Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po agresijos Ukrainoje Rusija ėmė kelti baimę ir Baltarusijai

Baltarusijos prezidentas A.Lukašenka
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Aliaksandras Lukašenka
Šaltinis: 15min
0
A A

Po Krymo aneksijos ir bandymo atplėšti rytų Ukrainą prorusiškos visuomeninės organizacijos ėmė aktyviau reikštis ir Baltarusijoje. Šios šalies politikai jau atvirai kalba, kad, susiklosčius palankioms aplinkybėms, šios organizacijos gali būti panaudotos destabilizuoti situaciją Baltarusijoje ir parengti dirvą Kremliaus intervencijai.

Baltarusijos portalas naviny.ny rašo, kad Rusijai pradėjus karinę agresiją prieš Ukrainą Baltarusijoje ėmė aktyviai reikštis promaskvietiškos visuomeninės organizacijos.

Organizacijas prižiūri Rusijos ambasada

Kol kas aktyviausi radikalai, bet yra ir rimtesnių veiksmų. Balandžio 16 d. kelios prorusiškos visuomeninės organizacijos kreipėsi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, prašydamos „imtis pačių ryžtingiausių veiksmų“ apginti rusus rytų Ukrainoje nuo „Kijevo banderovcų-fašistų chuntos“.

Po šiuo pareiškimu pasirašė dešimties organizacijų vadovai. Visos šios organizacijos priklauso Koordinacinei tarybai prie Rusijos ambasados Baltarusijoje.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Baltarusijos miestas Astravas, šalia kurio išdygs atominė jėgainė.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Baltarusijos miestas Astravas, šalia kurio išdygs atominė jėgainė.

Visos šios organizacijos priklauso Koordinacinei tarybai prie Rusijos ambasados Baltarusijoje.

Koordinacinės tarybos vadovo, Vitebsko visuomeninio judėjimo „Russkij dom“ pirmininko Andrejaus Geraščenko teigimu, Baltarusijoje šioms organizacijoms priklauso tik baltarusiai, o jų tikslas – išsaugoti bendrą rusų ir baltarusių kultūros ir istorijos erdvę, „jokiu būdu nesikėsinant į Baltarusijos suverenitetą“.

Naviny.by teigimu, kai kurie Baltarusijos prorusiški veikėjai šalies nepriklausomybę vertina kaip kvailą atsitiktinumą. Jiems Baltarusija yra neatsiejama „rusų pasaulio“ dalis. Ši doktrina kalba apie Maskvos valdomą ir rusų kalba kalbančią edvę, kurioje gyvena rusai, baltarusiai ir ukrainiečiai.

Pinigai plaukia iš Maskvos

Prorusiškos Baltarusijos organizacijos daugiausia rengia kultūros renginius, istorinius ir visuomeninius forumus, festivalius, organizuoja stovyklas jaunimui, sporto turnyrus.

Pavyzdžiui gegužę judėjimas “Rus molodaja“ rengia akciją „Georgijaus juostelė” ir slavų kovų menų festivalį.

Agentūros BelaPan duomenimis, daugumą renginių remia Kremliaus dosniai finansuojamo valstybinio propagandos giganto „Rossotrudničestvo“ atstovybė Baltarusijoje, kuriai vadovauja Viktoras Malašenka.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Baltarusijos nepriklausomybės dienos minėjimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Baltarusijos nepriklausomybės dienos minėjimas

Daugumą renginių remia Kremliaus dosniai finansuojamo valstybinio propagandos giganto „Rossotrudničestvo“ atstovybė Baltarusijoje.

Be to, dar yra nemažai kitų fondų ir institutų, per kuriuos finansuojama Baltarusijoje veikiančių prorusiškų organizacijų veikla. Kai kurios organizacijos pinigų gauna tiesiai iš Rusijos.

Ekspertai mano, kad kol kas šios organizacijos nėra itin didelės ir nekelia grėsmės Baltarusijos nepriklausomybei.

