2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Popiežius Pranciškus sulaukė kirčių už liaupses Rusijos imperinei praeičiai

Penktadienį vaizdo ryšiu kreipdamasis į Sankt Peterburge susirinkusį Rusijos katalikišką jaunimą, popiežius Pranciškus paragino juos „sėti“ taiką ir pasekti Petro Didžiojo ir Jekaterinos Didžiosios, kuriuos jis pavadino „didžios, apsišvietusios, didžios kultūros ir didelio žmoniškumo imperijos“ valdovais, keliu, praneša žiniasklaida.`
Popiežius Pranciškus
Popiežius Pranciškus / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Popiežius Pranciškus paragino Rusijos jaunimą neatsisakyti savo „palikimo“ kaip „didžiosios, apsišvietusios Rusijos imperijos“ paveldėtojų.

„Niekada neatsisakykite šio palikimo, jūs esate didžiosios Motinos Rusijos paveldėtojai, eikite su juo pirmyn“, – sakė popiežius Pranciškus jauniesiems rusams.

Popiežiaus pagyros XVIII a. Rusijos imperatoriams, kuriais šalies prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą rėmėsi kaip pavyzdžiais savo teritorinėms aneksijoms Ukrainoje pateisinti, sulaukė naujos pasipiktinimo bangos.

Pasak leidinio „The Wall Street Journal“, pontifiko komentarai apie Petrą ir Jekateriną, nuskambėję popiežiaus kalbos pabaigoje, nebuvo įtraukti į Vatikano paskelbtą oficialią stenogramą, tačiau jais pasidalijo Maskvos katalikų vyskupija, o vėliau – Sibiro katalikų televizija ir Bažnyčios agentūra.

Pirmadienį Vatikanas neatsakė į prašymą pakomentuoti situaciją.

V.Putinas, siekdamas pateisinti dabartinę invaziją, rėmėsi Petru, kuris išplėtė Rusijos teritoriją ir apribojo Ukrainos autonomiją. Rusijos okupuotai pietų Ukrainai apibūdinti V.Putinas pasitelkė terminą „Novorosija“, arba Naujoji Rusija, – šis terminas pradėtas vartoti nuo 1764 m., kai Rusija, valdant Jekaterinai, užkariavo pietų Ukrainą.

„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ir popiežius Pranciškus
„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis ir popiežius Pranciškus

Jekaterina taip pat priglaudė jėzuitų ordiną, kuriam priklauso ir popiežius Pranciškus, kai XVIII a. pabaigoje ir XIX a. pradžioje Romoje šis ordinas buvo slopinamas.

Ukrainos vyriausybė atsisakė komentuoti, tačiau popiežiaus pastabos sulaukė piktų reakcijų socialinėje žiniasklaidoje, ypač šalyse, esančiose netoli Rusijos.

Pažymėtina, kad popiežius Pranciškus ne sykį smerkė Ukrainos kančias, tačiau susilaikė nuo aiškaus Maskvos pasmerkimo dėl šio karo, nors užsiminė, kad jį galėjo išprovokuoti Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos plėtra Europos rytuose. Tokia popiežiaus pozicija sulaukė ukrainiečių, įskaitant šios šalies Katalikų Bažnyčios vadovus, kritikos.

Popiežius ne kartą karą Ukrainoje vaizdavo kaip Rusijos ir JAV supervalstybių kovą, kurioje Ukraina yra auka, atsidūrusi per vidurį.

„Ant kortos pastatyti imperiniai interesai, ne tik Rusijos imperijos, kuri gyvuoja nuo Petro Didžiojo ir Jekaterinos Didžiosios laikų, bet ir kitų imperijų. Yra šios imperijos. O imperijos tautas stato į antrą vietą“, – kovo mėnesį interviu metu Šveicarijos visuomeninei televizijai aiškino pontifikas.

Vatikanas pasisiūlė tarpininkauti sudarant taikos susitarimą Ukrainoje, o italų kardinolas Matteo Zuppi, vykdydamas šią misiją, kaip popiežiaus pasiuntinys keliavo į Kyjivą, Maskvą ir Vašingtoną. Tačiau nei Ukraina, nei Rusija nerodė susidomėjimo tarpininkavimu.

Gegužės mėnesį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis Romoje susitiko su popiežiumi ir paragino jį paremti Kyjivo pasiūlytą taikos formulę, pagrįstą Rusijos invazinių pajėgų išvedimu, tarptautiniu mastu pripažintos Ukrainos teritorijos atkūrimu, karo nusikaltimų persekiojimu ir žalos atlyginimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min