadovaujantis Pirmajai vyriausiajai valdybai – prestižiniam KGB padaliniui, atsakingam už žvalgybinės informacijos užsienyje rinkimą – turėjo problemą.

Į svarbiausią Kremliaus postą atsisėdus Michailui Gorbačiovui ir keičiantis SS užsienio politikai, V.Kriučkovui darėsi sudėtinga rinkti žvalgybinę informaciją.

Dažnai užsienyje dirbantys KGB agentai apsimesdavo gavę informaciją iš slaptų šaltinių, nors iš tiesų tiesiog perrašydavo laikraščių turinį ar perduodavo gandus, išgirstus iš žurnalistų. Be to, buvo verbuojama pernelyg daug žmonių, su tikra žvalgyba neturinčių nieko bendra.

1984-ųjų sausį V.Kriučkovas kalbėjo apie agentų verbavimo problemą ir kaip ją išspręsti. Generolas ragino pareigūnus būti labiau „kūrybingais“. Anksčiau į verbuotojų pinkles pakliūdavo simpatizuojantys Sovietų Sąjungos ideologijai: kairieji, profsąjungų nariai ir t.t. Tačiau devintojo dešimtmečio viduryje jų nebebuvo tiek daug.

Tuo pat metu V.Kriučkovas bandė patobulinti KGB technikas vienoje labai jautrioje srityje. Jis norėjo, kad KGB pareigūnai užsienyje užverbuotų kuo daugiau amerikiečių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michailas Gorbačiovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michailas Gorbačiovas

Panašiu metu į sovietinės žvalgybos akiratį pakliuvo ir Donaldas Trumpas. Atsakymas, kaip tai nutiko ir kur prasidėjo šie santykiai, greičiausiai nugulė slaptuose KGB archyvuose.

Senas susidomėjimas politika

Nėra žinoma, kada KGB užvedė D.Trumpo bylą. Vis dėlto Rytų bloko saugumo tarnybų įrašai sufleruoja, kad tai galėjo nutikti 1977-aisiais. Tuomet būsimasis prezidentas vedė Ivaną Zelnickovą – 28 metų amžiaus manekenę iš Čekoslovakijos.

Ja, kaip komunistinės šalies piliete, domėjosi ir Čekijos žvalgyba, ir JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) bei Centrinė žvalgybos tarnyba (CŽV).

I.Zelnickova gimė Moravijos regione. Pirmąją santuoką sudariusi su Austrijos nekilnojamojo turto agentu, aštuntajame dešimtmetyje ji persikėlė į Kanadą, kad galėtų būti su savo vaikinu slidinėjimo instruktoriumi.

Galiausiai I.Zelnickova atvyko į Niujorką, čia 1977 m. ištekėjo už D.Trumpo.

Anot Čekijos žvalgybos šaltinių, šnipai stebėjo D.Trumpą ir jo naująją žmoną. Jie skaitė laiškus, kuriuos I.Zelnickova siuntė namuose likusiam tėvui. Pastarasis, nors ir nebuvo agentas, bendradarbiavo su slaptosiomis tarnybomis – pasakojo, ką jo dukra veikia užsienyje.

Vida Press nuotr./Ivanka Trump su mama Ivana Trump (1992 m.)
Vida Press nuotr./Ivanka Trump su mama Ivana Trump (1992 m.)

Čekijos žvalgybos dalijosi informacija su kolegomis iš KGB. Manoma, kad D.Trumpas slaptųjų tarnybų dėmesį galėjo atkreipti dėl keleto priežasčių.

Visų pirma, jo žmona buvo kilusi iš Rytų Europos. Antra, kai Kremlius po 1985-ųjų eksperimentavo su perestroika, D.Trumpas jau buvo žinomas nekilnojamojo turto magnatas. Čekijos žvalgybos tarnybos byloje rašoma, kad Ivana minėjo augantį sutuoktinio susidomėjimą politika.

Susitikimo metu – pagyros D.Trumpui

KGB į Maskvą užsieniečius kviesdavo tikrai ne iš altruistinių paskatų. Sovietinė valdžia apmokėdavo iškilių asmenybių keliones, o jos turėdavo teigiamai atsiliepti apie gyvenimą Sąjungoje.

Nepaisant švelnėjančios M.Gorbačiovo politikos, jis vis dar buvo Sovietų Sąjungos lyderis, o KGB ir toliau žvelgė į Vakarus su dideliu įtarumu. Tarnyba vis dar bandė pakenkti Vakarų institucijoms ir įgauti slaptų šaltinių: NATO tapo pirmuoju strateginiu žvalgybos taikiniu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./KGB
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./KGB

Vis dėlto lieka neaišku, kokį vaidmenį KGB tuomet suvaidino D.Trumpas ir ar apskritai jį galima laikyti užverbuotu agentu.

Kaip aiškino V.Kriučkovas, KGB darbuotojai buvo raginami atsisakyti „stereotipinių metodų“ ir naudoti kur kas lankstesnes verbavimo strategijas. Pavyzdžiui, pasitelkti žmonų ar kitų šeimos narių pagalbą.

Kaip pasakojo pats D.Trumpas, idėja pirmą kartą nuvykti į Maskvą jam kilo po to susitikimo su Sovietų Sąjungos ambasadoriumi JAV Jurijumi Dubininu. Susitikimas vyko 1986-ųjų rudenį.

N.Dubinina: „Jis – emocionalus žmogus, impulsyvokas. Jam reikia pripažinimo. Ir, jei jį gauna, jam tai patinka. Mano tėvo vizitas suveikė puikiai.“

„Galiausiai nutiko taip, kad kalbėjau apie didelio prabangaus viešbučio statybas kitoje Kremliaus pusėje bendradarbiaujant su Sovietų vyriausybe“, – knygoje „Sandorio menas“ rašė D.Trumpas.

Panašu, kad D.Trumpo įvykių versija nėra baigtinė. Anot J.Dubinino dukros Natalijos, Sovietų Sąjungos vyriausybė ilgą laiką stengėsi susisiekti su D.Trumpu.

N.Dubinina prisimena patį pirmąjį susitikimą su D.Trumpu, įvykusį dar pusmetį prieš tai, kai jis su J.Dubininu kalbėjo apie viešbučio Maskvoje statybas.

Anot N.Dubininos, jos tėvas, būdamas „puikus derybų meistras“, apžavėjo būsimąjį prezidentą šiais žodžiais: „Pirmas dalykas, kurį pamačiau mieste, yra jūsų bokštas!“

Anot N.Dubininos, „Trumpas iš karto susilydė“. „Jis – emocionalus žmogus, impulsyvokas. Jam reikia pripažinimo. Ir, jei jį gauna, jam tai patinka. Mano tėvo vizitas suveikė puikiai“, – pasakojo N.Dubinina.

Būdas rinkti kompromatą?

Knygoje „Sandorio menas“ D.Trumpas rašo: „1987-ųjų sausį gavau laišką iš Jurijaus Dubinino, Sovietų Sąjungos ambasadoriaus JAV. Jame buvo rašoma, kad valstybinė tarptautinio turizmo agentūra išreiškė susidomėjimą steigti bendrą įmonę ir valdyti viešbutį Maskvoje.“

Jei tuo metu JAV buvo tiek ambicingų nekilnojamojo turto vystytojų, kodėl Maskva pasirinko būtent D.Trumpą?

V.Suvorovas: „Viskas buvo nemokama. Tai galėjo būti sauna, merginos ir dar kas nors. Viešbučių kambariai buvo kontroliuojami 24 valandas per parą. Stebėjimo kameros ir visa kita. Tikslas – tik vienas. Surinkti informacijos ir pasilaikyti ją ateičiai.“

Anot buvusio Sovietų Sąjungos karinės žvalgybos valdybos (GRU) šnipo Viktoro Suvorovo, D.Trumpo minimai kelionių agentūrai vadovavo KGB. Tuo metu ji tikrino ir stebėjo visus užsieniečius, atvykstančius į Sovietų Sąjungą.

