Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 26d. 20:00

Prancūzijos universitetų blokada: protestuoti nenorintys studentai įstrigo chaose

Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus

Prancūzai niekada netyli, jei valdžios sprendimai jiems nepatinka, – jie streikuoja, blokuoja gatves ir kelia pačią įvairiausią suirutę. Jau kuris laikas protestuotojai taikosi į prezidento Emmanuelio Macrono reformas, o bene garsiausi – studentai, kurie blokuoja šalies universitetus.

„Laisvė, lygybė, brolybė!“ – kartojo Prancūzijos revoliucijos šalininkai.

Ši frazė kartojama ir šiandien tiek Prancūzijoje, tiek kitose šalyse, kuriose žavimasi šiomis pamatinėmis respublikos vertybės. Šiandien kiekvienas iš mūsų yra laisvas ir gali išreikšti savo nepasitenkinimą valdžios sprendimais, jos reformomis.

Vieni tai daro pasyviai, burnodami prieš televizoriaus ekraną, kiti renkasi į mitingus.

O prancūzai visada išreiškia nepasitenkinimą valdžia įvairiais protestais ir niekada netylės, jeigu valdžios sprendimai jiems nepatiks. Kaip jie linkę išreikšti savo nepasitenkinimą valdžia?

Paskaitos nevyksta

Prezidento E.Macrono reformos prie širdies ne visiems – vadinamoji švietimo reforma sulaukia itin didelio prancūzų pasipriešinimo.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Emmanuelis Macronas

Prancūzijoje, kaip ir Lietuvoje, prasidėjo universitetų jungimas. Tarkime, Tulūzos antrasis humanitarinės krypties universitetas turėtų būti sujungtas su kitomis dviem inžinerinėmis aukštosiomis mokyklomis.

Visa tai reiškia, žinoma, etatų mažinimą, o tam universiteto darbuotojai priešinasi – tik, skirtingai nei lietuviai, prancūzai reiškia savo nepasitenkinimą protestuodami gatvėse.

Protestai tuo nesibaigia, Tulūzos antrasis universitetas jau antras mėnuo visiškai užblokuotas.

Dėstytojai ir nuolatiniai darbuotojai atlyginimus gauna net vykstant blokadai.

Tai reiškia, jog visi įėjimai yra užblokuoti, paskaitos nevyksta, bet koks mokslinis darbas sunkiai įmanomas, bibliotekos neprieinamos, studentai ir doktorantai, dirbantys pagal trumpalaikes darbo sutartis, negauna atlyginimo.

Visa tai galėtų pasirodyti visiškai teisinga. Nedirbi – negauni atlyginimo.

Bet dėstytojai ir nuolatiniai darbuotojai atlyginimus gauna net vykstant blokadai.

Kaip atsidurta tokioje situacijoje? Reikėtų paminėti, jog šis universitetas garsėja blokadomis ir streikais – prieš dvejus metus universitetas taip pat buvo blokuojamas.

Anuomet blokada truko vos keletą savaičių, tiesa, tąkart teko įsikišti policijai.

Prievarta blokados nenutrauks

Streikas prasidėjo priešinantis universitetų jungimuisi ir reikalaujant universiteto prezidento atsistatydinimo, kuris, kaip ir galima numanyti, pasisakė už universitetų jungimąsi.

Prezidentas galiausiai buvo priverstas atsistatydinti, tačiau blokada ir toliau tęsėsi. Tik šįkart imta priešintis kovo mėnesį priimtai reformai, pagal kurią, pasak studentų sąjungos, įsivyraus diskriminacija stojimų atrankose.

Būsimieji studentai stojimuose gali būti diskriminuojami dėl socialinės ir finansinės padėties.

Iš kur ši diskriminacijos baimė? Pagal naująją reformą universitetų rektoriai ir administracija pati atliks stojimo atranką, todėl kandidatai bus atrinkti pagal atskiro universiteto kriterijus. Kai kurie sociologai net teigia, kad gali atsirasti lytinė diskriminacija.

Kad Tulūzos antrojo universiteto blokada būtų nutraukta, švietimo ministerija paskyrė laikiną universiteto administratorių, tačiau pastarajam atvykus situacija beveik nepasikeitė – universitetas ir toliau užblokuotas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus

Administratoriaus teigimu, universitetas nebus atlaisvintas naudojant prievartą – streikuotojai patys turi nuspręsti, kad nori sustabdyti blokadą.

Būtų nesunku nutraukti paralyžių

Būtų galima pagalvoti, kad tie prancūzai tikrai turi sukilėlio ir kovotojo drąsą priešintis valdžios reformoms, tačiau situacija nėra visiškai tokia.

Didelė dalis personalo ir studentų keliskart bandė pasisakyti prieš blokadą. Bet viskas nuėjo veltui – viešojoje universiteto asamblėjoje balsavimo metu blokados šalininkai laimi balsavimą kiekvieną kartą, o laikui bėgant pajaučiamas studentų pasyvumas.

