Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 24d. 17:41

Premjeras Andrius Kubilius apie rinkimus Baltarusijoje: nieko naujo neįvyko

Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Andrius Kubilius

Premjeras Andrius Kubilius, komentuodamas sekmadienį vykusius parlamento rinkimus Baltarusijoje, sako, jog nieko naujo kaimyninėje šalyje neįvyko.

„Nelabai ką yra vertinti. Nieko, taip sakant, naujo Baltarusijoje neįvyko“, – žurnalistams pirmadienį sakė A.Kubilius.

Užsienio reikalų ministerija BNS pranešė, jog solidarizuojasi su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos Demokratinių institutų ir žmogaus teisių biuro išsakytu vertinimu, kad rinkimų Baltarusijoje metu nebuvo užtikrintos piliečių teisės į susirinkimų ir saviraiškos laisvę bei teisė kelti kandidatūras.

„Su demokratiniais rinkimais nesuderinamas ir selektyvus požiūris į rinkimų stebėtojus – kai kurie stebėtojai, tarp jų ir Lietuvos Seimo narys Emanuelis Zingeris – nebuvo įleisti į šalį“, – teigiama URM komentare.

Sekmadienį vykusiuose rinkimuose, kuriuos kai kurios Baltarusijos opozicijos partijos boikotavo, turbūt visas 110 vietų parlamente gaus Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos šalininkai.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) vadovaujama tarptautinė stebėtojų misija pirmadienį paskelbė, kad Baltarusijoje vykę rinkimai, per kuriuos į parlamentą pateko tik vyriausybės sąjungininkai, nebuvo laisvi ir sąžiningi.

Sekmadienį vykę parlamento rinkimai Baltarusijoje rodo, kad jokių demokratinių pokyčių artimiausiu metu šioje šalyje tikėtis neverta, paskutiniu Europos diktatoriumi vadinamas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka tiesiog pratęsė savo dominavimo laikotarpį, mano BNS kalbinti Lietuvos parlamentarai.

„Ko gero, šie rinkimai nėra pokyčių rinkimai, jie tiesiog pratęsė tą situaciją, kuri seniai įtvirtinta Baltarusijoje ir, panašu, kad šiais rinkimais A.Lukašenka tik pratęsė savo dominavimo laikotarpį“-, pirmadienį teigė Seimo užsienio reikalų komiteto narys liberalas Petras Auštrevičius.

„Rinkimai rodo, kad neatsitiko Baltarusijoje nieko, ko tikėjosi kai kurie politikai, nors visada buvo tokia viltis, kad kažkas prasidės, kažkas pasikeis, gal A.Lukašenka taps nauju Gorbačiovu, bet nieko neatsitiko“,- antrino ir kitas Seimo užsienio reikalų komiteto narys konservatorius Egidijus Vareikis.

P.Auštrevičiaus nuomone, atsižvelgiant į nesikeičiančią situaciją Baltarusijoje, atitinkamai neverta tikėtis ir ES laikysenos Baltarusijos atžvilgiu permainų.

Tuo metu E.Vareikio nuomone, po šių akivaizdžiai nedemokratinių parlamento rinkimų, ES santykiai su Baltarusija turėtų blogėti: „Santykiai turėtų blogėti nes, aš manau, kad ES, kaip padorumo nepraradusi struktūra, pasakys, kad šie rinkimai blogi ir netelpantys demokratijos rėmuose, neatitinka demokratijos kriterijų.

Tie, kurie šneka, kad reikia su Lukašenka bendrauti, tegu geriau pasižiūri su kuo bendrautų – vieną dieną jis nori gabenti krovinius per Klaipėdos uostą, kitą dieną jau pamiršta“.

Anot parlamentaro, Lietuvos pagrindinis interesas – laisva Baltarusija, kurioje vyrautų laisvos rinkos ekonomika, nes tai itin daug duotų Lietuvai ekonomikai, tačiau jei situacija ir toliau nesikeis, E.Vareikio nuomone, nereikėtų leistis į aktyvesnes derybas su A.Lukašenka ir jam nusileisti.

„Baltarusiai yra atsidūrę aklavietėje ir jie neturi kažkokių jėgų, kad kažką pakeistų, bet pasitikėjimas režimu mažėja ir dabar yra laukimo būsena, kadangi pats diktatorius pradeda deformuoti režimą. Kitas variantas galimas, kad A.Lukašenka nusilptų ir reformos būtų pradėtos vykdyti be jo žinios,“- svarstė E.Vareikis.

„Ko gero, pokyčius lems pačių baltarusių politinė valia, jos turi ateiti iš vidaus, mažai tikiu importuotų pokyčių realumu,“- teigė P.Auštrevičius.

Sekmadienį vykusiuose rinkimuose, kuriuos kai kurios Baltarusijos opozicijos partijos boikotavo, greičiausiai visas 110 vietų parlamente gaus Baltarusijos prezidento A.Lukašenkos šalininkai.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) vadovaujama tarptautinė stebėtojų misija pirmadienį paskelbė, kad Baltarusijoje vykę rinkimai, per kuriuos į parlamentą pateko tik vyriausybės sąjungininkai, nebuvo laisvi ir sąžiningi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min