Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 04 24 /16:44

Prancūzijos prezidento rinkimai: tarptautinės žiniasklaidos reakcija

Tarptautinė žiniasklaida analizuoja sekmadienį įvykusį Prancūzijos prezidento rinkimų pirmąjį ratą, o didieji laikraščiai reiškia paramą centristų kandidatui Emmanueliui Macronui, kartu kritikuodami kraštutinių dešiniųjų kandidatę Marine Le Pen.
Prancūzijos dienraštis po prezidento rinkimų.
Prancūzijos dienraštis po prezidento rinkimų. / X00102

„Le Pen pavojus nepraėjęs“

Kaimyninės Didžiosios Britanijos žiniasklaida giria stiprų proeuropietiško E.Macrono pasirodymą, bet priduria, kad nereikėtų ignoruoti prognozuojamos M.Le Pen sėkmės – ji, nors ir likusi antra, pateks į antrą rinkimų ratą gegužės 7 dieną.

„Prancūzų kraštutinių dešiniųjų pavojus nepraėjęs“, – rašė centro kairės pakraipos dienraštis „The Guardian“. Jis E.Macroną laiko „geriausia viltimi dideles problemas išgyvenančiai, bet didžiai šaliai“.

Verslo dienraštis „Financial Times“ savo ruožtu prognozuoja, kad antrasis ratas gegužės 7-ąją E.Macronui bus „karūnavimo aktas“.

Tačiau laikraštis perspėjo, kad E.Macronui vadovauti nebus lengva ir kad jis gali būti priverstas sunkiai derėtis mėginant įgyvendinti savo reformų darbotvarkę.

Vienoje apžvalgoje Amerikos dešiniosios pakraipos transliuotojo „Fox“ svetainėje sakoma, kad M.Le Pen tebeturi geras galimybes, ir primenama apie netikėtą JAV prezidento Donaldo Trumpo pergalę: „Iš tikrųjų ji gali pateikti dar didesnį netikėtumą nei vyriausiasis tviterininkas.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marine Le Pen
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marine Le Pen

„Suskaldyta Prancūzija“

Kai kurių šalių žiniasklaida pažymi, kad istorinį pralaimėjimą patyrė tiek pagrindinės srovės kairieji, tiek dešinieji. JAV laikraštis „The Wall Street Journal“ balsavimą pavadino „pribloškiamu priekaištu Prancūzijos pagrindinės srovės politinėms jėgoms“.

Straipsnyje pavadinimu „Suskaldyta Prancūzija“ Vokietijos laikraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ pažymėjo, jog daugiau kaip 40 proc. prancūzų rinkėjų atidavė savo balsus už kraštutinius dešiniuosius arba už kraštutinius kairiuosius.

„Macrono pergalė pasiekta tokia maža persvara, kad per dvejus ankstesnius prezidento rinkimus jis nebūtų pelnęs vietos antrajame rate“,

„Frankfurter Allgemeine Zeitung“: „Macrono pergalė pasiekta tokia maža persvara, kad per dvejus ankstesnius prezidento rinkimus jis nebūtų pelnęs vietos antrajame rate.“

– rašoma straipsnyje. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ perspėja nelaikyti savaime suprantamu dalyku, kad centristas laimės ir gegužę.

Britų transliuotojas BBC nurodė, kad Prancūzija „įžengia į nežinomus politinius vandenis“ ir kad nepriklausomai nuo to, kas laimės antrąjį ratą, šalis yra labai susiskaldžiusi.

Pasak Šveicarijos laikraščio „Le Temps“, rezultatai rodo, kad Prancūzijos rinkėjai tikisi didelių permainų.

„Antrajame rate turi varžytis dvi Prancūzijos vizijos: įtraukianti ir atvira pasauliui bei jo rūpesčiams prieš apsiribojusią jos sienomis ir jos senais mitais.“

„Le Temps“ pažymi, kad ant kortos pastatyta daug: „Galutinis prancūzų pasirinkimas pakeis jų šalį, taip pat pasaulio veidą.“

AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Emmanuelis Macronas

Savas ar pašalinis?

„The New York Times“ atkreipia dėmesį į keistą E.Macrono statusą. Jis ir atsiribojo nuo elito partijų, ir yra atėjęs iš politinio elito.

„Jo biografija – sava, bet politika – žmogaus iš šalies, – rašė dienraštis. – Jeigu Macronui pavyks, pirmas jo iššūkis bus parduoti produktą, didele dalimi iki šiol beveik niekam nežinomą – save.“

Arčiau vieningos Europos?

Lenkijos centro kairės laikraštis „Gazeta Wyborcza“ išreiškė palengvėjimą, kad potencialaus Prancūzijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos, kuris galėtų reikšti katastrofą blokui, grėsmė, regis, šiek tiek nutolo, nes apklausos rodo, kad E.Macronas antrajame rate turėtų įveikti M.Le Pen.

„Europos Sąjungai reikia išgyventi skyrybas su Didžiąja Britanija, kurios ką tik prasidėjo. Tačiau „Frexit“ – Prancūzijos pasitraukimas iš Sąjungos – palaidotų Europos projektą. Būtent tai paskelbė Nacionalinio fronto lyderė Marine Le Pen“, – rašė laikraštis.

TT NYHETSBYRÅN/Prancūzijos dienraščiai po prezidento rinkimų.
TT NYHETSBYRÅN/Prancūzijos dienraščiai po prezidento rinkimų.

Nepaprasta

Ispanijos dienraštis „El Pais“ redaktoriaus skiltyje rašė, kad jaunojo centristo E.Macrono sėkmė „rodo kelią, kuriuo turi eiti tradicinės partijos, jei nori atkurti ryšį su savo rinkėjais“.

„Žmogus, kuris sėkmingai siekia tapti jauniausiu Prancūzijos Respublikos prezidentu, prasiveržė krizės ir pesimizmo apimtoje Prancūzijoje“, – rašė laikraštis.

„El Pais“ pridūrė: „Jo optimistinis požiūris į šalies ir Europos ateitį patraukė rinkėjus kylančio populizmo, nacionalizmo ir ksenofobijos laikais.“

„El Pais“: „Jo optimistinis požiūris į šalies ir Europos ateitį patraukė rinkėjus kylančio populizmo, nacionalizmo ir ksenofobijos laikais.“

Tuo tarpu komentare Australijos laikraštyje „The Sydney Morning Herald“ rinkimų rezultatai buvo prilyginami „politiniam žemės drebėjimui“.

Prancūzijos „didysis sprogimas“

Australijos laikraštyje „The Sydney Morning Herald“ rinkimų rezultatai prilyginami „politiniam žemės drebėjimui“, o prancūzų žiniasklaida – kad tai prilygsta „didžiajam sprogumui“, sudavusiam mirtiną smūgį tradicinėms partijoms.

„Nokautas dešiniesiems“, – rašo „Le Figaro“, konservatyvusis prancūzų dienraštis, kuris pažymi, kad pirmą kartą per dešimtmečius pagrindinė dešiniųjų partija nebus atstovaujama antrajame rinkimų ture.

„(Prancūzų) rinkėjai atvertė visiškai naują lapą Penktosios Respublikos istorijoje“, – pareiškė liberalusis „L'Opinion“, nurodydamas, kad jie atmetė „visus atstovus tų partijų, kurios, vienaip ar kitaip, valdė per pastaruosius dešimtmečius“.

Ispanijos dienraštis „El Pais“ redaktoriaus skiltyje rašė, kad jaunojo centristo E.Macrono sėkmė „rodo kelią, kuriuo turi eiti tradicinės partijos, jei nori atkurti ryšį su savo rinkėjais“.

„Žmogus, kuris sėkmingai siekia tapti jauniausiu Prancūzijos Respublikos prezidentu, prasiveržė krizės ir pesimizmo apimtoje Prancūzijoje“, – rašė laikraštis.

„Jo optimistinis požiūris į šalies ir Europos ateitį patraukė rinkėjus kylančio populizmo, nacionalizmo ir ksenofobijos laikais“, – pridūrė „El Pais“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius