Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po mirties reabilituotas Centrinės Afrikos Respublikos diktatorius žmogėdra Jeanas Bedelis Bokassa

Jeano Bedelio Bokassos karūnavimo ceremonija 1977-aisiais
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jeano Bedelio Bokassos karūnavimo ceremonija 1977-aisiais
Šaltinis: 15min
0
A A

Centrinės Afrikos Respublikos (CAR) prezidentas Francois Bozize reabilitavo 1996 metais mirusį buvusį šalies prezidentą, o vėliau imperatorių Jeaną Bedelį Bokassą, pranešė naujienų agentūra ITAR-TASS. Į istoriją J.B.Bokassa pateko kaip tironas ir žmogėdra.

F.Bozize pasirašė prezidento įsaką, kuriame kalbama, kad trečiadienį pažymėto šalies nepriklausomybės 50-mečio proga J.B.Bokassai „sugrąžinamos visos teisės“. F.Bozize teigimu, J.B.Bokassą nuo šiol derėtų laikyti vienu iš nepriklausomos CAR istorijos „kūrėjų“.

Nepaisant gelmėse glūdinčių milžiniškų deimantų telkinių, vargingą šalį J.B.Bokassa valdė pusantro dešimtmečio – nuo 1966 iki 1979 metų. Prieš tapdamas valstybės vadovu, J.B.Bokasa tarnavo Prancūzijos kariuomenės parašiutininkų dalinyje ir dalyvavo kovose Indokinijoje. CAR prezidentu jis tapo per karinį perversmą. J.B.Bokassos valdymo pradžia buvo beveik pavyzdinė: šalyje buvo nutiesti puikūs keliai, pastatyti universitetai ir stadionai. Tačiau vėliau griežtą tvarką pakeitė siaubingas žiaurumas.

J.B.Bokassa pasiskelbė imperatoriumi, o šalį pervadino į Centrinės Afrikos Imperiją. Opozicionieriai sulaukė kankinimų, šalies iždas buvo išgrobstytas, o jo lėšas imperatorius naudojo kaip panorėjęs. Tironas sumanė sukurti sau haremą, kuriame būtų bent po vieną gražuolę iš kiekvienos pasaulio šalies, ir labai krimtosi, kad negali „įsigyti“ sau žmonos iš tuometinės Sovietų Sąjungos. Prieš mirtį tremtyje 1996-aisiais metais J.B.Bokassa pasiskelbė esąs tryliktasis Kristaus apaštalas ir pareiškė slapta susitikinėjąs su popiežiumi.

J.B.Bokassa sosto neteko per karinį perversmą 1979 metais ir buvo priverstas bėgti iš šalies į Dramblio Kaulo Krantą. Tada per tarptautinį tyrimą paaiškėjo dar daugiau siaubingų jo valdymo detalių. J.B.Bokassa savo politinius priešininkus pūdė duobėse ir sušerdavo krokodilams. Pats jis mėgdavo valgyti savo nesuskaičiuojamas žmonas ir apskritai suvalgydavo visus, kurie netinkamu metu pasitaikydavo po ranka.

Po J.B.Bokassos nuvertimo jo šaldytuve buvo aptikta žmogienos, o asmeninis buvusio imperatoriaus virėjas papasakojo, kad buvo verčiamas iš žmogaus mėsos gaminti įvairiausius patiekalus. Kartą J.B.Bokassa įsakė nužudyti vieną iš savo ministrų, pagaminti iš jo pietus ir pavalgydinti likusius ministrus. Virėjas taip pat papasakojo, kad į užsienio vizitus J.B.Bokassa pasiimdavo dešrų ir kumpių, pagamintų iš tos pačios žaliavos.

Už genocidą ir kanibalizmą J.B.Bokassai buvo skirta mirties bausmė, tačiau vėliau nuosprendis pakeistas dvidešimtimi metų katorgos. Dar vėliau bausmė sutrumpinta iki dešimties metų, o po to žmogėdra ir visai paleistas į laisvę per visuotinę amnestiją.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min