TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Po pergalės Indianoje Donaldas Trumpas beveik garantuotai užsitikrino respublikonų kandidato poziciją

Donaldas Trumpas po pergalės Indianoje
„Scanpix“/AP nuotr. / Donaldas Trumpas po pergalės Indianoje
Šaltinis: BNS
1
A A

Donaldas Trumpas antradienį beveik neabejotinai užsitikrino paskyrimą Respublikonų partijos kandidatu į JAV prezidento postą, iškovojęs svarią pergalę Indianoje ir pašalinęs iš kovos savo pagrindinį varžovą Tedą Cruzą, todėl jam atsiveria kelias į tikėtiną akistatą lapkritį su demokratų favorite Hillary Clinton.

D.Trumpui dar reikia apie 200 delegatų, kad oficialiai užsitikrintų paskyrimą, bet T.Cruzo sprendimas užbaigti savo kampaniją pašalino paskutinę didelę kliūtį.

„Tedas Cruzas – nežinau, ar jis mane mėgsta ar nemėgsta, – bet jis buvo išties velniškas varžovas“, – D.Trumpas atsiliepė apie savo paskutinį atkaklų varžovą, kurį anksčiau vadino „melagiu Tedu“.

D.Trumpas savo pergalės kalboje, kuri buvo kur kas mažiau pompastiška negu įprasta, pažadėjo laimėti lapkritį vyksiančius visuotinius rinkimus ir dar kartą patikino, kad jam Amerika bus svarbiausia.

Tuo tarpu Vermonto senatorius Bernie Sandersas Indianoje išplėšė pergalę iš H.Clinton, nors pirminių rinkimų šioje valstijoje baigtis nesulėtins buvusios valstybės sekretorės žygio į paskyrimą Demokratų partijos kandidate.

Prieš antradienį vykusį balsavimą H.Clinton jau buvo užsitikrinusi 92 proc. delegatų, kurių balsų jai reikia, kad būtų išrinkta savo partijos vėliavneše.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV „superantradienio“ rinkimų maratonas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton

„Žinau, kad Clinton kampanija mano, jog ši kampanija jau baigta. Jie klysta“, – pasiduoti neketinantis B.Sandersas sakė duodamas interviu antradienio vakarą.

Tačiau H.Clinton jau sutelkė dėmesį į visuotinius rinkimus.

Dabar ji ir D.Trumpas pasiners į šešis mėnesius truksiančią kovą dėl prezidento posto, o nuo šių varžybų baigties priklauso Amerikos imigracijos įstatymų, sveikatos apsaugos sistemos ir karinės politikos pasaulyje ateitis.

„Tiesiog per didelė rizika“

Nors H.Clinton žengia į visuotinius rinkimus turėdama reikšmingą persvarą tarp mažumų ir moterų, demokratai žadėjo nenuvertinti D.Trumpo ir nedaryti tos pačios lemtingos klaidos, kurią ilgai darė jo varžovai respublikonai.

Iš anksto apžvelgdamas H.Clinton žinią, kurią ji ketina siųsti prieš visuotinius rinkimus, jos įtakingas patarėjas Johnas Podesta sakė, kad D.Trumpas kelia „tiesiog per didelę riziką“, kad jam būtų leista tapti prezidentu.

Respublikonų lyderiai daug mėnesių laikė jį antraeiliu kandidatu ir tikėjosi, kad rinkėjai susitelks į labiau tradicinės pakraipos pretendentus.

Vis dėlto D.Trumpas sugebėjo išnaudoti respublikonų rinkėjų gilų pasipiktinimą partijos lyderiais ir įveikė keliolika kur kas daugiau politinės patirties turinčių varžovų.

Respublikonų partijos pirmininkas Reince'as Priebusas paskelbė, kad lenktynės jau baigėsi, savo „Twitter“ žinutėje sakydamas, kad D.Trumpas bus „Didžiosios senosios partijos“ („Grand Old Party“) numanomas kandidatas.

„Donaldas Trumpas bus numanomas @GOP kandidatas, mes visi turime susivienyti ir susitelkti į @HillaryClinton nugalėjimą“, – parašė R.Priebusas, kuris vadovauja Respulikonų nacionaliniam komitetui (RNC).

Iš tiesų D.Trumpo pirmąja nelengva užduotimi taps pastangos suvienyti Respublikonų partiją, skeptiškai vertinančią jo kandidatavimą.

Kai kurie respublikonų lyderiai dabar jau palankiau vertina nekilnojamojo turto magnatą, bet kiti žadėjo niekada už jį nebalsuoti ir laiko jį grėsme partijos išlikimui.

„Rinkėjai pasirinko kitą kelią“

Dar prieš paskelbiant galutinius rinkimų Indianoje rezultatus kai kurie konservatyvių pažiūrų lyderiai planavo trečiadienį surengti pasitarimą dėl galimybės iškelti nepriklausomą kandidatą, kuris varžytųsi su D.Trumpu rudenį.

Viena nepriklausoma grupė, mėginanti sustabdyti D.Trumpą, užsiminė, kad susitelks į pagalbą respublikonams kitose lenktynėse. Politinių konsultantų grupės „Never Trump“ („Trumpas – niekada“) patarėjas Rory Cooperis sakė, kad jo grupė padės apsaugoti „dabar pareigas užimančius respublikonų veikėjus ir žemesnes pozicijas sąraše užimančius kandidatus, pabrėždama jų vertybių ir principų skirtumus nuo propaguojamų Trumpo ir apsaugodama nuo vienai partijai palankios rinkimų bangos.“

Balsavimas Indianoje buvo laikomas paskutiniu šiaudu, galinčiu išgelbėti T.Cruzą, itin konservatyvių pažiūrų Teksaso senatorių. Jis šioje valstijoje surengė agresyvią kampaniją ir užsitikrino jos gubernatoriaus palaikymą. T.Cruzas taip pat buvo paskelbęs, kad jo kandidate į viceprezidento postą taps verslininkė Carly Fiorina, anksčiau šiais metais pasitraukusi iš kovos dėl teisės užimti Baltuosius rūmus.

T.Cruzas laikėsi įsikibęs vilties, kad jis gali sutrukdyti D.Trumpui surinkti 1 237 delegatų balsus, reikalingus jo netrikdomam paskyrimui partijos kandidatu. Tokiu atveju būtų susiklostęs retas ginčijamojo suvažiavimo scenarijus, kai kandidatas nėra išrenkamas per pirmąjį delegatų balsavimą, o daugelis delegatų įgyja teisę tolesniuose turuose balsuoti savo nuožiūra.

„Nuo pačios pradžios aš sakiau, kad tęsiu kovą tol, kol bus įgyvendinamas kelias į pergalę. Šį vakarą turiu apgailestaudamas tarti, kad kelias, kaip atrodo, yra nulemtas“, – Teksaso senatorius pareiškė savo šalininkams Indianapolyje.

„Atidavėme jai viską, ką pajėgėme, bet rinkėjai pasirinko kitą kelią“, – nusiminusiems klausytojams pridūrė ultrakonservatyvių pažiūrų senatorius, kuris antradienio rinkimų išvakarėse tikino nesitrauksiąs iš lenktynių, kad ir kaip pakryptų padėtis Indianoje.

Dabar Ohajo gubernatorius Johnas Kasichas yra vienintelis tęsiantis kovą D.Trumpo varžovas respublikonų stovykloje. Tačiau jis yra laimėjęs tik vienus pirminius rinkimus – savo valstijoje – ir turi beveik 900 delegatų mažiau negu D.Trumpas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Johnas Kasichas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Johnas Kasichas

J.Kasichas pažadėjo likti lenktynėse, o jo kampanijos vadovas sakė, kad gubernatorius toliau „siūlys rinkėjams aiškų pasirinkimą dėl mūsų šalies“.

Tik apie pusė respublikonų pirminių rinkimų dalyvių Indianoje sakė esantys patenkinti arba optimistiškai vertinantys kurio nors iš pasilikusių pretendentų galimybes užimti prezidento postą, rodo balsavusių rinkėjų apklausos. Tačiau daugelis sakė, kad jie tikriausiai palaikys bet kurį veikėją, tapusį partijos kandidatu.

Entuziastingi šalininkai

H.Clinton irgi dar turi palenkti į savo pusę entuziastingus B.Sanderso šalininkus. Vermonto senatorius subūrė ištikimų gerbėjų ratą, ypač tarp jaunimo, o demokratai deda dideles viltis į šios grupės palaikymą per visuotinius rinkimus.

Nors B.Sandersas perėmė iniciatyvą, senatorius pripažino, kad svarbiausia bus įtikinti vadinamuosius partijos superdelegatus palaikyti jį, o ne buvusią valstybės sekretorę.

Superdelegatai yra Demokratų partijos veikėjai, turintys teisę palaikyti savo pasirinktą pretendentą, kad ir kaip būtų balsavusios jų valstijos. H.Clinton palaikančių superdelegatų šiuo metu yra beveik 18 kartų daugiau B.Sanderso šalininkų.

„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Rinkiminė agitacija Niujorko valstijoje
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr./Bernie Sandersas

Balsavusių rinkėjų apklausos, atliktos viešosios nuomonės tyrimo agentūros „Edison Research“, rodo, kad septyni dešimtadaliai Indianos demokratų džiaugtųsi arba bent būtų patenkinti, jeigu prezidento postą užimtų B.Clinton arba B.Sandersas. Dauguma jų sakė, kad lapkritį palaikys bet katrą iš šių kandidatų.

B.Sandersas, antradienį laimėjęs nedidele balsų persvara, užsitikrino bent 43 iš 83 Indianos delegatų palaikymą. H.Clinton dabar turi bent 2 202, o B.Sandersas – 1 400 delegatų. Šiuos skaičius sudaro delegatai, įpareigoti balsuoti už kurį nors iš pretendentų pagal pirminių rinkimų ir bendruomenių sueigų balsavimo rezultatus, taip pat savo nuomonę jau pareiškę superdelegatai.

D.Trumpą šiuo metu palaiko bent 1 047 delegatai. T.Cruzas pasitraukė iš lenktynių turėdamas 565 delegatus, o J.Kasichas jų turi tik 152.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min