Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 03, 15:20

Prie Izraelio vyriausybės vairo stojęs Y.Lapidas pasmerkė „Hezbollah“

Izraelio ministras pirmininkas Yairas Lapidas sekmadienį per pirmąjį vyriausybės posėdį jam esant šiame poste apkaltino „Hezbollah“ žlugdant Libano pastangas pasiekti susitarimą dėl ginčijamos jūrų sienos.
Yairas Lapidas
Yairas Lapidas / „Scanpix“/AP nuotr.

Y.Lapidas, kuris tęs darbą ir užsienio reikalų ministro pareigose, penktadienį perėmė ministro pirmininko postą iš Naftalio Bennetto, savo partnerio dabar jau nebeegzistuojančioje aštuonių partijų koalicijoje.

Šeštadienį Izraelio kariuomenė pranešė, kad perėmė tris „Hezbollah“ paleistus bepiločius orlaivius, kurie buvo nukreipti į jūroje esantį dujų telkinį Viduržemio jūroje, netoli ginčijamos teritorijos, dėl kurios vyksta JAV tarpininkaujamos jūrų derybos.

„Hezbollah“ toliau eina terorizmo keliu ir kenkia Libano galimybėms pasiekti susitarimą dėl jūros sienos“, – sakė Y.Lapidas.

Irano remiamas Libano judėjimas „Hezbollah“ patvirtino, kad paleido bepiločius orlaivius Karišo dujų telkinio Viduržemio jūroje link.

Izraelis teigė, kad dronus, kurie nebuvo ginkluoti, numušė naikintuvas ir iš karinio laivo paleistos raketos, jiems artėjant prie dujų telkinio.

Izraelio ir ankstesniuose Jungtinių Tautų žemėlapiuose Karišo telkinys patenka į Izraelio vandenis, o ne į ginčijamą teritoriją, dėl kurios vyksta derybos.

Praėjusį mėnesį Libanas pasmerkė Izraelį, į Karišo telkinį įplaukus žydų valstybės frachtuojamam laivui, kurį valdo Londone registruota energetikos įmonė „Energean“.

Tuo metu „Hezbollah“ įspėjo „Energean“ nevykdyti ten savo veiklos.

2020 metais Libanas ir Izraelis atnaujino derybas dėl jūrų sienos, tačiau procesą sustabdė Beiruto tvirtinimas, kad reikia keisti JT derybose naudotą žemėlapį.

Iš pradžių Libanas pareikalavo 860 kv. km vandenų, dėl kurių, jo teigimu, kilo ginčas, bet vėliau paprašė dar 1 430 kv. km ploto, įskaitant dalį Karišo telkinio.

Auganti įtampa su Libanu yra vienas iš besiplečiančio užsienio iššūkių sąrašo, su kuriais susiduria Y. Lapidas, kuris eis laikinojo premjero pareigas iki lapkričio 1 dieną vyksiančių rinkimų – penktojo balsavimo Izraelyje per mažiau nei ketverius metus.

Ateinančią savaitę Y.Lapidas Paryžiuje planuoja surengti derybas su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, pasaulio galybėms gaivinant pastangas atkurti branduolinį susitarimą su Iranu, kuriam Izraelis priešinasi.

Be to, Izraelyje vėliau šį mėnesį lankysis JAV prezidentas Joe Bidenas. Tai bus pirmoji J.Bideno prezidentinė kelionė Viduriniuose Rytuose. Jis ne tik atskirai susitiks su žydų, palestiniečių ir Saudo Arabijos lyderiais, bet dar dalyvaus regioniniame Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos (GCC) viršūnių susitikime Saudo Arabijoje.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min