Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti

Prancūzijoje prieš teismą stos vaikų išnaudojimą galimai dangstęs kardinolas

Prancūzijoje pirmadienį prieš teismą stos į pedofilijos skandalą įsivėlęs aukščiausio rango katalikų dvasininkas, kaltinamas devintajame ir dešimtajame dešimtmečiais dangsčius vieno kunigo lytinę prievartą prieš skautus.
Philippe'as Barbarinas
Philippe'as Barbarinas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Įtariama, kad Liono arkivyskupo pareigas einantis kardinolas Philippe'as Barbarinas ir dar penki kunigai iš jo vyskupijos sąmoningai nepranešdavo apie tvirkinimą vienoje iš parapijų.

68 metų ultrakonservatyvių pažiūrų arkivyskupas yra vienas žinomiausių Bažnyčios veikėjų Prancūzijoje. Jam grėstų iki trejų metų laisvės atėmimo ir 45 tūkst. eurų bauda, jei bus pripažintas kaltu dėl prievartos dangstymo.

Pats Ph.Barbarinas jam mestus kaltinimus neigia.

Prancūzijos Romos katalikų bažnyčią pastaruoju metu krečia kaltinimai dėl kunigų nusikaltimų prieš vaikus, visame pasaulyje prabilus aukoms.

Daugybei dvasininkų sulaukus pasmerkimo tokiose šalyse kaip Airija, Australija, Brazilija, Čilė ir JAV, popiežius Pranciškus pažadėjo išvaduoti Bažnyčią nuo šios problemos, padariusios milžinišką žalą jos įvaizdžiui.

Skandalas dėl pedofilijos Lione prasiveržė 2015 metais, vienam buvusiam skautui viešai pareiškus, jog vietos dvasininkas Bernard'as Preynat prieš 25 metus jį tvirkino.

Prievartos aukų grupę įkūręs Francois Devaux taip pat pateikė skundą prieš kunigo viršininką Ph.Barbariną teigdamas, kad šis žinojo apie tvirkinimą ir tai dangstė.

„Scanpix“/AP nuotr./Philippe'as Barbarinas
„Scanpix“/AP nuotr./Philippe'as Barbarinas

Pusmetį medžiagą rinkę ir 10 valandų su Ph.Barbarinu bendravę tyrėjai 2016 metais nusprendė nebenagrinėti bylos, nes kardinolui mesti kaltinimai esą yra per seni, arba jo nusikaltimų neįmanoma įrodyti.

Tačiau minėtai aukų grupei pavyko įtikinti teismą atnaujinti bylą, tad Ph.Barbarinas ir kiti susikompromitavę prancūzų dvasininkai, tokie kaip Ošo arkivyskupas ir Nevero vyskupas, buvo pašaukti į teismą.

„Tikimės, kad šįkart nutartis bus visiems aiški ir akivaizdi“, – prieš teismo posėdį kalbėjo F.Devaux.

Asociacija „La Parole Liberee" (Išlaisvintas žodis) iš pradžių vienijo vos kelis narius, bet vėliau į organizaciją kreipėsi net 85 žmonės, teigiantys, kad juos irgi tvirkino B.Preynat.

1991 metais pirmą kartą demaskuotam kunigui buvo uždrausta vadovauti skautų organizacijoms, tačiau vėliau jam buvo leista mokyti vaikus ir eiti pareigas parapijose, kol 2015 metais skandalas atsidūrė visuomenės dėmesio centre.

B.Preynatas prisipažino tvirkinęs berniukus ir vėliau šiemet stos prieš teismą.

Prievartą parapijoje patyrusio ir atskleidusio F.Devaux istorija pasakojama prancūzų režisieriaus Francois Ozono filme „Grace a Dieu“ (liet. Ačiū Dievui), kuris bus išleistas šiais metais.

Už prievartos prieš vaikus dangstymą jau buvo nuteisti du Prancūzijos religiniai veikėjai: 2001 metais – Bajės ir Lizjės arkivyskupas Pierre'as Ricanas, o pernai – buvęs Orleano vyskupas Andre Fort'as.

Vatikano įtakingos Tikėjimo doktrinos kongregacijos vadovas Luisas Francisco Ladaria Ferreras taip pat kaltinamas prisidėjęs prie nusikaltimų dangstymo Lione.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Philippe'as Barbarinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Philippe'as Barbarinas

Su Ph.Barbarinu susirašinėjęs Vatikano trečias pagal turimą įtaką dvasininkas patarė kardinolui imtis „reikiamų drausminių priemonių, bet vengti viešo skandalo“ – teigiama, kad tai galėjo būti nurodymas dangstyti prievartą.

Būdamas Šventojo Sosto aukšto rango pareigūnas L.F.L.Ferreras atleidžiamas nuo baudžiamojo persekiojimo, todėl nestos prieš teismą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Kaip atnaujinti namus išleidžiant iki 15 eurų? Į pagalbą pasitelkite tekstilę
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius