Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Požeminių smūgių krečiamo Haičio griuvėsiuose teberandama gyvųjų (nuotraukos)

Jungtinių tautų darbuotojai griuvėsiuose ieško likusių gyvųjų.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Jungtinių Tautų darbuotojai griuvėsiuose ieško likusių gyvųjų.
Šaltinis: BNS
0
A A

Haičio griuvėsius trečiadienį sukrėtė dar vienas stiprus požeminis smūgis, kurį pajutę tūkstančiai gyventojų išbėgo į gatves, apimti panikos, tačiau netgi praėjus aštuonioms dienoms po pirmo katastrofinio žemės drebėjimo gelbėtojams pavyko iš po nuolaužų ištraukti stebuklingai likusių gyvų žmonių.

Šioje Karibų jūros valstybėje žemės drebėjimo aukos tebeverčiamos į masinius kapus, į paskubomis įkurtas lauko plūsta sužeistieji, o gyventojai beviltiškai mėgina prasimanyti maisto ir vandens, tačiau gelbėtojai sugebėjo iš po griuvėsių ištraukti vieną gyvą kūdikį, taip pat kelis vyresnius vaikus ir suaugusiuosius.

Į Haitį vyksta tūkstančiai JAV karių, o kitos šalys taip pat pažadėjo pasiųsti savas pajėgas, kurios padės skirstyti humanitarinę pagalbą, gydys nukentėjusiuosius ir mėgins užtikrinti saugumą gatvėse.

Salą trečiadienį paryčiais sukrėtė dar vienas stiprus požeminis smūgis – praėjus aštuonioms dienoms po 7 balų žemės drebėjimo, kuris smarkiai sugriovė Haičio sostinę Port o Prensą, nusinešė mažiausiai 75 tūkst. gyvybių, o dar apie 1 mln. žmonių paliko be pastovės.

„Dievas nori sunaikinti visus haitiečius, nes jie yra blogi, nes jie prakeikti“, – sukrėsta dviejų vaikų motina Eleude Joseph sakė naujienų agentūrai AFP. Ši moteris su maždaug 6 tūkst. kitų gyventojų apsistojo triukšmingoje stovykloje, įkurtoje Šv.Petro aikštėje.

Dievas nori sunaikinti visus haitiečius, nes jie yra blogi, nes jie prakeikti, – pareiškė viltį praradusi vietos gyventoja.Kol kas negauta pranešimų apie žuvusiuosius arba sužeistuosius per trečiadienį įvykusį 6,1 balo pakartotinį smūgį, tačiau sugriuvo keli per pirmąjį žemės drebėjimą smarkiai apgadinti pastatai, taip pat nuvirto paskutinė išlikusi pagrindinės sostinės katedros siena.  Nepabūgę pavojų gelbėtojai tęsė paieškas, o jų viltis stiprino neįtikėtini atvejai: po griuvėsiais daugelį dienų išliko gyva 23 dienų mergytė, penkiametis ir 11-metė.

Kūdikis, kuris buvo rastas vieno namo griuvėsiuose pietiniame Žakmelio mieste, savaitę išgyveno be maisto, pranešė Prancūzijos radijas.  Tuo tarpu sostinėje kaimynai iš po nuolaužų atkasė leisgyvę 11-metę. Vienas gydytojas, dirbantis Prancūzijos humanitarinės pagalbos organizacijų įkurtoje klinikoje, sakė, jog tas atvejis yra „tikras stebuklas“ ir kad mergaitė „pamažu grįžta į gyvenimą“.

Mergaitės motina, dirbusi valytoja Jungtinių Tautų (JT) atstovybėje Port o Prense, sakė, kad per drebėjimą žuvo vienas iš penkių jos vaikų – penkiametis sūnus.  Negirdint dukrelei, motina pridūrė: „Dar nesakiau jai, kad žuvo jos mylimas jaunesnysis broliukas. Ji dar labai silpna.“

Tarp išgelbėtųjų taip pat buvo 25 metų moteris, rasta po vieno prekybos centro griuvėsiais, ir 70-metė, kuri sakė giedojusi religines giesmes, kai buvo užversta po Port o Prenso katalikų katedra.

Tačiau gelbėtojai tikriausiai greitai baigs darbą, įsibėgėjus didžiulio masto humanitarinės pagalbos operacijai: šimtams tūkstančių gyventojų vos ne vos pakanka vandens atsargų, paskubomis įkurtose nukentėjusiųjų stovyklose viešpatauja nešvara, daug žmonių viduriuoja.  Tarptautiniai donorai taip pat siekia atstatyti Haičio infrastruktūrą, o ateinantį pirmadienį Monrealyje planuojama rengti jų konferenciją.

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas Dominique'as Straussas-Kahnas paragino sukurti daugiašalį pagalbos planą, kuris pagal mastą galėtų prilygti JAV Marshallo planui, pagal kurį buvo atkuriama Europa po Antrojo pasaulinio karo.

Haičio ambasadorė Ispanijoje Yolette Azor-Charles sakė, kad šalies atstatymas gali užtrukti 25 metus, taip pat perspėjo, jog žuvusiųjų skaičius gali siekti 200 tūkst., nes pagalba dar nepasiekė daugelio kaimų.

JAV pasiuntė į Haitį dar 4 tūkst. karių, kurie turėjo būti dislokuoti Artimuosiuose Rytuose ir Europoje. Vienas JAV generolas sakė, kad penktadienį turėtų būti atkurti visi pajėgumai Port o Prenso pagrindiniame jūrų uoste, kuris yra gyvybiškai svarbus tūkstančiams tonų humanitarinės pagalbos siuntų pergabenti.  Naujasis pastiprinimas su trimis laivais ir sraigtasparnių eskadrile turėtų pasiekti nelaimės zoną savaitgalį, o bendras Haityje dislokuotų JAV karių skaičius artimiausiomis dienomis viršys 15 tūkstančių.

Savo ruožtu Brazilija planuoja pasiųsti dar 800 karių ir sustiprinti saloje dislokuotą taikdarių kontingentą iki 2 tūkstančių. Prancūzija ir Kanada taip pat nurodė sustiprinti į Haitį pasiųstas policijos pajėgas.

Antradienį JAV jūrų pėstininkai įspūdingai išsilaipino iš sraigtasparnių prie sugriautų prezidentūros rūmų Port o Prense, o sostinės verslo rajonuose patruliavo daug karių.

Jie nekreipė dėmesio į žmones, besikapstančius po griuvėsius, mat daugelis jų gyvi tik tuo, ką pavyksta rasti. Kariai rūpinosi, kad smulkus plėšikavimas neperaugtų į riaušes.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Haitis
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min