Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Po šnipinėjimo skandalo Ispanija reformuos slaptąsias tarnybas

Ispanija sustiprins savo slaptųjų tarnybų teisminę priežiūrą po skandalo dėl kai kurių aukšto rango politikų mobiliųjų telefonų šnipinėjimo, ketvirtadienį paskelbė premjeras Pedro Sanchezas.
Pedro Sanchezas
Pedro Sanchezas / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Skandalas kilo balandį, kai paaiškėjo, kad ispanų žvalgybos tarnybos klausėsi Katalonijos separatistų lyderių pokalbių telefonų.

Kontroversija išsiplėtė vyriausybei patvirtinus, jog per „išorinę ataką“ taip pat buvo taikytasi į P. Sanchezo, gynybos ir vidaus reikalų ministrų komunikacijas.

Šis reikalas sukėlė krizę tarp premjero mažumos vyriausybės ir Katalonijos separatistų partijos ERC.

ERC parama leidžia trapiai P.Sanchezo koalicijai parlamente leisti įstatymus ir likti valdžioje iki kitų visuotinių rinkimų, turinčių įvykti 2023 metų pabaigoje.

„Kalbame ne tik apie stipresnes šios kontrolės garantijas, bet ir apie galimybę kaip įmanoma daugiau gerbti žmonių asmenines ir politines teisėms“, – pristatydamas reformą parlamente sakė P. Sanchezas.

Anot premjero, vyriausybė parengs naują įstatymą, reglamentuosiantį „įslaptintą informaciją“. Juo bus pakeistas esamas teisės aktas, priimtas dar 1968 metais – generolo Francisco Franco diktatūros laikais.

„Turime skubiai priimti demokratinius, konstitucinius principus atitinkančius teisės aktus“, – pabrėžė vyriausybės vadovas.

Praėjusį mėnesį vyriausybė dėl įsilaužimo skandalo atleido Ispanijos žvalgybos agentūros CNI vadovę Paz Esteban – pirmąją moterį, vadovavusią šiai institucijai.

Ji buvo atleista po savo pareiškimo parlamento komitetui, kad CNI šnipinėjo 18 katalonų separatistų, įskaitant Katalonijos regioninės vyriausybės vadovą Pere Aragonesą. Vis tik P.Esteban nurodė, kad tokie veiksmai buvo atliekami tik turint teismą leidimą.

Kanados visuomeninė kibernetinio saugumo organizacija „Citizen Lab“ balandį pareiškė, kad po nesėkmingo bandymo atsiskirti 2017 metais buvo klausomasi daugiau kaip 60 su Katalonijos separatistų judėjimu susijusių asmenų pokalbių telefonu, pasitelkiant šnipinėjimo programą „Pegasus“.

Skandalas pagilėjo, vyriausybei gegužės 2-ąją pripažinus, kad 2021 metų gegužę ir birželį buvo įsilaužta į P.Sanchezo ir gynybos ministrės Margaritos Robles telefonus, naudojant tą pačią šnipinėjimo programinę įrangą, sukurtą Izraelio bendrovių grupės NSO.

P.Sanchezas yra pirmasis pareigas einantis vyriausybės vadovas, kuris, kaip patvirtinta, tapo kontroversiškos šnipinėjimo programos „Pegasus“ taikiniu.

Vėliau vyriausybė pranešė, kad praėjusiais metais buvo įsilaužta ir į vidaus reikalų ministro Fernando Grande-Marlaskos telefoną.

Šie atskleidimai sukėlė klausimų, kas šioje situacijoje yra kaltininkas, taip pat ar Ispanijoje galioja tinkami saugumo protokolai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius