Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 kovo 5d. 23:06

Praėjus metams nuo pandemijos Kinijos vadovas Xi Jinpingas – galingesnis nei anksčiau

Xi Jinpingas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Xi Jinpingas

Penktadienį prasidėjusiame Kinijos parlamento susitikime dalyvaujantis prezidentas Xi Jinpingas – galingesnis nei bet kada anksčiau. Ir nors pandemijos pradžioje atrodė, kad Komunistų partijos lyderis nusilpo, sėkmingas koronaviruso suvaldymas ir kritikų nutildymas padėjo jam atsitiesti.

Koronavirusas Kinijos viduje iš esmės buvo suvaldytas, o šalies ekonomika greitai atsigavo nuo pandemijos sukeltos žalos.

Skaičiuojama, kad Kinija aplenks JAV ir taps didžiausia pasaulio ekonomika jau 2028-aisiais – penkeriais metais anksčiau, nei prognozuota, rašo CNN.

Xi Jinpingo sėkmė, suvaldant pandemiją, parodė Komunistų partijai ir jos kritikams, kad „net pandemija negalėjo jo paveikti“, portalui sakė tyrimų centro Londone „SOAS China Institute“ direktorius Stevenas Tsangas.

Artėjant 100-osioms Komunistų partijos įkūrimo metinėms liepą, Xi Jinpingas siekia įsitvirtinti Kinijos lyderių panteone – šalia Kinijos liaudies respublikos įkūrėjo Mao Zedongo, mano ekspertai.

Xi Jinpingo vaidmuo istorijoje

Kiekvieną kovą Nacionalinis liaudies kongresas (NPC) ir Kinijos liaudies politinių konsultacijų konferencija (CPPCC) susirenka į dvigubą susitikimą „Dvi sesijos“.

Šiame susitikime bus patvirtintas 14-asis penkmečio planas, įvardijantis Kinijos administracinius prioritetus iki 2025-ųjų visose srityse – nuo klimato kaitos iki technologinių tyrinėjimų.

Šiemet susitikime bus aptariama ir Kinijos vystymosi vizija iki 2035-ųjų. Tai – planas neįprastai ilgam laikotarpiui, dauguma jo detalių nėra žinomos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Xi Jinpingas

Planas gali pasufleruoti, kiek ilgai Xi Jinpingas norėtų būti šalies vadovo poste, CNN sakė Kinijos politikos ekspertas Billas Bishopas.

Praeitą lapkritį Kinijos komunistų partija paskelbė pasiekusi tikslą panaikinti absoliutų skurdą šalyje. Tokį pažadą Xi Jinpingas buvo davęs 2015 metais.

Pastaraisiais mėnesiais Kinijos valstybinė žiniasklaida gyrė Xi Jinpingo vaidmenį panaikinant absoliutų skurdą. Vasario 23 dieną Komunistų partijos ruporas „People's Daily“ publikavo ilgą straipsnį šia tema ir rašė, kad „generalinio sekretoriaus Xi Jinpingo akys visada kreipia dėmesį į žmones“.

Iki „Dviejų sesijų“ pradžios likus dviem dienoms, „People's Daily“ publikavo straipsnį apie Xi Jinpingo vaidmenį, sudarant naująjį penkmečio planą, ir rašė apie „marksisto politiko ir stratego plačią viziją bei neįtikėtiną drąsą“.

Kinijos teisės ir politikos ekspertas Carlas Minzneras tviteryje rašė, kad keičiasi tai, kaip valstybinės žiniasklaidos priemonės rašo apie Xi Jinpingą.

„Šiuose straipsniuose Xi Jinpingas yra dėmesio centre. Jis yra tas, kas nuveikia dalykus. Tai – ne apie partiją. Ir ne apie institucijas. Ir ne apie kitus lyderius. Tai – apie jį (Xi Jinpingą)“, – rašė Carlas Minzneras.

Vasarį Kinijos komunistų partija pradėjo „Partijos istorijos studijų kampaniją“, kurį esą buvo skirta „suvienyti narių“ mintis ir „pakelti jų moralę“.

Tačiau B.Bishopas sako, kad ši kampanija įtvirtins Xi Jinpingo vaidmenį Komunistų partijos istorijoje – pastarieji 70 metų bus padalyti į tris eras: Mao Zedongo, Dengo Xiaopingo ir Xi Jinpingo.

„Nemanau, kad matysime Dengo ir Mao ištrynimą, tačiau neabejotinai matysime bandymą kilstelėti Xi bent jau iki Mao lygio“, – sakė jis CNN.

Nėra galimo įpėdinio

Nuo 2002-ųjų Kinijos lyderiai valdžioje praleisdavo po dvi penkerių metų kadencijas ir perleisdavo valdžią naujam generaliniam sekretoriui.

Tačiau 2018 metais vyriausybė panaikino kadencijų limitą Kinijos prezidentui – taip buvo leista Xi Jinpingui valdyti iki gyvenimo pabaigos, jei tik jis to norėtų.

Xi Jinpingas taip pat vadovauja partijai ir kariuomenei – abu šie postai galingesni nei prezidento, jiems taip pat netaikomas kadencijų limitas.

Iki 2022-ųjų partijos kongreso, kuriame Xi Jinpingas, jei norėtų, perduotų valdžią, likus 18 mėnesių, nėra jokio galimo jo įpėdinio.

Septynių narių komitete, iš kurio paprastai renkamas naujasis generalinis sekretorius, visi lyderiai laikomi pernelyg senais, kad galėtų valdyti ateinančius 10 metų, iki kol jiems sukaks 68 metai – neformalus atsistatydino amžius, rašo CNN.

Ekspertai sutinka, kad žinutė yra aiški – Xi Jinpingas planuoja likti dar vienai kadencijai, nebent atsitiktų kokia nors didelė nelaimė ar šalies vadovas mirtų.

Nėra vietos kritikai

Kai Kinijoje nežinomybė dėl COVID-19 pandemijos pasiekė aukščiausią tašką, ekspertai pradėjo kalbėti, kad tai galėtų tapti Xi Jinpingo „Černobylio akimirka“.

Vienu metu Xi Jinpingo pozicija atrodė silpniausia per pastaruosius metus. Tačiau vos pandemiją Kinijoje pradėta valdyti, Xi Jinpingas ėmėsi tildyti kritikus, kurie kvestionavo jo lyderystę per pandemiją.

2020-ųjų kovą prieš Cingua universiteto profesorių ir Xi Jinpingo kritiką Xu Zhangruną pradėtas tyrimas, o parašęs Kinijos vadovo atžvilgiu kritišką esė, jis buvo atleistas iš pareigų.

Vienas stipriausių Xi Jinpingo kritikų – milijardierius Renas Zhigiangas – pernai rudenį buvo nuteistas 18 metų kalėjimo dėl korupcijos. Tų metų kovą publikuotoje esė R.Zhigiangas vadino Xi Jinpingą „valdžios ištroškusiu klounu“.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

13:56
20:28
23:57

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min