Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 9d. 16:06

Prasideda antroji D.Trumpo apkaltos byla: ką stebėti atidžiau ir ko laukti?

Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Donaldas Trumpas

Antradienį startuoja jau antroji JAV prezidento – dabar jau buvusio – Donaldo Trumpo apkaltos byla Senate. Jo nariai turės prisiminti audringus sausio 6-osios įvykius, kai protestuotojai šturmavo Kapitolijų, o D.Trumpas kaltinamas „maišto kurstymu“. Bylos baigtis iš esmės aiški – kaltinamasis bus išteisintas, tačiau kaip vyks pats procesas ir kas jame įdomiausia?

Dar Atstovų rūmuose, iš kurios byla pajudėjo į Senatą, devyni demokratai, inicijavę D.Trumpo apkaltą, pareiškė, kad prezidentas atsakingas už riaušių kurstymą – esą jis vienas atsakingas už tai, kad jo rėmėjai įsiveržė į Kapitolijaus pastatą ir šį nusiaubė.

Savo ruožtu D.Trumpo advokatai tvirtina, kad pati byla pažeidžia JAV konstituciją, o buvęs prezidentas tiesiog naudojosi žodžio laisve, kai savo rėmėjus ragino „kovoti“ už prezidento rinkimų rezultatų anuliavimą.

Manoma, kad tokie argumentai įtikins Senato respublikonus. Tiesa, jie jau anksčiau leido suprasti, kad balsuos už D.Trumpo išteisinimą.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./JAV Senatas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./JAV Senatas

Procesas Senate tęsis iki savaitgalio arba dar ilgiau, tačiau tikrai bus trumpesnis nei pirmasis D.Trumpo apkaltos procesas. Ko tikėtis?

Antradienis: bandymas išmesti bylą į šiukšliadėžę

Antradienio procedūros, kurios startuos 19 valandą Lietuvos laiku, prasidės nuo diskusijų, ar nereikėtų nutraukti bylos dar prieš imantis jos nagrinėjimo.

D.Trumpui atstovaujantys teisininkai tvirtina, kad apkaltos teismas dabar nebeturi jokios prasmės, nes kaltinamasis jau neužima prezidento posto. 45 Senato respublikonai kartą jau balsavo už panašų siūlymą.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Senatas antradienį visgi keturias valandas diskutuos apie bylos suderinamumą su Konstitucija, o tada surengs balsavimą dėl proceso nutraukimo.

Demokratai cituoja krūvą teisės ekspertų, teigiančių, kad byla neprieštarauja Konstitucijai.

Demokratus remia keli respublikonai senatoriai, todėl neabejojama, kad pastangos nutraukti bylą žlugs, o tai leis trečiadienį abiem pusėms pradėti dėstyti argumentus.

Demokratai cituoja krūvą teisės ekspertų, teigiančių, kad byla neprieštarauja Konstitucijai. Esą 1876 metais vyko jau atsistatydinusio karo sekretoriaus teismas, be to, D.Trumpui kaltinimai buvo pareikšti jam dar einant pareigas. Eksprezidento atstovai teigia, kad jokio precedento nėra.

Trečiadienis: prasideda svarstymai

Atstovų rūmų demokratai, apkaltos vadovai, pirmieji pateiks savo argumentus ir įrodymus. Abi pusės savo pasirodymams, kaltinimams ir atsakymams į juos, turės po daugiausia 16 valandų – ne daugiau kaip 8 valandas per dieną.

Demokratai, tikėtina, bandys pasinaudoti pačių senatorių potyriais sausio 6-ąją. Jie detaliai ir emocingai pasakos apie įvykius Kapitolijuje, kai riaušininkai prasiveržė pro policijos užtvaras, nusiaubė daug salių ir leidosi į Kongreso narių medžioklę. Po šturmo pranešta apie penkias aukas.

Apkaltos vadovai teigia, kad minia padarė žalą JAV demokratijai ir kad D.Trumpas pats vienas atsakingas už neramumus, nes jis kelis mėnesius klaidingai teigė, esą prezidento rinkimuose buvo sukčiaujama.

