Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Politologas Slawomiras Sierakowskis – apie istorinę galimybę: Lenkija svajoja kartu su Ukraina sukurti rimtą atsvarą Rusijai

Ukrainą palaikanti akcija Varšuvoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainą palaikanti akcija Varšuvoje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lenkų politologas Slawomiras Sierakowskis, rašydamas „The New York Times“ publikaciją, pavadintą „Kodėl Lenkija dabar myli Ukrainą“, analizavo galimo glaudaus šių šalių bendradarbiavimo reikšmę visai Europai.

„Rytų Europa, kuri kartu su Lenkija švenčia 25-ąsias nepriklausomybės nuo komunistinio režimo metines, staiga atsibudo iš nuostabaus sapno apie šios istorijos pabaigą. Lenkų disidentų autoritetas Adamas Michnikas neseniai pareiškė, kad 2014-ieji žymi geriausio Lenkijos laikotarpio per tris šimtmečius pabaigą“, - analizę pradeda politologas.

Jo teigimu, Rytų Europos problema yra net ne Vladimiro Putino agresijos apraiškos, o viso regiono nesugebėjimas prieiti vieningos nuomonės dėl atsako. Politologas teigia, kad šie įvykiai parodė, kad Rytų Europa yra dar labiau susiskaldžiusi nei visa Europos Sąjunga. „Vengrija, Slovakija ir Bulgarija yra labiau energetikos srityje priklausomos nuo Rusijos nei kitos Europos Sąjungos šalys, tuo tarpu Čekija vertina savo „puikią izoliaciją“, šildydamasi šalia Vokietijos ir Austrijos. Lenkija turi bendrų interesų su Baltijos šalimis. Tačiau dėl šių silpnumo, o taip pat ir dėl Lietuvos nepasitikėjimo Lenkija, tokios sąjungos niekur neveda. Rumunija, antra pagal dydį „naujosios Europos“ šalis, neturi stiprių ryšių su jokia kita valstybe“, - rašo politologas publikacijoje. 

Tai gali leisti išsipildyti istorinei Lenkijos svajonei: sukurti balansą Rusijos vaidmeniui regione ir garantuoti stiprias Rytų Europos pozicijas Vakaruose

Tuo galima paaiškinti didelę Lenkijos meilę Ukrainai, glaudus bendradarbiavimas su kuria gali tapti abiems šalims istorine galimybe. Pasaulio spauda pastaruoju metu daug rašo apie Lenkiją, kuri Ukrainos įvykių metu sustiprino savo tarptautinę padėtį – ypač lyginant su likusia Europos Sąjunga. Ir nors šalies saugumui iškilusi didžiausia grėsmė nuo komunistinio režimo žlugimo laikų, yra ir dalykų, kurie gali būti naudingi ateityje. 

„Jeigu Ukraina sugebės išlikti tokia, kokia yra dabar (net be Krymo) ir žengs keliu, kuriuo anksčiau ėjo Lenkija, žmogiškasis ir ekonominis abiejų šalių potencialas, sustiprintas aljansu su Europos Sąjunga, gali leisti išsipildyti istorinei Lenkijos svajonei: sukurti balansą Rusijos vaidmeniui regione ir garantuoti stiprias Rytų Europos pozicijas Vakaruose“, - teigia politologas. 

Tiesa, jis pripažįsta, kad šiai istorinei galimybei yra ir stiprių kliūčių. Visų pirma, – Rusijos ekspansija ir Vakarų delsimo politika, o taip pat Ukrainoje klestinti korupcija bei stiprus socialinis pasiskirstymas. Galų gale, Lenkija ir Ukraina gali atrasti ne tarpusavio meilę, o kovą dėl istorinės atminties, kuriai visuomet netrūko pretekstų. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min