Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prancūzijos policija didina spaudimą užspeistam „al Qaeda“ ekstremistui

Naktinis šturmas: po 16 valandų derybų Tulūzos šaulys nepasidavė
„Scanpix“ nuotr. / Policija Tulūzoje
Šaltinis: BNS
0
A A

Prancūzijos policija ketvirtadienį didino spaudimą apsiaustam tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotojui, kuris gyrėsi „parklupdęs Prancūziją“ savo žiauriais išpuoliais, nusinešusiais septynių žmonių gyvybes.

Pietvakariniame Tulūzos mieste netoli policijos apsiausto buto, kuriame jau antrą dieną iš eilės tūno užsibarikadavęs įtariamas žudikas, naktį girdėjosi šūviai ir sprogimai.

Vienas šaltinis sakė, kad butą apsupę kovos su terorizmu pareigūnai detonavo kelis sprogstamuosius užtaisus prieš ir po vidurnakčio, kad įbaugintų 23 metų įtariamąjį, kuris prisiėmė atsakomybę dėl septynių žmonių nužudymo.

Policijos pareigūnai naudojasi savo skaičiaus ir ugnies galios pranašumu, taip pat didina psichologinį spaudimą, tikėdamiesi išvarginti bute užsibarikadavusį Mohamedą Merah.

Sutemus policija pastate išjungė dujas ir elektrą, vėliau atsargiai prisiartino, laukdama, kada įtariamasis išeis.

Pareigūnai „deda viltis į jo didelį nuovargį ir išsekimą“, – sakė policijos profsąjungos SGP atstovas Didier Martinezas, jis pridūrė, kad apsiaustis gali trukti dar kelias valandas.

Taip pat buvo išjungtos šviesos gatvėje, kad M.Merah taptų geriau matomas naktinio matymo prietaisus naudojantiems pareigūnams, jeigu būtų nuspręsta šturmuoti butą.

Pasak prokurorų, iš Alžyro kilęs Prancūzijos pilietis M.Merah trečiadienį atrėmė kelis policijos mėginimus šturmuoti butą ir sakė derybininkams, kad jis buvo apmokytas „al Qaeda“ stovyklose Afganistano ir Pakistano pasienio regione.

„Jis nerodė, kad ko nors gailisi – išskyrus tai, kad neturėjo pakankamai laiko nužudyti daugiau aukų, ir netgi gyrėsi parklupdęs Prancūziją“, – žurnalistams sakė Prancūzijos vyriausiasis antiteroristinių bylų prokuroras Francois Molins’as.

Likusiam vienam evakuotame daugiabutyje M.Merah belieka kliautis savo ginklų arsenalu ir pareigūnų viltimi suimti jį gyvą. Jis vedžiojo už nosies policijos derybininkus, pareiškęs, kad ketina pasiduoti trečiadienio popietę, vėliau – kad pasiduos sutemus, o galiausiai visiškai atmetęs šiuos pažadus, sakė pareigūnai.

Įtariamojo brolis ir motina buvo sulaikyti trečiadienį paryčiais. Pasak F.Molinso, 29 metų M.Merah brolis Abdelkaderas 2007 metais buvo įtariamas ryšiais su vienu ekstremistų tinklu, siuntusiu kovotojus į Iraką, tačiau kaltinimai jam nebuvo pateikti.

Ši drama prasidėjo nuo policijos reidų trečiadienį paryčiai, kai Prancūzijos pareigūnai įsitikino, kad užspeitė tikrąjį užpuoliką ir kad jis neturi paėmęs įkaitų.

Ketvirtadienį paryčiais nebuvo akivaizdžių ženklų, kad policija mėgintų greitai šturmuoti butą, tačiau vienas šiam tyrimui artimas šaltinis sakė, kad šios dramos atomazga jau netoli.

Kitas policijos šaltinis nesureikšmino kalbų apie šturmą.

„Jis sakė norintis pasiduoti. Jis persigalvojo, todėl didiname spaudimą, kad jis pasiduotų“, – aiškino pareigūnas.

Po sprogdinimų susišaudymų veikiausiai nebuvo. Manoma, kad M.Merah turi Kalašnikovo automatą, pistoletą kulkosvaidį „Mini-Uzi“ ir kelis pistoletus.

Pasak F.Molinso, M.Merah prisiėmė atsakomybę už tris šalį sukrėtusius išpuolius, įvykdytus per ankstesnes 10 dienų, kurių aukomis tapo trys Prancūzijos armijos oro desantininkai, trys žydų vaikai ir mokytojas rabinas.

M.Merah tvirtino keršijęs už palestiniečių vaikų mirtis ir protestavęs prieš Prancūzijos dalyvavimą Afganistano kare, taip pat dėl Paryžiaus įvesto draudimo viešose vietose dėvėti visą veidą dengiančius musulmoniškus šydus.

F.Molinsas sakė, kad įtariamasis pašovė du elitinių pajėgų pareigūnus, kai policija pirmąkart mėgino šturmuoti butą Tulūzoje trečiadienį paryčiais.

„Mohamedas Merah paaiškino, kad jis priklauso „al Qaeda“. Jis aiškino, kad buvo apmokytas „al Qaeda“ Pakistano ir Afganistano (pasienio) regione Vaziristane“, – prokuroras nurodė žurnalistams Tulūzoje, kurioje buvo įvykdytos dvi iš trijų šio užpuolikų atakų.

F.Molinsas pasakojo, kad įtariamasis dukart lankėsi šiame neramiame regione ir kartą buvo suimtas afganų policijos bei perduotas JAV armijos kariams, kurie jį įsodino į lėktuvą, skridusį į Prancūziją.

„Jis sakė neturintis mirtininko dvasios; neturintis kankinio sielos; jis linkęs žudyti ir likti gyvas“, – sakė M.Molinsas. Pasak pareigūno, žudikas sakė visada veikdavęs vienas.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant’as sakė, kad M.Merah gaudavęs įsakymus iš „al Qaeda“.

„Jis paaiškino, kaip... jam netgi buvo pasiūlyta įvykdyti mirtininko misiją. Jis atsisakė, bet sutiko įvykdyti paprastą misiją – įvykdyti ataką Prancūzijoje“, – C.Gueant’as sakė televizijai TF1.

Ši apsiaustis tapo dalimi vienų iš didžiausių nusikaltėlių gaudynių nuo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio, kai Alžyro ekstremistai buvo surengę teroro išpuolių virtinę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min