2026-03-09 11:14

Prancūzija rengia G-7 finansų ministrų susitikimą dėl Artimųjų Rytų

Prancūzija pirmadienį surengs Didžiojo septyneto (G-7) finansų ministrų vaizdo susitikimą dėl Artimųjų Rytų krizės, karui kurstant nuogąstavimus dėl pasaulio ekonomikos.
R. Lescure'as / Jeanne Accorsini/SIPA / Jeanne Accorsini/SIPA
R. Lescure'as / Jeanne Accorsini/SIPA / Jeanne Accorsini/SIPA

Prancūzijos finansų ministerija pranešime nurodė, kad 13 val. 30 min. vietos (14 val. 30 min. Lietuvos) laiku vyksiančiame susitikime bus „apžvelgta padėtis Persijos įlankoje ekonominiu požiūriu“ ir „pastarųjų dienų įvykiai“.

Prancūzijos finansų ministras Roland'as Lescure'as (Rolanas Leskiuras) anksčiau radijui „Franceinfo“ teigė, kad su JAV iždo sekretoriumi Scottu Bessentu (Skotu Besentu) ir kitais G-7 finansų ministrais susitarė surengti susitikimą praėjus daugiau nei savaitei nuo JAV ir Izraelio karo prieš Iraną pradžios.

Pasak jo, idėja yra „pamatyti, kaip vystosi konfliktas, kaip keičiasi rinkos“. Jis pridūrė, kad susitikime dalyvaus valstybių narių finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai.

Prancūzija pirmininkauja G-7 išsivysčiusių ekonomikų grupei, kuriai taip pat priklauso Kanada, Vokietija, Italija, Japonija, Jungtinė Karalystė ir JAV.

Pirmasis finansų ministrų susitikimas pirmininkaujant Prancūzijai įvyko sausio 27 dieną.

R. Lescure'as sakė, kad kitos savaitės susitikime tikimasi pasikeisti nuomonėmis.

„Klausysimės, kas ateina iš vietos, iš verslo, iš ekonomistų šiose skirtingose pasaulio dalyse“, – pridūrė jis.

„Idėja yra turėti galimybę aptarti padėtį, kad galėtume įvertinti bet kokius atsakus, kurių gali prireikti, jei mums teks veikti. Konflikte, kuris šiuo metu yra vietinis konfliktas viename regione, bet turi pasaulinių atgarsių, akivaizdžiai būtina, kad mes koordinuotume veiksmus“, – teigė jis.

Degalų ir naftos kainų kilimas

Karas, kurį sukėlė vasario 28 dieną JAV ir Izraelio pradėtas Irano bombardavimas, išprovokavo naftos ir gamtinių dujų kainų šuolį bei staigų akcijų rinkų kritimą, ypač Europoje ir Azijoje.

Derybose bus sprendžiamas Irano vykdomos Hormūzo sąsiaurio blokados klausimas.

Paprastai per šį svarbų laivybos kelią tranzitu gabenama beveik 20 proc. pasaulio neperdirbtos naftos ir apie 20 proc. suskystintųjų gamtinių dujų (SGD).

Investuotojai nerimauja dėl staigaus naftos ir dujų kainų kilimo, kurį sukelia tiekimo sutrikimai.

Jie baiminasi infliacijos atgimimo, panašaus į kainų kilimą, kurį sukėlė plataus masto Rusijos invazija į Ukrainą 2022 metais.

Irano Revoliucinė gvardija tvirtina turinti „visišką“ šio strateginio vandens kelio kontrolę ir perspėjo, kad bet kokiems laivams, norintiems juo pasinaudoti, gresia žala nuo raketų ar nuklydusių dronų.

Tačiau JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pareiškė, kad JAV karinis jūrų laivynas yra pasirengęs lydėti tanklaivius per Hormūzo sąsiaurį.

Abiejų pagrindinių rūšių naftos kainos – WTI ir „Brent“ – šoktelėjo daugiau nei 30 proc., jau anksčiau pakilusios virš 100 dolerių (86,5 euro) už barelį dėl nuogąstavimų, kad dėl karo užsitęs tiekimo sutrikimai.

Dujų kaina per pastarąją savaitę taip pat šoktelėjo apie 40 procentų.

Turto valdytojos „Pictet“ vyriausiasis ekonomistas Frederikas Ducrozetas (Frederikas Dukrozetas) sakė, kad G-7 finansų ministrai ir centrinių bankų vadovai po susitikimo greičiausiai paskelbs pareiškimą, siekdami nuraminti rinkas.

Susitikimas taip pat bus proga G-7 valstybėms rasti bendrą kalbą susidūrus su besiskiriančiais interesais.

Pranešti klaidą
Sėkmingai išsiųsta
Dėkojame už praneštą klaidą