Dabar populiaru
Publikuota: 2020 rugsėjo 9d. 23:01

Po protestų į Lietuvą pabėgęs Pavelas: Baltarusija priklauso baltarusiams, ne A.Lukašenkai

Pavelas Sobolas
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Pavelas Sobolas

Pavelas Sobolas gyveno patogų gyvenimą Baltarusijoje, tačiau nusprendė protestuoti, kaip pats sako, prieš jo balso vagystę prezidento rinkimuose. Galiausiai jaunam vyrui teko bėgti iš šalies joje palikus šeimą. Apsistojęs Vilniuje P.Sobolas tikina, kad Lietuva atvykėliams iš Baltarusijos labai padeda.

27 metų P.Sobolas pasakoja, kad įvykiai klostėsi labai greitai. Iš pradžių jam už dalyvavimą mitinguose buvo iškelta administracinė byla ir skirta bauda, vėliau iškelta ir kriminalinė byla už „dalyvavimą masiniuose neramumuose“. Supratęs, kad jo laukia įkalinimas, dviejų vaikų tėvas per valandą susikrovė daiktus ir išvyko iš šalies.

P.Sobolas į Lietuvą atvyko rugpjūčio pabaigoje, tiesa, be žmonos ir vaikų – atžalos neturėjo pasų.

Šiuo metu Vilniuje gyvenantis P.Sobolas pasakoja Baltarusijoje dirbęs energetikos srityje.

„Tai – Baltarusijoje gerbiama profesija, uždarbis, kaip šioje šalyje, geras. Pakankamai geras, kad mano žmonai nereikėtų dirbti. Baigiau universitetą, penktą kursą su energetika susijusios specialybės, kurią taip pat reikėjo mesti. Buvau geras energetikas, laimėdavau konkursus, apdovanojimus. Bene labiausiai gaila, kad teko mesti darbą, nes tai yra dalykas, kurį galiu daryti“, – 15min pasakojo jis.

Kodėl patogiai Baltarusijoje gyvenęs P.Sobolas nusprendė protestuoti?

Jis tikina, kad buvo pavogtas jo balsas: pats balsavo už Sviatlaną Cichanouskają, nepažįsta nė vieno, balsavusio už Aliaksandrą Lukašenką. Todėl pamatęs, neva paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamas šalies vadovas gavo 80 proc. balsų, jis nusprendė jau pirmą dieną eiti protestuoti.

„Balsavau prieš Lukašenką, nes jis pastaruosius penkerius metus stūmė mūsų šalį vis žemyn ir žemyn. Aš netikiu nė vienu jo žodžiu, ir matau, kad šalyje bus tik blogiau. Jei niekas neitų protestuoti, greitai nebeliktų Baltarusijos. Ji galėtų tapti Rusijos dalimi, būtų dar koks nors variantas“, – sakė P.Sobolas.

Protestai Baltarusijoje tęsiasi nuo rugpjūčio 9 dienos, kai valdžia paskelbė, esą prezidento rinkimus didele persvara laimėjo ilgametis šalies vadovas A.Lukašenka. Nepaisant represijų, pastarąjį mėnesį sekmadieniais į gatves vien Minske išeidavo virš 100 tūkst. žmonių, protestai vyksta ir kituose Baltarusijos miestuose.

Tačiau režimas prieš protestuotojus pasitelkia represijas: pirmosiomis dienomis prieš juos buvo naudojamos garsinės granatos, ašarinės dujomis, taikūs demonstracijų dalyviai mušami tiesiog gatvėje. Nuo protestų pradžios sulaikyta jau per 7 tūkst. žmonių, išėjusieji iš izoliatorių pasakoja apie kankinimus.

Protestai nesibaigs taikiai?

P.Sobolas tikina Lietuvoje neturįs pabėgėlio statuso ir greičiausiai jis nebus reikalingas – pateikė prašymą dėl nacionalizės vizos, leidžiančios dirbti, suteikimo. Pašnekovas tikina, kad Lietuva itin padeda atvykėliams iš Baltarusijos – suteikiama daug būdų legalizuoti savo buvimą šalyje.

„Dabar ieškau darbo, nes mano dokumentai vizai greitai bus užbaigti. Žinoma, nesinori užimti lietuvių darbo vietos, tačiau suprantu, kad tai ne tokia didelė problema – darbo yra pakankamai. Tik darbas bus ne pagal mano specialybę, o labiau būdingas emigrantams“, – sakė jis.

P.Sobolas prognozuoja, kad spalį Baltarusijoje įvyks kardinalūs pokyčiai.

„Baltarusių tauta nebegali daugiau kentėti, tai gali būti ne visai taiku. Labai daug žmonių nukentėjo, vis daugiau ir daugiau nukenčia. Kažkada baltarusių tauta pasakys: gana, nebevaikščiosime su gėlėmis, plakatais, reikia išeiti ir patiems atsiimti savo šalį. Nes Baltarusija priklauso baltarusiams, ne Lukašenkai“, – 15min teigė jis.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas pirmadienį informavo, kad nuo rugpjūčio 11 dienos iki rugsėjo 3 dienos suteikti prieglobstį Lietuvoje paprašė 14 Baltarusijos piliečių, praneša BNS.

Per minėtą laikotarpį dėl ypatingų humanitarinių priežasčių su vidaus reikalų ministro leidimu į Lietuvą atvyko dar 37 Baltarusijos piliečiai.

Anot R.Liubajevo, jeigu baltarusiai, kurie turi pagrindo manyti, kad jiems savo šalyje nesaugu, neturi Šengeno ar Lietuvos nacionalinės vizos, jiems sienos perėjimo punkte išduodama C tipo viza, toks žmogus Lietuvoje gali būti 15 dienų, praneša BNS.

Komentarai: 26

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

14:27
01:21
01:35

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min