Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po gaisrų Rusijos „Černobylio“ miškuose radiacija gali pasiekti ir Rytų Europą

Gaisrai Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Gaisrai Rusijoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Žinomas ekologas, Rusijos mokslų akademijos narys korespondentas Aleksejus Jablokovas pareiškė susirūpinimą dėl miškų gaisrų padarinių Briansko srities rajonuose, nukentėjusiuose nuo Černobylio avarijos.

Valstybinė Rusijos miškų apsaugos įstaiga trečiadienį patvirtino, kad, rugpjūčio 6 dienos duomenimis, vien Briansko srityje užterštose radionuklidais žemėse buvo užfiksuoti 28 gaisrai, jie iš viso buvo apėmę 269 hektarų plotą.

„Priklausomai nuo oro sąlygų (radionuklidai) gali būti išnešioti per šimtus kilometrų. Jeigu dega Briansko sritis, jie gali atsidurti Naugardo srityje, Maskvoje, o esant tam tikroms aplinkybėms – ir Rytų Europoje“, – trečiadienį agentūrai „Interfax“ sakė A.Jablokovas.

„Baltarusijoje 1992 metais už 150 kilometrų nuo Briansko degė miškai, tada per 5 valandas už 800 kilometrų Vilniuje buvo užfiksuotas padidėjęs Černobylio radionuklidų kiekis. Kad radionuklidai išnešiojami per šimtus kilometrų, yra faktas“, – sakė ekologas.

Savo ruožtu Rusijos energetikos programos „Greenpeace“ vadovas Vladimiras Čiuprovas trečiadienį agentūrai „Interfax“ nurodė, kad, jeigu nebus stipraus vėjo, degančių Briansko srityje miškų dūmai Maskvos regiono ir Vakarų Europos nepasieks.

„Atsižvelgiant į tai, kad tai nedidelės radiacijos dozės, Maskvos ir Vakarų Europos, mūsų vertinimu, tai nepasieks“, – pranešė jis.

„Vėjo stiprumas dabar ten nedidelis, 0–2 metrai per sekundę, vėjo kryptis nuolat keičiasi. Radionuklidai gali pasklisti keliasdešimt kilometrų nuo gaisro vietos. Galima manyti, kad mažą radiacijos dozę gaus ugniagesiai ir vietos gyventojai. Tai nemirtina ir nesukels neįgalumo“, – sakė V.Čiuprovas.

Drauge jis sakė, kad mažos radiacijos dozės ir smalkių poveikis organizmui mažai ištirtas.

„Galima manyti, kad jos sustiprina viena kitos poveikį, ir tai neigiamas veiksnys“, – pranešė ekologas.

Savo ruožtu Rusijos Černobylio sąjungos pirmininkas Viačeslavas Grišinas, komentuodamas informaciją apie gaisrus radioaktyviosiomis medžiagomis užterštose zonose, pabrėžė, kad smarkiai užterštų vietų yra tik keturiose srityse: Briansko, Kalugos, Oriolo ir Tulos.

„Ten radioaktyvumas kai kur yra didesnis nei 5 kiuri vienam kvadratiniam kilometrui, o kai kuriose Briansko srities pietvakarių teritorijose – nuo 15 iki 40 kiuri. Kalbant apie Čeliabinsko, Kurgano ir Penzos sritis, ten yra kiek daugiau nei 1 kiuri (normos viršijimas prasideda nuo 1 kiuri)“, – sakė V.Grišinas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad daugelis medžiagų, praėjus 25 metams po Černobylio katastrofos, jau beveik suiro ir nekelia buvusio radioaktyvinio pavojaus.

„Todėl antrojo Černobylio, žinoma, nebus, bet aš vis dėlto neatmetu, kad ne laiku gesinant gaisrus gali būti daugiau taršos, nors ir ne tokios didelės“, – sakė V.Grišinas.

Be to, jo nuomone, po gaisrų radioaktyviose zonose, jeigu bus išnešioti pelenai iš jų į kitas teritorijas, šias ką tik užterštas teritorijas reikės dezaktyvuoti.

Rusijos miškų apsaugos įstaigos duomenimis, Rusijos subjektų, kuriuose yra radionuklidais užterštų žemių, teritorijose nuo birželio vidurio miškų gaisrų buvo užregistruota 3,9 tūkst. hektarų plote. Konkrečiai kalbant, gaisrų užfiksuota Kalugos, Čeliabinsko, Kurgano, Tulos, Oriolo ir Penzos srityse.

„Yra užterštų teritorijų žemėlapiai, yra gaisrų žemėlapiai. Uždėti vieną ant kito gali bet kas. Kaip šią informaciją galima paneigti?“ – sakė Rusijos miškų apsaugos įstaigos darbuotojai.

Anksčiau valdžia neigė, kad Briansko srityje pradėjo degti miškai per avariją Černobylio atominėje elektrinėje užterštuose rajonuose.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min