Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Poligamija: nusikaltimas ar religijos laisvė? (nuotraukos)

Poligamiją praktikuojanti bendruomenė
„Scanpix“ nuotr. / Poligamiją praktikuojanti bendruomenė
Šaltinis: 15min
0
A A

Kanados teisme sprendžiama neįprasta byla, siekiant nustatyti, ar poligamija yra nusikaltimas ir ar poligamiją draudžiantis šalies įstatymas neprieštarauja Konstitucijoje įtvirtintai religijos laisvei. Atsakyti į šį klausimą teismas turės per ateinančius kelis mėnesius, rašo BBC.

Vaizdingame Crestono slėnyje, netoli Britų Kolumbijos provincijos sienos su Jungtinėmis Valstijomis, įsikūręs nuošalus Bountifulio miestelis. Iš gretimų miestelių šią gyvenvietę, kurioje gyvena apie 1 200 žmonių, išskiria tai, kad didžioji dalis jos narių jau daugiau nei pusę amžiaus atvirai praktikuoja poligamiją, nors Kanados įstatymai daugpatystę draudžia.

Bendruomenės nariai priklauso nuo mormonų atskilusiai fundamentalistų sektai, kurios atstovai tiki, kad vieną dieną į dangų patekti norintis vyras privalo vesti mažiausiai tris žmonas. Pagrindinė mormonų atšaka – Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia – poligamiją uždraudė daugiau nei prieš šimtmetį.

Nors teoriškai poligamija Kanadoje yra nelegali ir nors už jos praktikavimą gresia iki penkerių metų kalėjimo, iki šiol dėl poligamijos šalyje įvyko vos vienas sėkmingas baudžiamasis persekiojimas ir tai buvo 1899 metais.

Britų Kolumbijos provincija ilgą laiką kritikuojama už žiūrėjimą į daugpatystę pro pirštus ir už leidimą šiai praktikai klestėti. Kita vertus, iš dalies pažaboti šios praktikos neleidžia jos sąsaja su religija: šalies Konstitucijoje įtvirtinta nuostata, laiduojanti religijos laisvę.

Vienas vyras – 20 žmonų

Bountiful bendruomenės nariai priklauso nuo mormonų atskilusiai fundamentalistų sektai, kurios atstovai tiki, kad vieną dieną į dangų patekti norintis vyras privalo vesti mažiausiai tris žmonasPer pastaruosius 20 metų Bountiful gyvenvietė ne sykį pateko į tarptautinės bendruomenės akiratį. Čia gyvenančiai bendruomenei mesti kaltinimai vaikų išnaudojimu, priverstinėmis santuokomis ir nepilnamečių nuotakų nelegaliu gabenimu per JAV–Kanados sieną. 2009 metais du konkuruojantys bendruomenės lyderiai, Winstonas Blackmore ir Jamesas Oleris, stojo prieš teismą. Jiems pateikti kaltinimai poligamija.

W.Blackmoras apkaltintas turėjęs 20 žmonų. Pasak Kanados policijos, devynios iš jų buvo santuokos dieną buvo nepilnametės, keturioms iš jų vestuvių dieną buvo 15 metų. J.Oleriui pateikti kaltinimai vedus dvi žmonas.

Keletą sykių W.Blackmore atvirai pripažino turėjęs lytinių santykių su 15 ir 16 metų mergaitėmis. Vienas iš šių prisipažinimų buvo išsakytas per 2005 metais įvykusį „poligamijos suvažiavimą“, kurį organizavo vyro žmonos. Suvažiavime moterys poligamiją apibūdino kaip gyvenimo būdą, kurį praktikavo Pastarųjų dienų šventųjų Jėzaus Kristaus bažnyčia – 1930 metais nuo mormonų bažnyčios atskilusi sekta, kuriai priklauso apie 10 tūkst. narių.

Šis teismas žlugo dėl formalumų, o jo žlugimas paliko neatsakytą klausimą, ar poligamiją praktikuojančių žmonių persekiojimas išties neprieštarauja konstitucijoje įtvirtintai religijos laisvei.

Legali – tik pirmoji žmona

Poligamija yra nelegali ir Jungtinėse Valstijose. 2005 metais ši šalis susitarė bendradarbiauti su Britų Kolumbijos provincija, kad būtų surinkti įkalčiai ir minėtai bendruomenei būtų pateikti kaltinimai seksualiniu išnaudojimu. Tačiau pareigūnai pabrėžė, kad surinkti įkalčius labai sudėtinga, mat bendruomenė yra labai slapta ir labai retai kas nors iš jos narių drįsta žengti žingsnį į priekį ir duoti policijai parodymus.