Peticijos, adresuojamos švietimo ministrei, regis, nieko vertos. Universiteto darbas visiškai sustojęs, egzaminų sesija artėja, o blokados šalininkai reikalauja, jog antrasis semestras visiems būtų užskaitytas.

Blokada buvo priverstinė, ir reikia pabrėžti, kad kelios studentų asociacijos ir dalis personalo tokius radikalius veiksmus primetė daugumai.

Tai galėtų pasirodyti teisinga, bet ar nebūtų paprasčiau atblokuoti universitetą? Galbūt tegu tie, kurie nori streikuoti, streikuoja, o tie, kurie nori studijuoti, studijuoja?

Tai būtų per paprasta: blokada buvo priverstinė, ir reikia pabrėžti, kad kelios studentų asociacijos ir dalis personalo tokius radikalius veiksmus primetė daugumai.

Todėl dabar esame priversti dirbti namuose, ieškoti patalpų kituose miesto universitetuose. Tiesa, miesto meras gana supratingas, pasiūlė savivaldybės patalpas egzaminams, kol tęsis blokada.

Kaip atrodo universiteto blokada? Kaip užblokuojamas universitetas? Ryte ateini žmogus į paskaitas ir matai, kad prie įėjimo prikrauta daugybė kėdžių bei stalų.

Pirmą kartą su tuo teko susidurti asmeniškai, bet man buvo šovusi mintis, kad visi juk galime atlaisvinti universitetą – juk tai tik kėdės ir stalai, juk įėjimą labai greitai galime atkraustyti.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus

Neužbaigs mokslo metų

Šiuo metu, universiteto prezidentui atsistatydinus, laikinai pareigas einančiam administratoriui sunku suvaldyti situaciją – juolab kad protestuotojai gyvena universiteto patalpose.

Taip, pasirodo, tai ne tik kėdės ir stalai prie įėjimo – protestuotojai universitete miega ir valgo.

Vietinis žurnalas publikavo nuotraukas, kuriose matome, kas iš tų patalpų liko. Situacija gana apgailėtina – sienos išmargintos piešiniais ir lozungais, buvusiose auditorijose įkurtos laikinos virtuvės, ten pat ir miegama.

Tiesa, universiteto patalpose buvo priglausti dvylika pabėgėlių, kurie ten pat ir gyvena. Pernai universitetas buvo renovuotas, o po šios blokados skaičiuos šimtus tūkstančių eurų nuostolių.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus

Tiesą sakant, nedaug kas žino, kas iš tikrųjų įsikūrę tose patalpose. Gali būti, kad universitete apsigyveno asmenys, su juo neturintys nieko bendro.

Tulūzos universitetas – ne vienintelis, kuris protestuoja prieš universitetų reformą. Paryžiaus pirmasis universitetas „Tolbiac“ praėjusią savaitę buvo evakuotas į pagalbą pasitelkus policiją.

Gali būti, kad universitete apsigyveno asmenys, su juo neturintys nieko bendro.

Balandžio 20-ąją, penktą valandą ryto, daugiau nei šimtas gerai apsiginklavusių policininkų atblokavo universitetą. Niekas nenukentėjo, keli asmenys buvo suimti.

Pateiktas skundas dėl protestuotojų vandalizmo, patalpų bei kompiuterinės technikos nuniokojimo. Nuostoliai skaičiuojami šimtais tūkstančių eurų.

Bet studentų asociacijos ir toliau grasina įvairiomis akcijomis, užkirsiančiomis kelią bet kokiam egzaminų vyksmui ir universiteto darbui.

Lygybė – svarbi Prancūzijos demokratijos dalis, tačiau, regis, vieni lygesni už kitus. Mažuma užblokuoja universitetus ir visi gyvename toliau, lyg tai būtų normalu.

Negalime dirbti, mokytis, bet niekas per daug tuo nesirūpina – nei švietimo ministrė, nei prezidentas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus
AFP/„Scanpix“ nuotr./Prancūzijoje studentai blokuoja universitetus

Suprask, taip, visi lygūs, visi laisvi. Jeigu grupė protestuotojų nusprendė apsigyventi universiteto pastatuose, tegu – juk čia demokratija, kiekvienas daro ką panorėjęs.

