Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 8d. 13:26

Prancūzų epidemiologas mano, kad cholerą į Haitį galėjo atnešti JT taikdariai

Choleros protrūkis Haityje
„Scanpix“ nuotr. / Choleros protrūkis Haityje

Jungtinių Tautų (JT) taikos palaikymo pajėgos turbūt iš tikrųjų sukėlė choleros epidemiją Haityje, kuri nusinešė jau bent 2 tūkst. žmonių gyvybių, ataskaitoje teigia vienas autoritetingas Prancūzijos epidemiologas.

Renaud Piarroux , ištyręs epidemijos priežastis pagal Prancūzijos ir Haičio vyriausybių užsakymą, rado įtikinamų įrodymų, kad potencialiai mirtinos ligą sukeliančios bakterijos pirmiausiai pasklido Haityje tekančios Artibonito upės viename iš intakų, netoli JT taikdarių bazės, esančios prie Mirbalė miestelio.

R.Piarroux duomenimis, užkratas pateko į upės vandenį iš bazės, kurioje dislokuojami taikdariai iš Nepalo, nutekamojo vandens rezervuarų.

R.Piarroux duomenimis, užkratas pateko į upės vandenį iš bazės, kurioje dislokuojami taikdariai iš Nepalo, nutekamojo vandens rezervuarų.

„Jokia kita hipotezė negali paaiškinti choleros epidemijos protrūkio šiame kaime..., nepaveiktame žemės drebėjimo anksčiau šiais metais ir esančiame už dešimčių kilometrų nuo pajūrio bei (evakuotų žmonių palapinių) miestelių“, – mokslininkas rašo ataskaitoje, kuri iki šiol nebuvo paviešinta.

Naujienų agentūra AP šio dokumento kopiją gavo iš vieno pareigūno, pageidavusio likti anonimu. R.Piarroux elektroniniu paštu atsiųstame atsakyme patvirtino esantis šios ataskaitos autorius, tačiau atsisakė komentuoti jos išvadas.

Dokumento kopijos buvo išsiuntinėtos JT ir Haičio pareigūnams, patvirtino Haičio URM.

JT atstovai pareiškė, kad nesutinka su R.Piarroux pranešimo išvadomis, bet jų ir nepaneigia.
Niujorke dirbantis JT atstovas Martinas Nesirky (Martinas Nesirkis) sakė žurnalistams, jog iki šiol neturima nepaneigiamų įrodymų, kad taikdarių bazė yra choleros protrūkio pirminis šaltinis. Pasak jo, Jungtinės Tautos „tebėra labai atviros bet kokiems moksliniams debatams ir tyrimams šiuo klausimu“.

R.Piarroux negalėjo įrodyti, kad choleros užkratas buvo bazėje arba tarp karių. Jungtinės Tautos keliskart paneigė, kad ligą į Haitį užnešė jų pajėgos arba kad užkratas į aplinką pateko dėl higienos normų nesilaikymo bazėje.

Tyrėjas citavo gydytojus, kurie sakė, jog nepaliečių dalyje neužfiksuota nei vieno choleros atvejo.
Tačiau R.Piarroux akivaizdžiai užsimena, kad įkalčiai galėjo būti slepiami.

„Neatmestina, kad buvo imtasi priemonių įtartinoms fekalijoms pašalinti ir ištrinti choleros epidemijos pėdsakams tarp karių“, – rašo jis.

R.Piarroux parengtas dokumentas yra pirmoji mokslinė ataskaita, siejanti JT karių bazę su choleros protrūkiu. Tačiau daugelis kitų epidemiologų ir viešosios sveikatos ekspertų yra sakę, jog JT taikdariai yra labiausiai tikėtinas užkrato šaltinis.

Kiti mokslininkai ir ekspertai buvo iškėlęs prielaidų, jog pavojingas bakterijas į Haitį galėjo užnešti vandenynų srovės arba kiti su klimatu susiję reiškiniai.

Taikdarių iš Nepalo atstovai savo ruožtu ryžtingai atmetė spėliojimus, kad būtent jie sukėlė choleros susirgimų protrūkį šalyje.

R.Piarroux negalėjo įrodyti, kad choleros užkratas buvo bazėje arba tarp karių.

Gandai, kad dėl choleros epidemijos kalti taikdariai iš Nepalo, sklandė Haityje ir anksčiau. Neseniai dėl jų kilo įnirtingi susirėmimai.

Ekspertai nurodo, kad Haityje išplitusių choleros bakterijų atmaina yra būdinga Pietų Azijai, tačiau ji buvo rasta ir kai kuriose Pietų Afrikos valstybėse.

Praėjusią savaitę R.Piarroux pareiškė žurnalistams, kad, jo nuomone, cholera buvo atnešta į Haitį iš išorės: šios ligos šalyje nebuvo jau daugiau kaip 100 metų.

„(Choleros protrūkis) įvyko šalies centre, ne prie jūros ir ne pabėgėlių stovyklose. Ši epidemija negali kilti vietoje. Tai yra – ji buvo importuota“, – epidemiologas sakė AFP.

JT taikdariai Haityje dislokuojami nuo 2004 metų – jie padeda šalies vyriausybei išsaugoti stabilumą po daug metų trukusio smurto.

Kariai taip pat padeda likviduoti sausį įvykusio niokojančio žemės drebėjimo, per kurį žuvo maždaug 230 tūkst. Haičio gyventojų, padarinius.

Haičio vyriausybės duomenimis, dėl choleros epidemijos šalyje mirė 2 120 žmonių, o dar 100 tūkst. ligonių pavyko išgydyti.

Šiuo metu Haityje gyvenantys žmonės niekada nebuvo susidūrę su choleros užkratu, todėl jų organizmuose neišsivystęs imunitetas.

Prasidėjus protrūkiui gyventojai taip pat neturėjo jokios informacijos apie šią ligą ir nežinojo, kaip su ja kovoti, kol buvo mobilizuoti pagalbos darbuotojai.

Gyventojams ši itin sparčiai progresuojanti liga kelia didelę baimė, paskatinusią puldinėti kai kuriuos kaimiškose Haičio vietovėse įkurtus choleros gydymo centrus ir užkratą esą paskleidusius „kerėtojus“. Šalyje nužudyti mažiausiai 12 žmonių, kurie buvo apkaltinti platinę ligą savo burtais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Haitis Cholera

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min