Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 balandžio 8d. 20:54

Pirmoji translytė Tailando parlamente: „Aš čia ne tam, kad pramogaučiau“

Tailando vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Tailando vėliava
Tanwarin Sukkhapisit, pripažinta kino režisierė, sugriovė stereotipus ir kaip lygiavertė kitiems pateko į politiką, rašo portalas theguardian.com.

Tailandas praėjusį mėnesį išsirinko parlamentą, tarp jo narių – pirmoji translytė.

Žinoma kino režisierė Tailande Tanwarin stovi naujos politinės kartos priešakyje.

„Noriu perrašyti naują politinę Tailando istoriją“, – sako ji.

„Metų metus praleidau kurdama filmus apie apie translyčių patirtį, apie LGBT asmenis Tailande, tačiau jaučiu, kad istorijų nepakanka. Noriu keisti įstatymus. Tailando visuomenė patriarchalinė ir nelygi, nevertina visų žmonių taip pat. Visą mano gyvenimą su manim buvo elgiamasi kaip su antrarūše, ir taip neturi būti“, – teigia Tanwarin.

Tanwarin yra žinoma dėl trumpametražių ir vaidybinių filmų, kurie dažnai užgriebia su LGBT susijusias patirtis. Labiausiai ji išgarsėjo savo darbu „Vabzdžiai“ (angl. Insects). Tai 2010-aisiais pristatytas jos filmas apie stigmą, su kuria susiduria translyčiai tėvai. Teko ilgai kovoti, kad šis filmas būtų rodomas Tailande.

Tanwarin į politiką atėjo su į jaunimą orientuota partija „Future Forward“. Nebuvo paprasta tapti tokiai matomai. Ji susidūrė su patyčiomis virtualioje erdvėje, kritika iš rinkėjų rinkiminės kampanijos metu.

„Aš turiu padaryti daugiau, kad įrodyčiau savo žinias ir galimybę padėti valdyti šią šalį, tai iššūkis“, – atvirauja ji. „Kai gavau vietą parlamente, kai kurie žmonės kalbėjo, kad čia tiesiog pramogausiu. Bet aš neatėjau čia pramogauti. Esu čia, nes buvau išrinkta, tai reiškia, kad turiu garbės būti lygiavertė kitiems parlamentarams“, – įsitikinusi ji.

Tailande translyčių bendruomenei sudėtinga. Nors vadinamieji „ladyboys“ čia matomi dažniau nei kitose visuomenėse, jie laikomi antrarūšiais piliečiais. Jiems leidžiama dirbti tik tam tikrus darbus ir jie nuolat susiduria su diskriminacija.

Translyčiams žmonėms neleidžiama pasikeisti lyties tapatybės kortelėse, tai reiškia, kad tie, kurių biologinė lytis vyriška, turi dalyvauti kasmet vykstančioje atrankoje į kariuomenę ir gali būti pašaukti tarnauti.

Translytės moterys privalo ištverti žeminančią medicininę apžiūrą, kad patvirtintų, jog nemeluoja, arba iš karinės ligoninės gauti sertifikatą, jog turi lyties disforiją. Translyčiai vyrai ir moterys negali tuoktis ar įsivaikinti vaikų.

Tanwarin gimė Nakhon Ratchasima, Isaano provincijoje. Ji prisipažįsta augusi gėdoje ir baimėje. Viešai kaip moteris ėmė gyventi būdama 17-os.

„Man patiko persirengti moterimi ir gyventi kaip moteriai, tai patinka iki dabar. Tačiau vėliau suvokiau, kad nenoriu įsisprausti į moters rėmus. Visuomenė verčia mus pasidalyti lytimis, tačiau supratau, kad negaliu priskirti savęs nė vienai iš šių lyčių“, – teigia ji.

Tanwarin pagrindiniai prioritetai bus paskatinti pakeisti santuokos įstatymus ir seksualinį švietimą mokyklose. „Ar galite įsivaizduoti, jei esate translytis, sėdite klasėje ir vadovėlyje rašoma, kad esate psichiškai nesveikas, kaip galėtumėte pakankamai drąsiai pasakyti žmonėms apie tai, kas esate?“ – retoriškai klausia ji.

Rinkimų komisija pažadėjo paskelbti galutinius rezultatus iki gegužės 9 dienos. Tanwarin nuomone, tai nėra skaidrūs rinkimai, ir nebus tikros demokratijos, tačiau žingsnis į priekį esą žengtas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min