Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Premjeras: po „Brexit“ Airija nori „tiltų, o ne sienų“

Leo Varadkaras
„Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr. / Leo Varadkaras
Šaltinis: BNS
0
A A

Airijos premjeras Leo Varadkaras Belfaste penktadienį sakė, kad jo vyriausybė nori statyti „tiltus, o ne sienas“ su kaimynine Šiaurės Airija, ir dar kartą pareiškė nepritariantis, kad po „Brexit“ Dublinas būtų ekonomiškai atribotas nuo Didžiosios Britanijos.

Artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos „kelia didelę riziką padidinti atotrūkį tarp Šiaurės Airijos ir likusios Airijos dalies, bei tarp Britanijos ir Airijos“, perspėjo L.Varadkaras.

„Nematau jokios naudos iš to“, – perspėjo Airijos premjeras, viešėdamas Šiaurės Airijoje pirmąkart nuo savo atėjimo į valdžią birželį.

Tokie tarpvalstybiniai infrastruktūros projektai kaip kelių tiesimas buvo įgyvendinti dėl dabar galiojančio laisvo prekių ir žmonių judėjimo režimo, sakė jis.

„Tai mūsų vizija ateičiai: statyti tiltus, o ne sienas“, – sakė premjeras.

L.Varadkaras pakartojo norą, kad Britanija liktų ES narė arba bent jau pasiliktų Europos bendrojoje rinkoje – tokiu atveju būtų galima išsaugoti dabartinius laisvosios prekybos susitarimus tarp Airijos Respublikos ir Jungtinės Karalystės.

Vienas iš būdų palengvinti Britanijos išstojimą iš ES – sukurti ES ir JK muitų sąjungą, sakė jis.

„Tikrai galėtume priimti tokį sprendimą dėl Jungtinės Karalystės“, – sakė jis ir priminė, kad toks susitarimas galioja su Turkija.

Kalbėdamas Karalienės universitete Belfaste L.Varadkaras sakė, kad priešingu atveju bus grįžta prie muitinės postų – „žiaurios istorinių nesutarimų ir politinių nesėkmių apraiškos... kraujo praliejimo ir smurto vietų, patikros punktų. Tai (būtų) kliūtis prekybai, klestėjimui ir taikai.“

Tačiau premjeras įspėjo, kad „lieka vis mažiau laiko“ pasiekti susitarimą, Britanijai kovo mėnesį pradėjus išstojimo iš bloko procesą, truksiantį dvejus metus.

„Mūsų kartos iššūkis“

Siena tarp Airijos Respublikos ir Šiaurės Airijos, kuri yra vienintelė sausumos siena tarp Britanijos ir ES, klausimas yra itin svarbus birželį prasidėjusiose derybose tarp Briuselio ir Londono.

Baiminamasi, kad bus grįžta prie „griežtojo“ pasienio režimo, o tai paveiktų trapią taiką Šiaurės Airijoje, kurią tris dešimtmečius krėtė neramumai, kol 1998 metais buvo sudaryta taikos sutartis.

L.Varadkar „Brexit“ apibūdino kaip „mūsų kartos iššūkį“, sakydamas, kad „gyvenimas Šiaurės Airijoje gali būti visapusiškai paveiktas („Brexit“) baigties“.

Airijos premjeras, dviejų dienų vizito Belfaste metu, susitiko su pagrindinių Šiaurės Airijos partijų lyderiais, įskaitant Arlene Foster iš Demokratinės junionistų partijos (DUP).

Tai pirmas jų susitikimas po to kai L.Varadkaras praėjusią savaitę sukėlė DUP kritikos audrą, nes paragino partiją paaiškinti savo poziciją dėl sienų klausimo.

„Nepadėsime jiems kurti nežinia kokios sienos, kurios, mūsų nuomone, apskritai neturėtų būti“, – praėjusią savaitę sakė premjeras.

L.Varadkaras taip pat išreiškė viltį, kad „Brexit“ bus sustabdytas, tad jo komentarai papiktino DUP – vienintelę pagrindinę partiją Šiaurės Airijoje, per pernykštį referendumą rėmusią išstojimą iš ES.

A.Foster sakė, kad po „naudingo ir atviro“ susitikimo L.Varadkaras sutiko atmesti siūlymus po „Brexit“ sieną perkelti į Airijos jūrą.

„Jis aiškiai neteikia tam pirmenybės, ir dėl to esu dėkinga“, – sakė ji.

L.Varadkaras taip pat penktadienį paragino, kad būtų atkurta Šiaurės Airijos regioninė vyriausybė. Jos įgaliojimai anksčiau šiais metais buvo laikinai sustabdyti, žlugus sutarčiai dėl valdžios pasidalijimo ir įsiplieskus nuožmiems nesutarimams tarp probritiškos DUP bei airių nacionalistų partijos „Sinn Fein“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min