TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Po 50 metų Leniną prisimins tik istorikai, mano didelė dalis Rusijos gyventojų

Lenino mauzoliejus Maskvoje
„Scanpix“ nuotr. / V.Leninas
Šaltinis: BNS
0
A A

Per pastaruosius 15 metų pirmojo bolševikų lyderio Vladimiro Lenino asmenybė tapo Rusijos gyventojams mažiau reikšminga, o požiūris į jį – labiau teigiamas.

Tai rodo Jurijaus Levados analitinio centro surengtos apklausos, kuri buvo paskelbta Rusijos komunistų partijai ir jos ištikimiausiems šalininkams penktadienį minint Vladimiro Lenino 141-ąsias gimimo metines, duomenys.

Pasak jų, 39 proc. Rusijos gyventojų mano, kad V.Lenino po 40–50 metų niekas, išskyrus istorikus, neprisimins. Analitinio tyrimo duomenimis, 1995 metais taip manė 25 proc. apklaustųjų.

27 proc. respondentų dabar mano, kad ateityje jį atsimins kaip sovietinės valstybės įkūrėją (30 proc.), 19 proc. įsitikinę, kad apie V.Leniną kalbės, kaip apie vadą, kuriam buvo svarbiausi darbo žmonių interesai (17 proc.).

Tuo tarpu gerokai sumažėjo tų Rusijos gyventojų skaičius, kurie mano, kad ateityje V.Leniną žmonės prisiims kaip apdairų politiką, sugebėjusį primesti savo valią didžiulei šaliai (nuo 19 proc. 1995 metais iki 10 proc.), ir kaip sėkmingai veikusį politinį avantiūristą (nuo 12 proc. iki 6 proc.), kaip žiaurų diktatorių, pasiryžusį paaukoti milijonų gyvybes (nuo 12 proc. iki 5 proc.), ir kaip žmogų, kuris nesuprato ir nemylėjo Rusijos (nuo 5 proc. iki 3 proc.).

Drauge nuo 14 proc. iki 8 proc. sumažėjo dalis tų, kurie nežino, kaip bus prisimenamas V.Leninas po 40–50 metų.

J.Levados centro duomenimis, tarp apklaustų Rusijos gyventojų, vyresnių nei 55 metų, V.Leniną teigiamai vertinančių („vadas“, „didis politikas“, „iškilus mąstytojas“) nei neigiamai („apdairus politikas“, „avantiūristas“) yra per du su puse karto daugiau (48:19), o tarp 40–55 metų – maždaug po lygiai (25:22).

Tuo tarpu 25–40 metų Rusijos gyventojų vertinimai labiau neigiami (24:30), o tarp jaunimo iki 25 metų, priešingai, daugiau yra teigiamų atsiliepimų (21:18).

Bolševikų partijos ideologas, vadovavęs 1917 metų Spalio revoliucijai, Rusijoje tebėra gana gerai žinomas, o visoje šalyje tebestovi beveik 17 tūkst. jo statulų.

Leninas, kurio balzamuoti palaikai tebelaikomi Maskvos Raudonojoje aikštėję stūksančiame mauzoliejuje, iki Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais buvo garbinamas tarsi šventasis.

Valdant komunistiniam režimui, Lenino portretai kabodavo netgi vaikų darželiuose, o vaikai mokydavosi eilėraščius apie šį lyderį.

Vėliau jiems būdavo aiškinama, kad po Lenino mirties ištyrus jo smegenis viename Maskvos institute buvo rasta neabejotinų genialumo požymių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min