Išsigando net A.Lukašenka

Tačiau į šią problemą dėmesį jau atkreipė net autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka.

Savo kreipimęsi į tautą ir Vyriausybę A.Lukašenka balandžio 22 d., nenurodydamas pavardžių, metė akmenį į organizacijos „Russkij dom“ vadovo A.Geraščenkos daržą. Baltarusijos vadovas išreiškė nuostabą, kad šio veikėjo „iki šiol neišmetė iš Baltarusijos“.

Kreipdamasis į Valstybės saugumo komitetą (KGB), A.Lukašenka liepė su tais, kurie kalba apie rusų kalbos engimą Baltarusijoje, „elgtis kaip su diversantais“.

Grėsminga „penktoji kolona“

Potencialią prorusiškų organizacijų grėsmę įžvelgia ir partijos „Beloruskij narodnij front” (BNF) pirmininkas Igoris Lialkovas.

„Iš Krymo pavyzdžio matome, kad ši nauja Rusijos „minkštoji galia“ yra ne tik bandymas įtakoti nepriklausomų valstybių politiką. Tai „penktoji kolona“ tikrąja to žodžio prasme. Konflikto atveju ji taptų tvirta diversantų ir provokatorių atrama arba interventų „gyvuoju skydu“. Arba, geriausiu atveju, puikia medžiaga propagandiniam vaizdui piešti“, – rašo politikas savaitraštyje „Naša Niva“.

Baltarusijoje jau sukurta palanki dirva rusų propagandai: šalyje transliuojami valstybiniai Rusijos televizijos kanalai.

Lietuvoje veikiančio Nepriklausomo socialinių, ekonominių ir politinių tyrimų instituto apklausos duomenimis, Baltarusijos visuomenėje stiprėja prorusiškos ir silpnėja proeuropietiškos nuotaikos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baltarusijoje nesiliauja protestai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Baltarusijoje nesiliauja protestai

Konflikto atveju ji taptų tvirta diversantų ir provokatorių atrama arba interventų „gyvuoju skydu“. Arba, geriausiu atveju, puikia medžiaga propagandiniam vaizdui piešti.

Analitinio projekto „Belarus Security Blog“ vadovas Andrejus Porotnikovas pritaria A.Lialkovui, kad pagrindo nuogąstauti yra.

„Rossotrudničestvo“ vadovybėje yra daug žmonių iš Rusijos specialiųjų tarnybų. Baltarusijoje veikiantį Gorčakovo fondą NATO šalyse vertina kaip struktūrą, susijusią su Rusijos Užsienio žvalgybos tarnyba“, – sako analitikas.

Tačiau jis nemano, kad dabar Rusija ryžtųsi Baltarusijoje pakartoti Krymo scenarijų. Bent jau dėl to, jog Baltarusijoje veikiančios prorusiškos organizacijos yra negausios.

„Jei reikėtų, tas organizacijas greitai išvaikytų ir numalšintų. Be to, pastaruosius keletą metų jas itin atidžiai stebi Baltarusijos KGB“, – sako A.Porotnikovas.

Rusija niekur neskuba

Jo manymu, dabar prorusiškas sektorius Baltarusijoje bando dirbti ateičiai.

„Bandoma įtraukti Baltarusijos aukštųjų mokyklų studentus, būsimus ir dabartinius Teisės ir Tarptautinių santykių fakultetų dėstytojus, kurie ateityje galbūt dirbs Prezidento administracijoje, Užsienio reikalų ministerijoje ir kitose valstybinėse įstaigose“, – sako „Belarus Security Blog“ vadovas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Aliaksandras Lukašenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas ir Aliaksandras Lukašenka

Ekspertų manymu, dabar prorusiškų struktūrų Baltarusijoje deklaruojamas lojalumas gali būti apgaulingas.

Analitikai spėja, kad Kremlius palaikys Baltarusijos prezidentą A.Lukašenką tol, kol nepajus, kad gali pasiekti daugiau be jo.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min