-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po masinio diplomatų išsiuntimo Maskvai belieka „trolinti“ socialiniuose tinkluose

Kai daugiau nei 20 šalių pademonstravo solidarumą Jungtinei Karalystei ir išsiuntė ar pažadėjo išsiųsti apie pusantro šimto rusų diplomatų, Maskvai siunčiama žinutė buvo pakankamai aiški – „gana“. Vis dėlto Kremlius atsakė jam įprastu būdu – „trolinimu“ socialiniuose tinkluose, rašo Rickas Noackas portale „The Washington Post“.
Išsiųsti rusų diplomatai palieka ambasadą Londone
Išsiųsti rusų diplomatai palieka ambasadą Londone / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Tiesa, Rusija puikiai moka sudaryti įspūdį, esą tokie veiksmai jos visiškai nejaudina. Į diplomatines sankcijas ji reaguoja akiplėšiškai, iš jų šaiposi, o „trolinimu“, atrodo, bando sumenkinti situacijos rimtumą.

Kai buvo įsakyta uždaryti konsulatą Sietle, Rusijos ambasada Vašingtone savo „Twitter“ paskyroje sukūrė apklausą. Joje internautų buvo klausiama, kuris JAV konsulatas turėtų būti uždarytas Rusijoje.

Trečiadienį vakare į šią apklausą buvo atsakę daugiau nei 57 tūkst. žmonių.

Šis tviterio įrašas puikiai iliustruoja pastaraisiais metais rusų diplomatų vykdomą strategiją. Bandydami parodyti neva Vakarų veidmainiškumą, diplomatai pasitelkia tviterį ir meme'us (juokingus paveikslėlius – red.).

Taip rusų diplomatai jau anksčiau tyčiojosi iš Vakarų kaltinimų kišimusi į rinkimus ar žmogaus teisių pažeidimu.

Ne visus paveikslėlius, kuriais tviteryje pasidalija oficialios paskyros, sukūrė rusų diplomatai.

Žemiau nurodytas paveikslėlis pirmiausia cirkuliavo JAV prezidentą Donaldą Trumpą palaikančiose grupėse „Reddit“ socialiniame tinkle. Kiek vėliau juo pasidalijo Rusijos ambasada Jungtinėje Karalystėje.

Buvo bandoma pasityčioti iš kaltinimų, kad Rusija siekė paveikti rinkimus Europoje ir JAV.

„Tai ne mano kaltė, pareigūne. Rusai „nulaužė“ mano greičio matuoklį“, – neva sako policininko sustabdyta moteris.

„Pažiūrėkite į Vakarus“

Anot rusų žurnalisto Aleksejaus Kovaliovo, daugumoje Rusijos oficialių paskyrų įrašų, kuriais atsakoma į Vakarų kaltinimus, pasikartoja aiškių faktų neigimas ir bet kokios atsakomybės nusikratymas.

Nors rusų diplomatai naudoja modernias platformas, tai – kur kas senesnė strategija. Maskvos atsakas retai tiesiogiai paneigia Vakarų politikų kaltinimus – vietoj to paryškina menamą pačių Vakarų veidmainystę.

Ši strategija, vadinama „whataboutism“ (lietuvių tinklaraštininkų praminta okaipizmu), buvo naudojama dar Sovietų Sąjungoje.

„Į bet kokius kaltinimus Rusija visada atsako taip pat: „Pažiūrėkite, ką padarė Vakarai ar JAV? Kaip galite mus kaltinti karo nusikaltimais, jei esate padarę blogesnių dalykų? Tai – bandymas užkirsti kelią bet kokiai konstruktyviai diskusijai ar dialogui“, – teigė A.Kovaliovas.

A.Kovaliovas tikina, kad tviterio įrašų publikavimą koordinuoja Užsienio reikalų ministerijos Spaudos ir informacijos departamentas. Jo direktorė Maria Zacharova spėjo pagarsėti pasisakymais, kuriuose riba tarp rimtų pareiškimų ir tyčiojimosi yra itin plona.

Ši strategija internete veikia taip pat gerai, kaip ir realiame gyvenime.

A.Kovaliovas mano, kad tokie įrašai yra skirti Rusijos vidaus auditorijai.

„Tviterio įrašai dažnai tampa pagrindinėmis naujienomis Rusijos valstybinėje žiniasklaidoje. Auditorijai tai patinka“, – rašė žurnalistas.

Londoniečių atsakas

Kai kada tokia Rusijos strategija panaudojama prieš ją pačią. Kai Jungtinėje Karalystėje nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičiok“ buvo apnuodytas buvęs šnipas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija, nežinomi asmenys prie Rusijos ambasados Londone paliko provokuojantį užrašą.

„Vakarieniaukite Rusijos ambasadoje / Polonio makaronai / Zarino spagečiai / Novičiokoladas / Kas žino, ką mes dedame į juos“, – rašoma prie ambasados.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Užrašas prie Rusijos ambasados Londone
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Užrašas prie Rusijos ambasados Londone

Radioaktyviu poloniu 2006 metais Jungtinėje Karalystėje buvo nunuodytas buvęs Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FST) agentas Aleksandras Litvinenka.

Manoma, kad Maskvos remiamas Sirijos prezidento Basharo al Assado režimas 2017 m. prieš savo piliečius panaudojo zarino dujas.

Vis dėlto kol kas nebuvo jokios koordinuotos „trolinimo“ kampanijos, kuri prilygtų rusų diplomatų veiklai socialiniuose tinkluose.

„Šiais įrašais siekiama sugriauti įprastus naratyvus ir sukurti tokią alternatyvią perspektyvą, kurią sunku atremti racionaliais argumentais“, – dar 2017 m. teigė Londono ekonomikos ir politikos mokslų mokyklos profesorius Charlie Beckettas.

„Net kai jie sulaukia kritiško atsako, jie pasiekia savo tikslą – Rusijos požiūris pritraukia daugiau dėmesio“, – pridūrė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius