Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 balandžio 13d. 19:56

Po atakos Stokholme – dėmesys teroristams iš Vidurio Azijos

Švedija gedi teroro akto aukų
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Po Švedijos atakos – dėmesys Vidurio Azijos teroristams
Po to, kai uzbekų kilmės vyrui buvo pareikšti įtarimai įvykdžius teroristinį išpuolį Stokholme, Vakarų saugumo pareigūnai sutelkė dėmesį į geopolitiškai itin sudėtingą ekstremistų šaltinį – buvusias Sovietų Sąjungos šalis Vidurio Azijoje, rašo „The Wall Street Journal“.

Dar prieš penktadienio išpuolį iš Vidurio Azijos kilusiems žmonėms buvo pareikšti įtarimai įvykdžius ir kitas atakas: naktiniame klube bei oro uoste Turkijoje praėjusiais metais, Sankt Peterburgo metro šį mėnesį.

Jokia grupuotė neprisiėmė atsakomybės už išpuolį Stokholme, kuriame žuvo du Švedijos, vienas Jungtinės Karalystės ir vienas Belgijos pilietis. Valdžios atstovų teigimu, suimtas įtariamasis – 39 metų uzbekas. Vyras ieškomas jau nuo vasario 24 d., kadangi nepavyko jo deportuoti iš šalies.

Anot Švedijos policijos, įtariamasis Rachmatas Akilovas 2014-aisiais kreipėsi dėl leidimo gyventi šalyje.

Tačiau praėjusiais metais jis pateko į policijos akiratį, nes buvo pastebėtos ekstremizmo apraiškos, vyras internete reiškė palaikymą tokioms radikalioms musulmonų grupuotėms kaip „Islamo valstybė“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Įtariamasis išpuolio Stokholme vykdytojas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Įtariamasis išpuolio Stokholme vykdytojas

Tūkstančiai kovotojų iš Vidurio Azijos jungiasi prie smurtinių musulmonų grupuočių Irake ir Sirijoje. Dauguma jų nevyksta į Artimuosius Rytus, o į grupuočių veiklą įsitraukia Rusijoje, Turkijoje ar Europoje. Juos užverbuoja tinklai, medžiojantys imigrantus, pabėgusius nuo represyvių režimų savo šalyse.

Jacobas Zennas:„Neįvertinome, kiek Vidurio Azijos gyventojų kovojo „Islamo valstybės“ gretose Sirijoje. Dėl praėjusiais metais prasidėjusių Rusijos oro smūgių, jie sugrįžo į Afganistaną ar Turkiją, o kai kuriais atvejais išvyko į Europą.“

„Neįvertinome, kiek Vidurio Azijos gyventojų kovojo „Islamo valstybės“ gretose Sirijoje. Dėl praėjusiais metais prasidėjusių Rusijos oro smūgių, jie sugrįžo į Afganistaną ar Turkiją, o kai kuriais atvejais išvyko į Europą“, – teigė Jacobas Zennas, „Jamestown Foundation“ instituto Vašingtone analitikas.

Europos pareigūnai bandė deportuoti imigrantus, kuriems nebuvo išduotas leidimas gyventi žemyne.

Šis klausimas itin paaštrėjo pernai, kai prieglobsčio negavęs žvalgybos tarnyboms žinomas tunisietis sunkvežimiu įvažiavo į minią Kalėdų mugėje Berlyne. Per išpuolį žuvo 12 žmonių.

Švedijoje, kurioje per pastaruosius dvejus metus maždaug 200 tūkst. žmonių pateikė prašymus suteikti prieglobstį, policija nebesusitvarko su sparčiai išaugusiu įsakymų deportuoti kiekiu. Policijos duomenimis, per pirmus 10 praėjusių metų mėnesių, jiems buvo pavesta deportuoti 6647 žmones, tačiau beveik 70 proc. iš jų buvimo vieta nebuvo nustatyta.

Konfrontacija su radikalais iš Vidurio Azijos itin nenaudinga Europai, palaikančiai sudėtingus santykius su Rusija ir Turkija – šalimis, kurios šiame regione turi geriausias žvalgybos tarnybas.

Kai kurios Europos šalys nori pro pirštus pažvelgti į skirtumus su Rusija tam, kad būtų atnaujintas bendradarbiavimas kovoje su terorizmu. O kitos šalys teigia, kad toks požiūris – beprasmiškas.

„Abejoju, kad kas nors gali gauti naudingos žvalgybinės informacijos iš Rusijos, – teigė Andersas Åslundas, buvęs Švedijos diplomatas ir vyresnysis mokslinis bendradarbis „Atlantic Council“. – Rusai turi daug žvalgybinės informacijos, tačiau nemanau, kad dėl jiems būdingo slaptumo jie ta informacija pasidalys.“

Andersas Åslundas: „Rusai turi daug žvalgybinės informacijos, tačiau nemanau, kad dėl jiems būdingo slaptumo, jie ta informacija pasidalys.“

Kremlius vis dar palaiko bendradarbiavimo kovoje su terorizmu iniciatyvą, į kurią Vakarai praeityje dažnai nekreipdavo dėmesio.

Pastaruoju metu Rusijoje nuvilnijo suėmimų banga, imta stebėti terorizmu įtariamus asmenis iš buvusių Sovietų Sąjungos valstybių Vidurio Azijoje.

Keletas žmonių buvo suimti po teroro išpuolio Sankt Peterburgo metro, kurio metu žuvo 14 žmonių, tarp jų – ir vykdytojas.

Rusijos tyrėjų teigimu, įtariamieji užsiėmė imigrantų iš Vidurio Azijos šalių verbavimu į džihadistų grupuotes, tarp jų – su „al Qaeda“ susijusį „al Nusra“ frontą ir „Islamo valstybę“. Apieškoję jų gyvenamąsias vietas, pareigūnai tikina radę sprogstamąjį įrenginį, panašų į tą, kuris buvo detonuotas metro stotyje Sankt Peterburge.

„Akivaizdu, kad radikalų verbavimas Rusijai kelia didžiulę grėsmę“, – tikino Vidurio Azijos ekspertas Arkadijus Dubnovas. Jo teigimu, verbuotojai „medžioja“ skurdžiai gyvenančius ir sunkų fizinį darbą dirbančius imigrantus.

Turkijos pareigūnai pateikė kaltinimus uzbekų kilmės šauliui, per Naujuosius metus Stambulo naktiniame klube nužudžiusiam 39 žmones. Policijos teigimu, tarp per praėjusią vasarą Atatiurko oro uoste įvykdytą išpuolį žuvusių teroristų buvo uzbekas, kirgizas ir rusas.“

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:55
01:32
00:56

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min