TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Prancūzija švenčia dvigubą triumfą

E.Macronas ir F.Hollande'as Tik 15min
„Scanpix“/AP nuotr. / E.Macronas ir F.Hollande'as
Šaltinis: 15min iš Paryžiaus
0
A A

Pirmadienį po prezidento rinkimų prancūzai mėgaujasi laisvadieniu. Tai ne dovana už aktyvų dalyvavimą balsavime, o valstybinė šventė – Pergalės diena. Prieš 72 metus Europa atsikratė fašizmo, o vakar, kaip kalbėjo praeiviai Paryžiuje, prancūzų rinkėjai neleido jam sugrįžti.

Triumfo nuotaikos

Pergalės dienos proga per tradicinę ceremoniją Paryžiuje prie Triumfo arkos ant nežinomo kareivio kapo gėlių padėjo du prezidentai – postą paliekantis Francois Hollande’as ir naujai išrinktas valstybės vadovas Emmanuelis Macronas.

Tyla ir rimtis pakeitė emocijų audrą, kurią paryžiečiai sukėlė sekmadienio vakare, vos užsidarius balsavimo punktams ir pasirodžius pirmiesiems rinkimų rezultatams.

Atrodė, kad nė vienas sostinės gyventojas nepraleido progos pralėkti automobiliu Eliziejaus laukais spaudžiant signalą ir mojuojant šalies vėliava.

Keleiviai iki pusės išlipę pro langus ir stoglangius skandavo ir sveikino praeivius, kurie atsakė tuo pačiu. Panašiai prancūzai reaguoja į svarbias futbolo pergales, kaip lietuviai – į krepšinio.

Paryžius yra E.Macrono tvirtovė. Pirmajame ture sostinėje už jį balsavo beveik 35 proc. rinkėjų, tuo tarpu už jo konkurentę Marine Le Pen – vos 5 proc. Antrojo turo rezultatai dar iškalbingesni – 90 proc. prieš 10 proc.

Galbūt dėl to E.Macronas pasitiko daugiatūkstantinę rėmėjų minią pačioje Paryžiaus širdyje prie Luvro – buvusių Prancūzijos karalių rūmų, o M.Le Pen rinkimų rezultatų laukė sostinės Venseno priemiestyje, buvusiame Napoleono III medžiokliniame paviljone.

Varžovų „etiketės“

M.Le Pen pripažino pralaimėjimą net nelaukdama galutinių rezultatų, nes atotrūkis buvo pernelyg akivaizdus.

„Scanpix“/AP nuotr./Marine Le Pen pripažino pralaimėjimą
„Scanpix“/AP nuotr./Marine Le Pen pripažino pralaimėjimą

Bet nepaisant to, kad E.Macronas surinko 66 proc. balsų, sunku būtų jį pavadinti „širdžių prezidentu“, nes nemaža dalis prancūzų tiesiog pasirinko mažesnį iš dviejų blogių – nenorėdami prezidente matyti M.Le Pen.

M.Le Pen pripažino pralaimėjimą net nelaukdama galutinių rezultatų, nes atotrūkis buvo pernelyg akivaizdus.

Per aršią rinkimų kampaniją „puošdami“ jos atvaizdus plakatuose Hitlerio ūsais, priešininkai sėkmingai priklijavo politikei fašistės etiketę.

E.Macronas irgi turi savo „etiketę“ – jis laikomas bankų interesams atstovaujančiu agentu ir itin nepopuliaraus dabartinio prezidento F.Hollande‘o kopija.

Paryžiaus šaligatviai išpaišyti užrašais, primenančiais apie milijonus, kuriuos jam sumokėjo įtakingi bankininkai Rothschildai. Nedideli protestai prieš jo pergalę sekmadienio vakare nuvilnijo Paryžiaus rytinėje dalyje, Nante, Lione ir kituose miestuose.

„Didysis maskaradas“

„Nei Le Pen, nei Macronas!” – toks rinkimų atgarsis dar kurį laiką turėtų skambėti prancūzų galvose.

VIDEO: Šėlstanti minia sveikino Prancūzijos prezidentu tapusį E.Macroną

Net 11,5 proc. balsavusiųjų į urnas įmetė tuščius arba sugadintus biuletenius. Apie vykusias batalijas dar primins subjauroti abiejų kandidatų plakatai ant sienų, ir vienas su iškeltu viduriniuoju pirštu ir užrašu „Didysis maskaradas“.

J.Gališanskio nuotr./Plakatas po rinkimų Prancūzijoje
J.Gališanskio nuotr./Plakatas po rinkimų Prancūzijoje

Per politines diskusijas prie pietų stalo prancūzai vis pasvarsto, kad šie rinkimai buvo gudriai suplanuoti ir kad pasirinkimas jiems buvo primestas iš viršaus.

Kalbama, kad dabartiniai valdantieji pasirinko E.Macroną kaip F.Hollande‘o įpėdinį ir sėkmingai eliminavo iš rinkimų stiprius varžovus, kad antrame ture jų kandidatas susirungtų su M.Le Pen.

Kad ir kokia pavojinga atrodytų ši politinė varžovė, jos radikalios idėjos gąsdina absoliučią daugumą prancūzų, todėl antrojo turo dvikovoje ji esą buvo pasmerkta pralaimėti bet kuriam kitam kandidatui.

Jeigu toks buvo kažkieno planas, jis pavyko, bet dar ne iki galo. Jau kitą mėnesį Prancūzijos laukia vadinamasis trečiasis turas – parlamento rinkimai, kurie gali reikšmingai pakoreguoti politinių jėgų pusiausvyrą.

VIDEO: M.Le Pen ir E.Macronas: esminiai skirtumai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min