O ką daryti tiems, kuri nori naudotis universitetu pagal jo tikrąją paskirtį? Belieka rašyti nesibaigiančias peticijas, skirtas švietimo ministrei, kuriai, regis, nelabai rūpi, kad studentai negalės užbaigti šių mokslo metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kandidatai be grimo: P.Auštrevičius – apie tris pirties taisykles ir dainą „Už Petrą“

15min iš Ploješčio Sportas

Dūrį Rumunijoje apibendrinęs E.Jankauskas: „Ši lyga mums akivaizdžiai per kieta“

Aktualu

Kubos diktatorius Fulgencio Batista, atvėręs kelią kitam tironui – Fideliui Castro

24sek

Domantas Sabonis užfiksavo skaičius, „Pacers“ klube nematytus nuo 1992-ųjų

Aktualu

Orai.lt: temperatūra tiek naktimis, tiek ir dienomis bus artima nuliui

Gyvenimas

Vyrams brazilišką depiliaciją atliekanti meistrė: apie iškrypėlius, sugriautus mitus ir erekciją

Sportas

Sausa serija tęsiasi: bedantė Lietuva sumušta Rumunijoje

24sek

Jono Valančiūno naktis: neišsiskiriantis pasirodymas ir paslaptingas bučinys

15min iš Ploješčio Sportas

Po mačo Ploještyje – išvaryto A.Novikovo priekaištai arbitrui

Sportas

Bušido kovos: pergalingas S.Maslobojevo sugrįžimas, 5 nokautai ir turko akibrokštas, kokio nėra buvę

Vardai

Tarp bušido turnyro gerbėjų – ir kovų menus pamilusi Erika Vitulskienė, ir Egidijus Dragūnas

24sek

NBA lenkiasi jaunuoliui iš Europos: Luka Dončičius pražudė „Warriors“ komandą

Vardai

Popscenos princesė Monique Vilniuje pristatė po ilgų kūrybinių išgyvenimų gimusį albumą

Gazas

Tragedija prie Balėnų visuomenėje sukėlė sąmyšį – reikia amerikietiškos tvarkos?

24sek

Treneris po išsprūdusios pergalės prieš Rusiją: „Mes verti Europos čempionato“

Interviu Mokslas.IT

Dangiškieji akmenys kolekcininkų rankose virsta ir filosofija, ir prabanga

Vardai

Inga Stumbrienė už dalyvavimą grožio konkurse Dominikoje karūnos sulaukė Lietuvoje

Aktualu

Lietuva mini Latvijos nepriklausomybės šimtmetį

Aktualu

Kelyje iš Panevėžio į Vilnių „Toyota“ susidūrė su elniu

Gyvenimas

Mylimojo smurtą bei vadovo priekabiavimą patyrusi Vilma: „Jaučiausi be kaltės kalta“

Naujienos

Sportas

Audringa Europos lyga – „Arsenal“ neįveikė be trenerio likusio „Atletico“ klubo

Gazas

Artūras Žukas ir Dalius Truska – „Neste Eko ralio“ čempionai

Interviu Kultūra

Choreografas Willis Dorneris: kaip iš naujo atrasti savo miestą?

Aktualu

Panevėžio policijai įkliuvo įkaušęs ir teisės vairuoti neturintis „Suzuki“ vairuotojas

Nuotraukose – pasaulyje sparčiai nykstančios profesijos ir darbai

24sek

Laimėkite 2 bilietus į Eurolygos finalo ketvertą

Pasaulis kišenėje

Vroclavo nykštukų pasaka

Vardai

„Žalgirio“ sirgalių stovykloje – jautri akimirka: tėtį Š.Jasikevičių į kovą išlydėjo vaikai

Maistas

Pojūčių vakarienė vienuolyne: nuo karvelių iki burnoje tirpstančio austrių daugiaryžio

Aktualu

Referendumas dėl dvigubos pilietybės – kartu su prezidento rinkimais: pasiruošti jau vėlu?

Verslas

Dar viena elektroninė parduotuvė pirkėjus paliko be technikos ir be pinigų

Aktualu

JAV Senatas patvirtino Mike'ą Pompeo JAV valstybės sekretoriumi

Interviu Verslas

Apie nuslėptas avarijas Astravo atominėje pasauliui pranešantis baltarusis N.Ulasevičius: vieną dieną jie man atkeršys

Aktualu

N.Haley kaltina „Hamas“ naudojant „vaikus kaip patrankų mėsą“ Gazoje

Kultūra

„Kalkutos detektyvo“ autorius: „Detektyvai nuostabiai tinka giliausioms socialinėms problemoms nagrinėti“

„Eurolygos diena“: prognozė „Žalgiriui“, prizas ir gražiausių epizodų Top 5 (IV)

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Susipažinkite: polpetta – kotletas itališkai. Prie jų – pupos su pekorinu

Gazas

Ikoniniai automobiliai kine: lenktyniniams šedevrams nenusileidžia ir „vabalai“

Vardai

Paviešintas dažniausiai vogtų lietuviškų dainų ir filmų sąrašas: žala per metus – 2,1 mlrd. eurų

Aktualu

Armėnijos protestų lyderis sako esantis vienintelis tinkamas kandidatas į premjerus

Vardai

Ypatingos

07:40
07:22

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min