Dabar populiaru
Publikuota: 2017 kovo 1d. 06:08 , atnaujinta: 2017 kovo 1d. 08:37

Prieš Kongresą stojęs D.Trumpas žadėjo atkurti „Amerikos dvasią“

Donaldo Trumpo kalba JAV Kongresui
„Scanpix“/AP nuotr. / Donaldo Trumpo kalba JAV Kongresui

JAV prezidentas Donaldas Trumpas, sakydamas pirmąją kalbą prieš Kongresą, žadėjo „atkurti Amerikos dvasią“, skelbia BBC. Taip pat JAV vadovas antradienio vakarą ragino persvarstyti šalies sveikatos apsaugos sistemą, smarkiai padidinti kariuomenės finansavimą ir skirti trilijoną dolerių infrastruktūrai atnaujinti.

Jis teigė, kad „nauja optimizmo banga leidžia suprasti, kad galime įgyvendinti svajones“, verčiame „naują Amerikos didybės puslapį“. JAV sąjungininkai, pasak jo, greitai pamatys, kad Amerika vėl pasirengusi imtis lyderystės. Visos pasaulio šalys esą supras, kad JAV yra stiprios, Amerika išdidi ir laisva.

D.Trumpas pasmerkė vandalizmo atvejį Amerikos žydų kapinėse, taip pat neapykantos nusikaltimą Kanzase, kai žuvo indas.

Neslėpdamas optimistinio nusiteikimo, D.Trumpas pareiškė: „Siauram mąstymui atėjo galas.“

D.Trumpo kreipimasis įvyko labai svarbiu metu, nes šis prezidentas buvo išrinktas dėl jo pažadų staigiai įgyvendinti gausybę pokyčių Vašingtone ir ištesėti karjeros politikų žlugusius pažadus. Vis dėlto jo pirmosios savaitės tarnyboje buvo kupinos blaškymosi ir savo paties susikurtų kliūčių, įskaitant nevykusį įsaką dėl imigracijos, kurį vėliau užblokavo teismai.

Prieš pasirašydamas atnaujintą įsaką D.Trumpas sakė: „Nekontroliuojamai įsileisti (žmones) iš vietų, kur negali būti tinkamo patikrinimo, yra ne užuojauta, o neatsargumas.“

D.Trumpas pasiuntė netikėtai prieštaringą žinią apie imigraciją, kuri buvo viena svarbiausių jo kampanijos temų. Jis pažadėjo aktyviai ieškoti žmonių, gyvenančių JAV nelegaliai, ir „keliančių grėsmę mūsų bendruomenėms bei išnaudojančių mūsų piliečius“. Tačiau prieš savo kalbą žurnalistams jis sakė esąs atviras įstatymui, kuris galėtų nustatyti tokių atvykėlių teisinį statusą, o Kongresui tvirtino tikįs, kad „tikra ir pozityvi imigracijos reforma yra įmanoma“.

Prezidentas, įėjęs į Atstovų rūmų salę, buvo pasveikintas audringomis ovacijomis, nors ten buvo susirinkę daug demokratų, kurie įnirtingai priešinasi jo politikai, o daugelis respublikonų net netikėjo, kad D.Trumpas bus išrinktas JAV vadovu. Vis dėlto nemažai respublikonų po D.Trumpo pergalės ėmėsi jį palaikyti, tikėdamiesi, kad naujasis prezidentas imsis vidaus politikos prioritetų, anot jų, aštuonerius metus ignoruotų ankstesnio prezidento Baracko Obamos.

Šios darbotvarkės viršuje įrašytos pastangos atšaukti B.Obamos inicijuotą sveikatos apsaugos reformą vadinamąją „Obamacare“. D.Trumpas pasidalijo paprastu savo prioritetų projektu, kuriame paminima, kad turi būti užtikrinta, jog asmenys, apie kurių sveikatos sutrikimus yra iš anksto žinoma, galėtų gauti medicinos draudimą. Prezidento nuomone, sveikatos draudimo taisykles turėtų reguliuoti valstijos. Be to, buvo pasiūlyta įvesti mokesčių lengvatas ir išplėstas medicinos taupomąsias sąskaitas, kurios padėtų amerikiečiams įsigyti draudimą.

