Dabar populiaru
Publikuota: 2020 birželio 29d. 17:14

Prezidento rinkimai Lenkijoje: A.Duda laimėjo mūšį, bet karas tik prasideda

R.Trzaskowskis ir A.Duda
AFP/„Scanpix“ nuotr. / R.Trzaskowskis ir A.Duda

Andrzejus Duda laimėjo pirmąjį Lenkijos prezidento rinkimų turą – ir užtikrintai, surinkęs 43-44 proc. balsų. Tačiau tikroji kova tik prasideda, mat A.Dudai surinkti daugiau nei 50 proc. balsų antrajame ture gali būti net sunkiau nei opozicijos iškeltam kandidatui Rafalui Trzaskowskiui, 15min sako analitikai. Abu varžovai per dvi savaites turi surasti papildomų balsų, o įmanomi ir ne itin švarūs triukai.

Rinkėjų aktyvumas buvo rekordinis – net 64,4 proc. balso teisę turinčių piliečių balsavo. Akivaizdu, kad pagrindiniams kandidatams pavyko mobilizuoti savo šalininkus.

Galutiniai rezultatai rodo, kad A.Dudai pavyko užsitikrinti beveik 44 proc., o R.Trzaskowskiui – kiek daugiau nei 30 proc. balsų.

Abu jie pateko į antrąjį turą, o tai tradiciškai reiškia, kad bandys susirinkti iš kovos iškritusių kandidatų paramą.

Skaičiai, procentai, tikimybės

Lenkijoje pastaraisiais metais ryškėjusi priešprieša tarp konservatyvių ir liberalesnių politinių jėgų tęsis. R.Trzaskowskis žada vetuoti bet kokias esą autoritarines valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos (PiS) iniciatyvas – žinoma, jei nugalės.

Tai išties įmanoma, nes PiS parlamente neturi pakankamai mandatų, kad galėtų apeiti prezidento veto.

„Scanpix“/AP nuotr./Rafalas Trzaskowskis
„Scanpix“/AP nuotr./Rafalas Trzaskowskis

Savo ruožtu A.Duda, kuriam prieš antrąjį turą reikia rasti mažiausiai 7-8 proc. papildomų balsų, kaip tik pabrėžia savo artimus ryšius su PiS, iš kurios jis oficialiai išstojęs.

„Šiandien situacija labai aiški: Lenkija arba toliau vystysis, arba sustos. Aš esu garantija, kad išlaikysite tai, ką gavote iki šiol“, – pareiškė perrinkimo siekiantis A.Duda.

Omenyje jis, aišku, turi dosnias PiS socialines programas. Valdantieji sumažino pensinį amžių, skiria 500 zlotų (112 eurų) dydžio priedus už vaikus – visa tai smarkiai padidino konservatorių populiarumą.

A.Duda: „Šiandien situacija labai aiški: Lenkija arba toliau vystysis, arba sustos. Aš esu garantija, kad išlaikysite tai, ką gavote iki šiol“.

Net R.Trzaskowskis žada išlaikyti šias programas – tik jas „pririšti“ prie liberalesnės šalies vizijos: „Tai kova ne tik tarp Dudos ir Trzaskowskio. Tai kova tarp atviros Lenkijos ir Lenkijos, kurie ieško priešo.“

A.Duda savo rėmėjams kalbėjo apie tvirtą pergalę, bet iš tiesų jis tikėjosi nugalėti jau pirmajame ture. Sutrukdė būtent pasikeitęs opozicinės „Piliečių platformos“ (PP) kandidatas – R.Trzaskowskio kampanija agresyvesnė ir sėkmingesnė.

Tačiau kas dabar? R.Trzaskowskis šansų tikrai turi, ypač jei už jį balsuos daugelis politikos naujoko, trečiąją vietą su 13,3 proc. balsų užėmusio Szymono Holownios rėmėjų. Bet pastarieji nebūtinai vieningai balsuos už PP kandidatą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Szymonas Holownia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Szymonas Holownia

Savo ruožtu A.Dudai reikalingi nacionalisto Krzysztofo Bosako rėmėjų balsai, kurių susidarė 7,4 proc. Dabartinis prezidentas sekmadienį jau kartojo, kad jo ir K.Bosako vizijos daugeliu atvejų sutampa, nors oficialiai jokios paramos greičiausiai nesulauks.

A.Duda švelnina retoriką?

Buvo nuomonių, kad A.Duda nugalės jau per pirmąjį turą, 15min teigė apie Baltijos šalis rašančio Lenkijos leidinio „Przeglad Baltycki“ žurnalistas Dominikas Wilczewskis.

„Taip neatsitiko, bet oficiali Dudos persvara kiek didesnė nei skelbta sekmadienio vakarą. Tai reiškia, kad Dudai reikia tik 5-6 proc. prieš antrąjį turą“, – tvirtino D.Wilczewskis, šiuo metu manantis, kad dabartinis prezidentas turi visus šansus išlikti poste.

