Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 21d. 23:00

Po šaudynių Hanau: kas lemia kraštutinių dešiniųjų išpuolius Vokietijoje?

Šaudynės Hanau mieste
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Šaudynės Hanau mieste

Šaudynės Hanau kaljano baruose – dar vienas kraštutinių dešiniųjų smurto Vokietijoje pavyzdys. „The Guardian“ rašo, kad tokius išpuolius lemia imigracija, saugumo tarnybų nesugebėjimas reaguoti į situaciją ir panašios atakos užsienyje.

Vokietijos žiniasklaida greitai nustatė šaulio, nužudžiusio devynis žmones, tapatybę. Jis – 43 metų Tobias Rathjenas.

Užpuolikas prieš ataką savo asmeniniame tinklapyje paviešino 24 psl. ilgio tekstą, kuriame pasakojo savo gyvenimo istoriją ir tikino, kad jo mintis bei veiksmus kontroliuoja mintis skaitantys asmenys, dirbantys neįvardytai žvalgybos tarnybai.

„Scanpix“/AP nuotr./Tobias Rathjenas
„Scanpix“/AP nuotr./Tobias Rathjenas

Tekste T.Rathjenas pasisako prieš etnines mažumas Vokietijoje: tikina, kad iš Afrikos, Azijos ir Vidurio Rytų kilę asmenys šalyje turi būti „visiškai sunaikinti“.

Vienas iš barų, kuriame šaudė T.Rathjenas, yra populiari kurdų bendruomenės susitikimo vieta.

Stiprėjantis dešiniųjų ekstremizmas

Šaudynės įvyko praėjus kelioms dienoms po to, kai buvo suimtas tuzinas vokiečių, planavusių mečečių užpuolimus visoje šalyje.

Jų tikslas buvo nužudyti musulmonus atvirai demonstruojant siekį išprovokuoti kerštą ir net pilietinį karą. Buvo tikimasi, kad kiekvienas narys prie operacijos prisidės 50 tūkst. eurų.

Pasak Vokietijos prokurorų, išpuolius planavusius vyrus įkvėpė atakos prieš mečetes Naujosios Zelandijos Kraistčerčo mieste. Ten šaulys, atakas gyvai transliuodamas feisbuke, nužudė 51 žmogų.

„The Guardian“ rašo, kad šalyje kraštutinių dešiniųjų aktyvumas išaugo po 2015-ųjų, kai į Vokietiją atvyko daugiau nei milijonas prieglobsčio prašytojų iš Sirijos ir kitų Vidurio Rytų šalių.

Vokietijos policija praėjusią savaitę paskelbė stebinti 53 asmenis, susijusius su dešiniųjų ekstremistais. 2016 metais šis skaičius siekė 22. Esą vidaus žvalgybos ir saugumo tarnybos patiria spaudimą dėl augančių incidentų ir planuojamų atakų skaičiaus.

„Dalis problemos yra ta, kad ligi šiol Vokietijos saugumo bendruomenė, atrodo, nelabai gerai tvarkėsi su šia situacija. Kai kuriais atvejais ekstremistai yra susiję su policija ir kariuomene“, – „The Guardian“ sakė Patrikas Hermanssonas iš kraštutinių dešiniųjų grupes stebinčios organizacijos „Hope Not Hope“.

Praeitą birželį paaiškėjo, kad dešiniųjų ekstremistų grupė „Nordkreuz“ (liet. „Šiaurinis kryžius“) naudojosi policijos duomenimis, jog sudarytų kairiųjų pažiūrų ir už pabėgėlius pasisakančių taikinių sąrašą. Apie 30 grupės narių buvo susiję su saugumo tarnybomis.

„Nordkreuz“ nariai jau buvo užsisakę lavonų maišų ir negesintų kalkių, skirtų atsikratyti aukomis. Vis dėlto, Vokietijos vidaus žvalgybos tarnyba BfV metinėje ataskaitoje apie šią grupuotę nė neužsiminė.

Spalį antisemitas Stephenas Ballietas Halės mieste prie sinagogos nušovė 40 metų moterį ir 20 metų vyrą. Šis spalio išpuolis galėjo turėti dar tragiškesnių padarinių: šaulys nesėkmingai bandė įeiti į sinagogą, kurioje buvo minima viena svarbiausių žydų švenčių Jom Kipuras.

Kaip ir Kraistčerče, šaulys ataką transliavo gyvai – prie galvos buvo prisitvirtinęs kamerą.

Praeitą vasarą jau anksčiau prieš migrantus nusikaltimus įvykdęs 45 metų Stephanas Ernstas buvo sulaikytas pareiškus įtarimus konservatorių politiko Walterio Luebcke nužudymu. W.Luebcke buvo žinomas dėl teigiamo požiūrio į imigrantus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Walterio Luebcke portretas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Walterio Luebcke portretas

Praeitį mėnesį Vokietija uždraudė neonacių grupę „Combat 18“, su kuria, manoma, kontaktavo S.Ernstas. Ši grupė susikūrė dešimtajame dešimtmetyje Jungtinėje Karalystėje, kaip karinis Britų nacionalinės partijos sparnas. „Combat 18“ naują gyvybę įgavo Vokietijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min