D.Trumpas sakė, kad norėtų atsisakyti dabartiniame įstatyme esančio reikalavimo, jog visi amerikiečiai privalo apsidrausti sveikatą, ir pareiškė, kad „įpareigojimas kiekvienam amerikiečiui įsigyti vyriausybės patvirtintą sveikatos draudimą niekada nebuvo teisingas sprendimas Amerikai“.

D.Trumpas sakė, kad norėtų atsisakyti dabartiniame įstatyme esančio reikalavimo, jog visi amerikiečiai privalo apsidrausti sveikatą, ir pareiškė, kad „įpareigojimas kiekvienam amerikiečiui įsigyti vyriausybės patvirtintą sveikatos draudimą niekada nebuvo teisingas sprendimas Amerikai“.

Kongreso demokratų mažuma sėdėjo tylėdami, o tuo tarpu respublikonai audringai palaikė daugelį D.Trumpo pažadų. Kai kurie demokratų atstovai buvo įsisegę sveikatos apsaugos sistemą palaikančius mėlynus ženkliukus su užrašu „Apsaugok mūsų (sveikatos) apsaugą“. Kelios dešimtys moterų vilkėjo baltus drabužius, palaikydamos sufražisčių judėjimą.

Pirmoji šalies ponia Melania Trump taip pat sėdėjo salėje su kitais svarbiais svečiais, kurie buvo parankūs sustiprinti prezidento kalbų įspūdį. Pavyzdžiui, posėdyje dalyvavo dviejų Kalifornijos policininkų, kuriuos nušovė nelegaliai šalyje gyvenęs vyras, našlės. Šalia M.Trump taip pat sėdėjo ir buvusio Aukščiausiojo Teismo teisėjo Antonino Scalios našlė. Ji buvo lyg priminimas apie D.Trumpo siūlomą kandidatą Neilą Gorsuchą, kuris turėtų užimti devintąją vietą Aukščiausiajame Teisme.

D.Trumpas nedetalizavo savo siūlymo reformuoti mokesčių sistemą, kuris yra dar vienas respublikonų prioritetas. Jis pažadėjo „didžiulę mokesčių lengvatą vidurinei klasei“ bei pelno mokesčių tarifų sumažinimą, tačiau vengė kalbų apie tai, kaip nurėžus mokesčius turėtų būtų kompensuotos prarastos valstybės pajamos.

Be kita ko, prezidentas taip pat paragino Kongresą iš viešojo ir privataus kapitalo skirti trilijoną dolerių infrastruktūros atnaujinimui.

Žada palaikyto NATO, bet perspėja, kad atstovauti visam pasauliui – „ne jo darbas“

D.Trumpas antradienį taip pat tvirtino palaikysiantis NATO aljansą, bet dar kartą pabrėžė, kad narės turi sąžiningai prisidėti prie bloko finansavimo, ir perspėjo, kad atstovauti visam pasauliui – „ne jo darbas.

Naujasis lyderis dar per savo rinkimų kampaniją sukėlė nerimą sąjungininkų sostinėse savo pareiškimais, kad JAV palaikymas NATO turi priklausyti nuo didesnio jos narių finansinio indėlio, bet vėliau stengdavosi akcentuoti, kad Amerikos įsipareigojimais bloko narių saugumui lieka galioti.

Mano darbas – ne atstovauti pasauliui. Mano darbas – atstovauti Jungtinėms Amerikos Valstijoms, – sakė D.Trumpas.

„Mano darbas – ne atstovauti pasauliui. Mano darbas – atstovauti Jungtinėms Amerikos Valstijoms“, – D.Trumpas aiškino JAV įstatymų leidėjams, pirmąkart sakydamas kalbą per abejų Kongreso rūmų posėdį, praėjus 40 dienų nuo prisaikdinimo.

„Mes tvirtai palaikome NATO, – pridūrė jis. – Tačiau mūsų partneriai privalo vykdyti savo finansinius įsipareigojimus.

„Tikimės, kad mūsų partneriai – ar jie būtų NATO, ar Artimuosiuose Rytuose ar Ramiajame vandenyne – atliks tiesioginį ir reikšmingą vaidmenį ir strateginėse, ir karinėse operacijose, taip pat mokės sąžiningą kainos dalį“, – pabrėžė D.Trumpas.

„Ir dabar, remdamiesi mūsų labai tvirtomis bei atviromis diskusijomis, jie pradeda daryti būtent tai“, – pastebėjo prezidentas.

„Iš tikrųjų galiu pasakyti, kad pinigai liejasi“, – pridūrė D.Trumpas, nukrypęs nuo iš anksto parengto kalbos teksto.

D.Trumpui pagerbiant JAV kario našlę, Kongreso nariai plojo atsistoję

Respublikonai ir demokratai JAV Kapitolijuje skirtingai vertina daugelį dalykų antradienį pasakytoje prezidento Donaldo Trumpo pirmojoje kalboje Kongresui, bet išgirdę Carryn Owens vardą visi kaip vienas pakilo iš savo vietų.

Šios jaunos šviesiaplaukės moters, kuri Atstovų Rūmų lankytojų galerijoje sėdėjo šalia D.Trumpo dukters Ivankos, vyras, JAV karinio jūrų laivyno specialiųjų pajėgų SEAL karys Ryanas Owensas, praėjusį mėnesį žuvo per specialiųjų pajėgų operaciją Jemene prieš ekstremistų grupuotę „al Qaeda“.

Ryanas žuvo taip, kaip gyveno: (kaip) karys ir didvyris, kovodamas su terorizmu ir saugodamas mūsų šalį, – pasakė D.Trumpas.

„Ryanas žuvo taip, kaip gyveno: (kaip) karys ir didvyris, kovodamas su terorizmu ir saugodamas mūsų šalį“, – pasakė D.Trumpas šimtams įstatymų leidėjų ir milijonams amerikiečių, stebėjusių televizijos transliaciją geriausiu vakaro laiku.

Visoje Atstovų Rūmų salėje žmonės vieningai atsistojo ir plojo C.Owens, kuri atrodė labai sujaudinta. Ivanka Trump tyliai ją guodė.

Vyriausiasis pajėgų vadas paaiškino, kad gynybos sekretorius Jimas Mattisas tą operaciją jam apibūdino kaip „labai sėkmingą reidą, kuris sugeneravo daug gyvybiškai svarbios žvalgybinės informacijos.“

Ši pastaba galėtų atnaujinti prieštaringus vertinimus dėl minimo reido. Didelis jo metu žuvusių Jemeno civilių, įskaitant vaikus, skaičius iškėlė tam tikrų klausimų.

Baltieji rūmai užsiminė, kad šios operacijos kritikavimas prilygsta nepagarbai R.Owensui – pirmajam amerikiečiui, žuvusiam per kovinę operaciją valdant D.Trumpo administracijai.

Tačiau žuvusio kario tėvas Williamas Owensas neseniai duodamas interviu šią misiją pavadino kvaila ir atsisakė susitikti su JAV prezidentu, kai šis vasario 1 dieną atvyko į karinę bazę Delavere atiduoti pagarbos į JAV sugrąžintiems R.Owenso palaikams.

„Ryano palikimas įsirėžė amžinybėje“, – savo kalboje pasakė D.Trumpas, išprovokuodamas 90 sekundžių trukmės ovacijas. C.Owens tuo tarpu sunėrusi rankas vis pakeldavo akis į salės lubas.

„Ryanas kaip tik dabar žiūri iš viršaus“, – pasakė D.Trumpas ir pavadino jį didvyriu, paaukojusiu gyvybę už JAV laisves.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min