Anot žurnalisto, panašu, kad aršesnė A.Dudos retorika prieš pirmąjį rinkimų turą, kai jis ėmė kalbėti apie tariamą LGBT propagandą, suveikė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrzejus Duda
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrzejus Duda

„Be to, rinkėjai mažesniuose miestuose ir kaimuose, taip pat žmonės, priklausomi nuo socialinių išmokų pasiskaičiavo, kad jiems būtų palankiau, jei galia būtų ir toliau sukoncentruota vienos partijos rankose. Tad jie balsavo už Dudą.

Tokie rinkėjai nenori paralyžiaus Varšuvoje. O juk Trzaskowskis dalį įstatymų projektų tikrai vetuotų“, – 15min tvirtino D.Wilczewskis.

Ar R.Trzaskowskiui įmanoma nugalėti? Pasak D.Wilczewskio, laukia „dvi labai įnirtingos ir žiaurios rinkimų kampanijos savaitės – bus ir kompromatų, ir visokių įrašų“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominikas Wilczewskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Dominikas Wilczewskis

„Kita vertus, Duda irgi jau bando švelninti retoriką – jis pasveikino ir Trzaskowskį, ir kitus varžovus. Jis žino, kad dabar turi įtikti platesniam rinkėjų ratui ir nugriebti daugiau balsų – ir iš dešiniųjų, ir iš kraštutinių dešiniųjų, ir iš liberalų, ir iš kraštutinių kairiųjų“, – dėstė D.Wilczewskis.

D.Wilczewskis: „Holownios rinkėjai nusivylę ne tiek PiS, o „Piliečių platforma“. Trzaskowskiui nebus lengva tokius piliečius susigrąžinti“.

S.Holownia jau pasakė, kad nebalsuos už A.Dudą, bet tai esą nebūtinai reiškia, kad S.Holownios rinkėjai dabar masiškai perbėgs pas R.Trzaskowskį.

„Holownios rinkėjai nusivylę ne tiek PiS, o „Piliečių platforma“. Trzaskowskiui nebus lengva tokius piliečius susigrąžinti“, – kalbėjo žurnalistas.

Žaidimai LGBT korta

Savo ruožtu Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Marijuš Antonovič 15min teigė išskiriantis tris pagrindinius pirmojo Lenkijos prezidento rinkimų turo akcentus.

„Rezultatai atspindi realią situaciją šalyje – kad dominuoja dvi didelės partijos. Antra, PiS dabar turi žymiai didesnę ir platesnę rinkėjų bazę nei PP – tai socialinės politikos pasekmė.

Trečia – labai prastas valstiečių kandidato (proeuropietiškos Lenkijos valstiečių sąjungos pirmininko, – red.) Wladyslawo Kosiniako-Kamyszo pasirodymas. Įvyko tai, kas įvyksta visada – valstiečiai surinko žymiai mažiau balsų prezidento rinkimuose nei parlamento.

Visgi Kosiniakas-Kamyszsas dar balandį ar gegužę pagal apklausas galėjo keliauti į antrąjį turą, bet taip neatsitiko“, – tvirtino M.Antonovič.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – politologas Marijuš Antonovič
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – politologas Marijuš Antonovič

Jis mato didelę intrigą prieš antrąjį rinkimų turą: „Skirtumas tarp kandidatų labai menkas. Be to, Duda turi žymiai mažesnį rezervą, iš kurio pritraukti balsų – iš esmės tik Bosako rinkėjus.

Tuo tarpu Trzaskowskis gali tikėtis Holownios rėmėjų balsų. Tiesa, jam reikia labai nemažai papildomos paramos, tad kol kas sakyčiau, kad nežymus favoritas – Duda. Aišku, ir viena, ir kita stovykla suvokia, kad laukia dvi savaitės kovos.“

M.Antonovič: „Trzaskowskis gąsdins Holownios rinkėjus PiS ir esą siaubinga Lenkijos destabilizacija, o Duda turės gąsdinti Bosako šalininkus LGBT tema“.

M.Antonovič neatmeta galimybės, kad dabar retorika dar labiau paaštrės – ypač iš A.Dudos ir PiS pusės.

„Vienintelio Biedrono rinkėjai balsuos už Trzaskowskį, nes nekenčia PiS. Bet kiti nemėgsta abiejų didžiųjų partijų, tad taip tiesiog vieną iš kandidatų jie nebalsuos – nebent prieš.

Trzaskowskis gąsdins Holownios rinkėjus PiS ir esą siaubinga Lenkijos destabilizacija, o Duda turės gąsdinti Bosako šalininkus LGBT tema. Pirmadienio rytą per radiją jis vėl kalbėjo apie LGBT.

Tai, panašu, yra vienintelis būdas. Bosako rinkėjai šiaip nemėgsta PiS, kurią vadina socialistine, tad Dudai pritraukti tokius piliečius galima tik gąsdinant LGBT korta – vaikų seksualizacija, propaganda ir panašiai“, – 15min tvirtino politologas.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Šiuolaikiškos studijos

Video

03:02
11:55
26:29

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min