Mormonų bendruomenių tyrėja Janas Shippas teigia, kad išties visi žino apie poligamijos egzistavimą, tačiau apsimeta, kad jos nėra.

Pasak jos, žvelgiant retrospektyviai, visuomet būta sunkumų persekiojant žmones, praktikuojančius kelias santuokas. „Legali yra tik pirmoji santuoka, taigi tai tampa žmonių, gyvenančių kartu nesusituokus, persekiojimo klausimu. Jutos ir Arizonos valstijose prieš šiuos žmones užmerkiamos akys, nebent tampa akivaizdu, kad į daugpatystę įtraukiami 14–16 metų paaugliai arba kad vyksta kokie nors kiti pažeidimai“, – sakė moteris.

Be to, J.Shippas pabrėžė, kad kadangi vyras legaliai yra susituokęs tik su pirmąja žmona, kitos žmonos gali iš valstybės gauti pašalpą, mat oficialiai yra vienišos motinos.

Ribų nubrėžimas

Didžioji dalis – 82 proc. – Kanados piliečių teigia nepritarią poligamijos legalizavimui. Tai atskleidė 2006 metais atlikta visuomenės nuomonės apklausa. Šiuo metu šalyje taip pat bandoma įrodyti, kad poligamija daro žalą moterims. Manoma, kad svarus argumentas religijos laisvės apribojimui galėtų būti įrodymas, kad tam tikrais atvejais, pavyzdžiui, poligamijos, neribojama religijos laisvė kelia grėsmę žmonėms.

Laikraščio „Vancouver Sun“ žurnalistė Daphne Bramham, daugybę metų analizavusi Bountifulio bendruomenę ir apie ją parašiusi knygą „Slapti šventųjų gyvenimai: nuotakos megaitės ir prarasti berniukai Kanados poligaminėje mormonų sektoje“ teigia, kad poligamija Bountifulio bendruomenėje yra toli gražu ne gyvenimo būdo pasirinkimas.

„Šioje konkrečioje grupėje moterys neturi visiškai jokio pasirinkimo. Jos yra atskirtos nuo visos bendruomenės. Jos nesimoko valstybinėse mokyklose“, – tvirtino D.Bramham.

Minėtoje teritorijoje Kanadoje yra dvi nepriklausomos mokyklos mormonų bendruomenės mokyklos. Abi jos bendrai gauna iki 1 mln. Kanados dolerių lėšų iš Britų Kolumbijos provincijos Švietimo ministerijos.

Žurnalistė taip pat atkreipė dėmesį, kad nors bemaž labiausiai rūpinamasi daroma žala mormonų bendruomenės moterims ir vaikams, pamirštamos kitos labai svarbios aukos – prarasti berniukai. Natūralu, kad poligaminėje bendruomenėje, kur vyras turi daugiau nei vieną žmoną, ne visiems vyrams pavyksta gauti žmonas. Prarastieji berniukai – tai be žmonų likę vyrai, kurie galiausiai palieka savo bendruomenę, tačiau iš jos išeina visiškai nepasitikėdami pasauliu ir faktiškai neturėdami kasdieniam gyvenimui svarbių įgūdžių.

Tuo pat metu jauni vyrai yra labai svarbūs bendruomenei. „Jie išnaudojami kaip vergai. Berniukai yra ekonomikos variklis, – pabrėžė D.Bramham. – Berniukai yra skatinami sunkiai dirbti, jiems pažadama, kad jei jie bus geri, gaus žmoną.“

Pasak D.Bramham, Bountifulio bendruomenė yra perpildyta moterimis ir vaikais, turinčiais batutų ir žaislų. Tačiau šiame mieste trūksta vieno dalyko: pasirinkimo. „Neturi jokio pasirinkimo, už ko ištekėsi. Net negali pasirinkti, kam dirbsi. Taigi, kai žinai tik vieną galimybę, ja ir naudojiesi“, – pridūrė D.Bramham.

Vis dėlto kai kurie teisės ekspertai nerimauja, kad poligamijos kriminalizavimas pakenktų moterims, kurioms norima padėti. „Net jei poligamija moteriai daro žalą, jai taip pat gali būti pateikti kaltinimai, todėl nematau jokios vertės numatant penkerių metų įkalinimo bausmę už poligamiją. Tai nesąmonė, – įsitikinusi „Queens“ universiteto teisės profesorė Beverly Bainesas. – Dažniausiai paplitęs nesusipratimas – tai, kad kriminalizuojant galima ką nors padaryti. Iš tiesų tuo nebus nieko pasiekta.“

Jei teismui bus įrodyta, kad poligamiją draudžiantis įstatymas išties prieštarauja Konstitucijai, Kanada taps pirmąja Vakarų pasaulio šalimi, kurioje poligamija bus legali praktika.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min