„Mano laikais tai darydavo KGB, – sakė V.Suvorovas. – Jie suteikdavo leidimus žmonės atvykti.“

Anot V.Suvorovo, sovietų žvalgybos tarnybos visada domėjosi „jaunais ambicingais žmonėmis“. Atvykę į Maskvą, jie būdavo pasitinkami itin svetingai.

„Viskas buvo nemokama. Tai galėjo būti sauna, merginos ir dar kas nors. Viešbučių kambariai buvo kontroliuojami 24 valandas per parą. Stebėjimo kameros ir visa kita, – teigė V.Suvorovas. – Tikslas – tik vienas. Surinkti informacijos ir pasilaikyti ją ateičiai.“

Maskva tuo metu kviesdavo ir užsienio studentus, kurių dalis po 10–20 metų užimdavo įtakingus postus. Tuomet jiems būdavo primenama kompromituojanti medžiaga iš vizito Maskvoje.

V.Kriučkovo nuomone, 1987-ųjų sausį D.Trumpas turėjo „žinomos asmenybės“ statusą. V.Dubininas laikė D.Trumpą pakankamai įdomiu, kad suorganizuotų jo kelionę į Maskvą.

„Scanpix“/AP nuotr./Raudonoji aikštė
„Scanpix“/AP nuotr./Raudonoji aikštė

1987-ųjų liepos 4 d. D.Trumpas kartu su žmona Ivana ir jos asistente Lisa Calandra išskrido į Maskvą.

D.Trumpas: „Man įspūdį padarė sovietų pareigūnų ambicijos sudaryti sutartį.“

D.Trumpas rašė, kad „Maskva buvo ypatinga patirtis“. Trumpų šeima apsistojo netoli Raudonosios aikštės įsikūrusiame Nacionaliniame viešbutyje, Lenino apartamentuose.

Viešbutis buvo sujungtas su Turizmo agentūros kompleksu, kontroliuojamu KGB. Lenino apartamentai turėjo būti prikaišioti blakių.

„Sandorio mene“ rašoma, kad D.Trumpas aplankė „pustuzinį potencialių vietų viešbučiui, įskaitant keletą netoli Raudonosios aikštės“.

„Man įspūdį padarė sovietų pareigūnų ambicijos sudaryti sutartį“, – rašė D.Trumpas. Jis taip pat apsilankė Sankt Peterburge.

Tą pačią liepą didelio žiniasklaidos dėmesio sulaukė Nobelio literatūros premijos laureato Gabrielio Garcios Marquezo apsilankymas Maskvoje.

„Sputnik“ nuotr./Gabrielis Garcia Marquezas Maskvoje
„Sputnik“ nuotr./Gabrielis Garcia Marquezas Maskvoje

Vis dėlto į D.Trumpo apsilankymą reaguota kur kas ramiau: Maskvoje įsikūrusiame Rusijos valstybinės žiniasklaidos archyve jis neminimas apskritai.

Tai galima paaiškinti dviem priežastimis: arba apie susitikimą laikraščiai tuomet nerašė, arba tekstai, kuriuose minimas D.Trumpo apsilankymas Maskvoje, buvo tyliai pašalinti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Kauniečio garaže – įspūdinga 300 mėsmalių kolekcija: „Kažkas ją pavadino vegetarų siaubo kambariu“

Pasaulis kišenėje

Kitoks maršrutas pajūryje: kaip čia atsirado „purtimangas“ ir „alius“

Vardai

Meghan Markle princesės Dianos atminimą pagerbė pasipuošusi įspūdingu jos žiedu

24sek

Geriausi Europoje – „Lietuvos rytas“ triumfavo Eurolygos jaunimo turnyre

Aktualu

Neteisėtų skiepų byloje prokuratūra prašo griežtinti bausmę

Vardai

Jaunavedžių Harry ir Meghan poelgis sujaudino iki širdies gelmių: bažnyčioje – tuščia vieta Dianai

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 14 d.-20 d.)

Aktualu

Kaunas švenčia gimtadienį: 43 faktai, kurių galbūt nežinote apie laikinąją sostinę

Aktualu

Prognozės nedžiugina: sulauksime ir perkūnijos, ir gūsingo vėjo

Aktualu

Teksase nušautos mokinės mama: jis kvietė dukrą į pasimatymą ir buvo atstumtas

15min iš Belgrado 24sek

Kaunas jau laukia „Žalgirio“: iš dviejų scenarijų liko vienas sutikimo planas

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: desertų studijos „Tie kepėjai“ medaus tortas su apelsinais

Sportas

Tiesioginė A lygos transliacija: „Trakai“ – „Jonava“

Vardai

Kodėl princo Harry lūpos sukandimas taip sujaudino internetą?

Sportas

Spyriu į galvą UFC legendos bendraklubį patiesęs P.Žitinevičius už pergalę dėkingas Dievui: „Esu kunigas“

Meksikietis teigia esantis 121-erių metų – seniausias žmogus pasaulyje

Aktualu

JAV policija aiškinasi šaudynių Teksase motyvą

Infografikas Aktualu

Nevienoda politikos kaina: iš vieno nario partijos gauna nuo keliasdešimt centų iki 20 eurų narystės mokesčio

Vardai

Karališkose vestuvėse hercogienė Catherine neišlaidavo: ketvirtą kartą vilkėjo tuo pačiu paltu

Naujienos

Gyvenimas

Kauniečio garaže – įspūdinga 300 mėsmalių kolekcija: „Kažkas ją pavadino vegetarų siaubo kambariu“

Pasaulis kišenėje

Kitoks maršrutas pajūryje: kaip čia atsirado „purtimangas“ ir „alius“

15min iš Belgrado 24sek

Po auksinio triumfo – susimąstyti verčianti žinutė „Žalgirio“ gerbėjams

Vardai

Meghan Markle princesės Dianos atminimą pagerbė pasipuošusi įspūdingu jos žiedu

24sek

Geriausi Europoje – „Lietuvos rytas“ triumfavo Eurolygos jaunimo turnyre

Aktualu

Neteisėtų skiepų byloje prokuratūra prašo griežtinti bausmę

Vienbalsiai: „Atsarginiai“ paskelbė NBA sezono apdovanojimus

Savaitės Lietuvos įvykiai – 15min fotografų kadruose (2018 m. gegužės 14 d.-20 d.)

Vardai

Jaunavedžių Harry ir Meghan poelgis sujaudino iki širdies gelmių: bažnyčioje – tuščia vieta Dianai

Aktualu

Kaunas švenčia gimtadienį: 43 faktai, kurių galbūt nežinote apie laikinąją sostinę

Tik Kaune: didžiausias miesto ąžuolynas ir vieni seniausių funikulierių Europoje

Aktualu

Prognozės nedžiugina: sulauksime ir perkūnijos, ir gūsingo vėjo

Aktualu

Teksase nušautos mokinės mama: jis kvietė dukrą į pasimatymą ir buvo atstumtas

15min iš Belgrado 24sek

Kaunas jau laukia „Žalgirio“: iš dviejų scenarijų liko vienas sutikimo planas

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: desertų studijos „Tie kepėjai“ medaus tortas su apelsinais

Sportas

Tiesioginė A lygos transliacija: „Trakai“ – „Jonava“

Vardai

Kodėl princo Harry lūpos sukandimas taip sujaudino internetą?

Sportas

Spyriu į galvą UFC legendos bendraklubį patiesęs P.Žitinevičius už pergalę dėkingas Dievui: „Esu kunigas“

Aktualu

JAV policija aiškinasi šaudynių Teksase motyvą

Meksikietis teigia esantis 121-erių metų – seniausias žmogus pasaulyje

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min