Jie ragins Senato respublikonus balsuoti už kaltinimus D.Trumpui, primindami kolegoms, kad daugelis jų kritikavo prezidentą iškart po įvykių Kapitolijuje.

Per rinkimus ir jau skaičiuojant balsus nebuvo užfiksuota jokių klastočių. D.Trumpo teiginiams prieštaravo daugelis rinkimų pareigūnų visoje šalyje ir net generalinis prokuroras Williamas Barras. Netrukus D.Trumpas jį atleido.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo rėmėjai susigrūmė su pareigūnais
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./D.Trumpo rėmėjai susigrūmė su pareigūnais

Kol kas nepanašu, kad nagrinėjant bylą prireiks liudininkų. Tačiau apkaltos vadovai gali paprašyti Senato balsuoti dėl tokios galimybės.

Penktadienis: atsako D.Trumpo komanda

Gynyba savo argumentus turėtų pradėti dėstyti penktadienį. D.Trumpo advokatai jau aiškiai leido suprasti, kad jie ne tik prieštaraus pačiai bylai, bet ir aršiai gins D.Trumpo veiksmus sausio pradžioje bei teigs, jog jis neišprovokavo riaušių.

Advokatai pabrėžia, kad D.Trumpo žodžių, esą reikia „pragariškai kovoti“ („fight like hell“), negalima suprasti tiesiogiai.

Išankstiniuose komentaruose D.Trumpo teisininkai asmeniškai puola demokratus ir teigia, kad pastarieji „stengiasi pasinaudoti siaubu bei sumaištimi“. Jie taip pat kalba apie dar vieną bandymą pasinaudoti D.Trumpo pavarde, nors ir taip esą buvo stengiamasi ketverius metus išvaryti iš Baltųjų rūmų.

Advokatai pabrėžia, kad D.Trumpo žodžių, esą reikia „pragariškai kovoti“ („fight like hell“), negalima suprasti tiesiogiai. Suprask, riaušininkai kėlė sumaištį savo iniciatyva.

Teismas bus kitoks

Kaip ir per pirmąjį D.Trumpo apkaltos teismą praėjusiais metais, JAV senatoriai turės išklausyti visus bylos argumentus ir tada balsuos.

Tačiau pats procesas dėl apribojimų, susijusių su COVID-19, bus kitoks. Senatoriai neturės būti savo vietose viso bylos nagrinėjimo metu – jiems bus leidžiama laikantis atstumo sėdėti balkonuose ar stebėti procesą nuotoliniu būdu.

Respublikonai, į kuriuos kryps dėmesys

Prieš dvi savaites penki respublikonai senatoriai balsavo kartu su demokratais, kai buvo pasisakyta prieš apkaltos teismo nutraukimą. Logiška manyti, kad tas pats senatorių penketukas balsuos už kaltinimus D.Trumpui.

Šie senatoriai yra Susan Collins iš Meino valstijos, Benas Sasse iš Nebraskos, Mittas Romney iš Jutos, Lisa Murkowski iš Aliaskos ir Patas Toomey iš Pensilvanijos. Visi jie aštriai kritikavo D.Trumpo elgesį po pralaimėtų prezidento rinkimų.

„Scanpix“/AP nuotr./Mittas Romney
„Scanpix“/AP nuotr./Mittas Romney

Aišku, demokratai beveik neturi vilčių į savo pusę pervilioti reikiamo skaičiaus respublikonų senatorių – o reikia mažiausiai septyniolikos.

Tiesa, kai kurie konservatoriai, net balsavę už bylos nutraukimą, pavyzdžiui Robas Portmanas ir Billas Cassidy, tvirtina, kad nėra kaip nors iš anksto nusistatę.

Demokratai taip pat žada skirti daugiau dėmesio tiems respublikonų senatoriams, kurie 2022 metais baigia savo kadenciją ir nebesieks perrinkimo. Tarp tokių įstatymų leidėjų – Richardas Shelby ir Richardas Burras, taip pat jau minėti R.Portmanas bei B.Cassidy.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min