Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 11d. 23:00

Pirmoji D.Trumpo kelionė į Maskvą: KGB siekė kompromituojančios medžiagos?

Donaldas Trumpas (1990 m.)
Vida Press nuotr. / Donaldas Trumpas 1990 m.

Garsiojoje knygoje „Sandorio menas“ (angl. „The Art of the Deal“) Donaldas Trumpas rašo apie 1987-ųjų kelionę į Sovietų Sąjungą. Baltųjų rūmų vadovo teigimu, jis ketino Maskvoje statyti prabangų viešbutį. Vis dėlto ekspertai mano, kad šis vizitas galėjo būti bandymas surinkti kompromituojančios informacijos apie tuo metu jau politika besidomėjusį D.Trumpą, rašo „Politico“.

1984-aisiais generolas Vladimiras Aleksandrovičius Kriučkovas, vadovaujantis Pirmajai vyriausiajai valdybai – prestižiniam KGB padaliniui, atsakingam už žvalgybinės informacijos užsienyje rinkimą – turėjo problemą.

Į svarbiausią Kremliaus postą atsisėdus Michailui Gorbačiovui ir keičiantis SS užsienio politikai, V.Kriučkovui darėsi sudėtinga rinkti žvalgybinę informaciją.

Dažnai užsienyje dirbantys KGB agentai apsimesdavo gavę informaciją iš slaptų šaltinių, nors iš tiesų tiesiog perrašydavo laikraščių turinį ar perduodavo gandus, išgirstus iš žurnalistų. Be to, buvo verbuojama pernelyg daug žmonių, su tikra žvalgyba neturinčių nieko bendra.

1984-ųjų sausį V.Kriučkovas kalbėjo apie agentų verbavimo problemą ir kaip ją išspręsti. Generolas ragino pareigūnus būti labiau „kūrybingais“. Anksčiau į verbuotojų pinkles pakliūdavo simpatizuojantys Sovietų Sąjungos ideologijai: kairieji, profsąjungų nariai ir t.t. Tačiau devintojo dešimtmečio viduryje jų nebebuvo tiek daug.

Tuo pat metu V.Kriučkovas bandė patobulinti KGB technikas vienoje labai jautrioje srityje. Jis norėjo, kad KGB pareigūnai užsienyje užverbuotų kuo daugiau amerikiečių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Michailas Gorbačiovas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Michailas Gorbačiovas

Panašiu metu į sovietinės žvalgybos akiratį pakliuvo ir Donaldas Trumpas. Atsakymas, kaip tai nutiko ir kur prasidėjo šie santykiai, greičiausiai nugulė slaptuose KGB archyvuose.

Senas susidomėjimas politika

Nėra žinoma, kada KGB užvedė D.Trumpo bylą. Vis dėlto Rytų bloko saugumo tarnybų įrašai sufleruoja, kad tai galėjo nutikti 1977-aisiais. Tuomet būsimasis prezidentas vedė Ivaną Zelnickovą – 28 metų amžiaus manekenę iš Čekoslovakijos.

Ja, kaip komunistinės šalies piliete, domėjosi ir Čekijos žvalgyba, ir JAV Federalinis tyrimų biuras (FTB) bei Centrinė žvalgybos tarnyba (CŽV).

I.Zelnickova gimė Moravijos regione. Pirmąją santuoką sudariusi su Austrijos nekilnojamojo turto agentu, aštuntajame dešimtmetyje ji persikėlė į Kanadą, kad galėtų būti su savo vaikinu slidinėjimo instruktoriumi.

Galiausiai I.Zelnickova atvyko į Niujorką, čia 1977 m. ištekėjo už D.Trumpo.

Anot Čekijos žvalgybos šaltinių, šnipai stebėjo D.Trumpą ir jo naująją žmoną. Jie skaitė laiškus, kuriuos I.Zelnickova siuntė namuose likusiam tėvui. Pastarasis, nors ir nebuvo agentas, bendradarbiavo su slaptosiomis tarnybomis – pasakojo, ką jo dukra veikia užsienyje.

Vida Press nuotr./Ivanka Trump su mama Ivana Trump (1992 m.)
Vida Press nuotr./Ivanka Trump su mama Ivana Trump (1992 m.)

Čekijos žvalgybos dalijosi informacija su kolegomis iš KGB. Manoma, kad D.Trumpas slaptųjų tarnybų dėmesį galėjo atkreipti dėl keleto priežasčių.

Visų pirma, jo žmona buvo kilusi iš Rytų Europos. Antra, kai Kremlius po 1985-ųjų eksperimentavo su perestroika, D.Trumpas jau buvo žinomas nekilnojamojo turto magnatas. Čekijos žvalgybos tarnybos byloje rašoma, kad Ivana minėjo augantį sutuoktinio susidomėjimą politika.

Susitikimo metu – pagyros D.Trumpui

KGB į Maskvą užsieniečius kviesdavo tikrai ne iš altruistinių paskatų. Sovietinė valdžia apmokėdavo iškilių asmenybių keliones, o jos turėdavo teigiamai atsiliepti apie gyvenimą Sąjungoje.

Nepaisant švelnėjančios M.Gorbačiovo politikos, jis vis dar buvo Sovietų Sąjungos lyderis, o KGB ir toliau žvelgė į Vakarus su dideliu įtarumu. Tarnyba vis dar bandė pakenkti Vakarų institucijoms ir įgauti slaptų šaltinių: NATO tapo pirmuoju strateginiu žvalgybos taikiniu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./KGB
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./KGB

Vis dėlto lieka neaišku, kokį vaidmenį KGB tuomet suvaidino D.Trumpas ir ar apskritai jį galima laikyti užverbuotu agentu.

Kaip aiškino V.Kriučkovas, KGB darbuotojai buvo raginami atsisakyti „stereotipinių metodų“ ir naudoti kur kas lankstesnes verbavimo strategijas. Pavyzdžiui, pasitelkti žmonų ar kitų šeimos narių pagalbą.

Kaip pasakojo pats D.Trumpas, idėja pirmą kartą nuvykti į Maskvą jam kilo po to susitikimo su Sovietų Sąjungos ambasadoriumi JAV Jurijumi Dubininu. Susitikimas vyko 1986-ųjų rudenį.

N.Dubinina: „Jis – emocionalus žmogus, impulsyvokas. Jam reikia pripažinimo. Ir, jei jį gauna, jam tai patinka. Mano tėvo vizitas suveikė puikiai.“

„Galiausiai nutiko taip, kad kalbėjau apie didelio prabangaus viešbučio statybas kitoje Kremliaus pusėje bendradarbiaujant su Sovietų vyriausybe“, – knygoje „Sandorio menas“ rašė D.Trumpas.

Panašu, kad D.Trumpo įvykių versija nėra baigtinė. Anot J.Dubinino dukros Natalijos, Sovietų Sąjungos vyriausybė ilgą laiką stengėsi susisiekti su D.Trumpu.

N.Dubinina prisimena patį pirmąjį susitikimą su D.Trumpu, įvykusį dar pusmetį prieš tai, kai jis su J.Dubininu kalbėjo apie viešbučio Maskvoje statybas.

Anot N.Dubininos, jos tėvas, būdamas „puikus derybų meistras“, apžavėjo būsimąjį prezidentą šiais žodžiais: „Pirmas dalykas, kurį pamačiau mieste, yra jūsų bokštas!“

Anot N.Dubininos, „Trumpas iš karto susilydė“. „Jis – emocionalus žmogus, impulsyvokas. Jam reikia pripažinimo. Ir, jei jį gauna, jam tai patinka. Mano tėvo vizitas suveikė puikiai“, – pasakojo N.Dubinina.

Būdas rinkti kompromatą?

Knygoje „Sandorio menas“ D.Trumpas rašo: „1987-ųjų sausį gavau laišką iš Jurijaus Dubinino, Sovietų Sąjungos ambasadoriaus JAV. Jame buvo rašoma, kad valstybinė tarptautinio turizmo agentūra išreiškė susidomėjimą steigti bendrą įmonę ir valdyti viešbutį Maskvoje.“

Jei tuo metu JAV buvo tiek ambicingų nekilnojamojo turto vystytojų, kodėl Maskva pasirinko būtent D.Trumpą?

V.Suvorovas: „Viskas buvo nemokama. Tai galėjo būti sauna, merginos ir dar kas nors. Viešbučių kambariai buvo kontroliuojami 24 valandas per parą. Stebėjimo kameros ir visa kita. Tikslas – tik vienas. Surinkti informacijos ir pasilaikyti ją ateičiai.“

Anot buvusio Sovietų Sąjungos karinės žvalgybos valdybos (GRU) šnipo Viktoro Suvorovo, D.Trumpo minimai kelionių agentūrai vadovavo KGB. Tuo metu ji tikrino ir stebėjo visus užsieniečius, atvykstančius į Sovietų Sąjungą.

„Mano laikais tai darydavo KGB, – sakė V.Suvorovas. – Jie suteikdavo leidimus žmonės atvykti.“

Anot V.Suvorovo, sovietų žvalgybos tarnybos visada domėjosi „jaunais ambicingais žmonėmis“. Atvykę į Maskvą, jie būdavo pasitinkami itin svetingai.

„Viskas buvo nemokama. Tai galėjo būti sauna, merginos ir dar kas nors. Viešbučių kambariai buvo kontroliuojami 24 valandas per parą. Stebėjimo kameros ir visa kita, – teigė V.Suvorovas. – Tikslas – tik vienas. Surinkti informacijos ir pasilaikyti ją ateičiai.“

Maskva tuo metu kviesdavo ir užsienio studentus, kurių dalis po 10–20 metų užimdavo įtakingus postus. Tuomet jiems būdavo primenama kompromituojanti medžiaga iš vizito Maskvoje.

V.Kriučkovo nuomone, 1987-ųjų sausį D.Trumpas turėjo „žinomos asmenybės“ statusą. V.Dubininas laikė D.Trumpą pakankamai įdomiu, kad suorganizuotų jo kelionę į Maskvą.

„Scanpix“/AP nuotr./Raudonoji aikštė
„Scanpix“/AP nuotr./Raudonoji aikštė

1987-ųjų liepos 4 d. D.Trumpas kartu su žmona Ivana ir jos asistente Lisa Calandra išskrido į Maskvą.

D.Trumpas: „Man įspūdį padarė sovietų pareigūnų ambicijos sudaryti sutartį.“

D.Trumpas rašė, kad „Maskva buvo ypatinga patirtis“. Trumpų šeima apsistojo netoli Raudonosios aikštės įsikūrusiame Nacionaliniame viešbutyje, Lenino apartamentuose.

Viešbutis buvo sujungtas su Turizmo agentūros kompleksu, kontroliuojamu KGB. Lenino apartamentai turėjo būti prikaišioti blakių.

„Sandorio mene“ rašoma, kad D.Trumpas aplankė „pustuzinį potencialių vietų viešbučiui, įskaitant keletą netoli Raudonosios aikštės“.

„Man įspūdį padarė sovietų pareigūnų ambicijos sudaryti sutartį“, – rašė D.Trumpas. Jis taip pat apsilankė Sankt Peterburge.

Tą pačią liepą didelio žiniasklaidos dėmesio sulaukė Nobelio literatūros premijos laureato Gabrielio Garcios Marquezo apsilankymas Maskvoje.

„Sputnik“ nuotr./Gabrielis Garcia Marquezas Maskvoje
„Sputnik“ nuotr./Gabrielis Garcia Marquezas Maskvoje

Vis dėlto į D.Trumpo apsilankymą reaguota kur kas ramiau: Maskvoje įsikūrusiame Rusijos valstybinės žiniasklaidos archyve jis neminimas apskritai.

Tai galima paaiškinti dviem priežastimis: arba apie susitikimą laikraščiai tuomet nerašė, arba tekstai, kuriuose minimas D.Trumpo apsilankymas Maskvoje, buvo tyliai pašalinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Prekybos centrai sutinka nedirbti per Velykas ir Kalėdas, sekmadieniais prekyba vyks

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

Kaunietė – apie „nuotykius“ stringančiame moderniame lifte: kelia stresą vaikams

Vardai

Prokuratūra vėl prašo pratęsti suėmimą S.Grafininos nužudymu įtariamam N.Westui

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Sportas

„Lazio“ ultros ragina uždrausti moterų patekimą į tribūną

Kultūra

Vilniaus savivaldybė sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl Reformatų parko atnaujinimo projekto

Gazas

Pėsčiųjų viadukas virš vakarinio aplinkkelio ties Gineitiškėmis: taku į griovį

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Aktualu

Į Lietuvą istorinio vizito atvyksta Izraelio premjeras B.Netanyahu

24sek

Garsaus Turkijos klubo radare – dar vienas lietuvis

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Maistas

Gardūs ir purūs mieliniai blynai su obuoliais

Vardai

„Kitokių pasikalbėjimų“ vedėjo kėdę vietoje J.Jankevičiaus išbandys M.Katleris

Gyvenimas

Kaip išmokyti pirmoką atsispirti saldainiams ir rinktis sveikesnį maistą?

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Sportas

Regbio „Top“ lygos starte – naujo stadiono krikštas ir „Žalgirio“ pergalė

Aktualu

Policijos galvosūkis: kaip paauklėti į šiukšliadėžes Vilniaus centre besituštinantį benamį Vitą?

Gazas

Svarstomos KET permainos: ką reiškia 1,5 metro

Naujienos

Verslas

Prekybos centrai sutinka nedirbti per Velykas ir Kalėdas, sekmadieniais prekyba vyks

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

Kaunietė – apie „nuotykius“ stringančiame moderniame lifte: kelia stresą vaikams

Vardai

Prokuratūra vėl prašo pratęsti suėmimą S.Grafininos nužudymu įtariamam N.Westui

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Sportas

„Lazio“ ultros ragina uždrausti moterų patekimą į tribūną

Kultūra

Vilniaus savivaldybė sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl Reformatų parko atnaujinimo projekto

Gazas

Pėsčiųjų viadukas virš vakarinio aplinkkelio ties Gineitiškėmis: taku į griovį

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Aktualu

Į Lietuvą istorinio vizito atvyksta Izraelio premjeras B.Netanyahu

24sek

Garsaus Turkijos klubo radare – dar vienas lietuvis

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Maistas

Gardūs ir purūs mieliniai blynai su obuoliais

Vardai

„Kitokių pasikalbėjimų“ vedėjo kėdę vietoje J.Jankevičiaus išbandys M.Katleris

Gyvenimas

Kaip išmokyti pirmoką atsispirti saldainiams ir rinktis sveikesnį maistą?

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Sportas

Regbio „Top“ lygos starte – naujo stadiono krikštas ir „Žalgirio“ pergalė

Aktualu

Policijos galvosūkis: kaip paauklėti į šiukšliadėžes Vilniaus centre besituštinantį benamį Vitą?

Gazas

Svarstomos KET permainos: ką reiškia 1,5 metro

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min