Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 17d. 12:10

Procese dėl Politkovskajos nužudymo prokurorai primygtinai prašo pripažinti teisiamųjų kaltę

Ana Politkovskaja
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Ana Politkovskaja

Kaltintojai prašo prisiekusiuosius pripažinti teisiamųjų kaltę byloje dėl „Novaja gazeta“ apžvalgininkės Anos Politkovskajos nužudymo.

Procesas artėja prie pabaigos – jame pirmadienį prasidėjo šalių ginčai dėl A.Politkovskajos nužudymo. Pirmieji kalbėję prokurorai, kurie dalį savo kalbos sakė uždaru režimu, prašė pripažinti kaltinamuosius byloje kaltais.

Nė vienas iš stojusiųjų prieš teismą nekaltinamas nužudymo organizavimu ar jos tiesioginiu įvykdymu.

„Esame įsitikinę, kad žmonės, esantys teisiamųjų suole, kalti dėl Anos Politkovskajos nužudymo“, – pareiškė vėliau žurnalistams valstybės kaltintoja Julija Safina.

„Esame įsitikinę, kad žmonės, esantys teisiamųjų suole, kalti dėl Anos Politkovskajos nužudymo“, – pareiškė vėliau žurnalistams valstybės kaltintoja Julija Safina.

Kaltinimo šalys mano, kad teisiamųjų kaltę patvirtina ištirti teisme įrodymai, tarp jų kaltinamųjų pokalbių telefonu detalizavimas, taip pat ekspertų išvados.

Kalbėdami prokurorai priminė prisiekusiesiems kitame epizode, nesusijusiame su A.Politkovskajos nužudymu, minimo teisiamojo buvusio Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FST) darbuotojo Pavlo Riaguzovo duotus parodymus apie tai, kad jis buvusio Čečėnijos Ačchoj Martano rajono vadovo prašymu nustatė adresą, kuriuo įregistruota žurnalistė. Šių parodymų P.Riaguzovas atsisakė teisme, paaiškindamas, kad davė juos, spaudžiamas tardytojų.

Be to, P.Riaguzovas nėra šioje byloje kaltinamasis, o yra minimas epizode, susijusiame su nukentėjusiuoju Eduardu Ponikarovu.

Advokatai, komentuodami kaltintojų kalbą, pasakytą per ginčus, pareiškė, kad prokurorai peržengė pateikto kaltinimo ribas, taip pat ir kalbėdami apie P.Riaguzovo sąsajas su nusikaltimu.

Kalbėdami iš karto po Generalinės prokuratūros atstovų nukentėjusieji pareiškė, jog netiki, kad byloje kaltinami broliai Machmudovai turėjo motyvų nužudyti žurnalistę, bet pažymėjo, kad šie teisiamieji turi informacijos.

Kalbėdamas pirmadienį ginčuose nukentėjusiųjų – A.Politkovskajos šeimos – atstovė Karina Moskalenko pareiškė: „šie vaikinai (Machmudovai) negalėjo turėti savo kėslų, jie tikrai negalėjo turėti savo motyvų“.

Drauge K.Moskalenko mano, kad Ibragimu ir Džabrailu Machmudovais galėjo būti „pasinaudota“. “Tačiau kaip – netiesiogiai ar atvirai? Atsakymo į šį klausimą aš neradau“, – sakė advokatė.

Kalbėdama prisiekusiesiems K.Moskalenko pareiškė, kad nukentėjusieji teismo procese mėgino laikytis neutralios pozicijos.

„Mes savo galutinės nuomonės jums neišdėstysime“, – sakė K.Moskalenko prisiekusiesiems, pridurdama, kad kai kurias nuomones apie nukentėjusiuosius jau susidarė.

K.Moskalenko pabrėžė, kad nukentėjusieji „nepatenkinti tyrimo kokybe“.

Komentuodama ištirtus įrodymus K.Moskalenko pareiškė, jog šis nusikaltimas buvo labai gerai ir profesionaliai suplanuotas, pažymėdama, kad pagrindinė byla yra Generalinėje prokuratūroje ir ji tebetiriama.

Ji pabrėžė, kad per pustrečių tyrimo metų niekas „nedavė aiškaus atsakymo į daugelį klausimų“.

Apibendrindama tai, ką pasakė, K.Moskalenko prisiekusiesiems pareiškė, jog jie turi atsakyti į klausimą, ar pakanka įrodymų, kad būtų galima pripažinti kaltais žmones, esančius teisiamųjų suole. „Jeigu Anos Politkovskajos vardan bus nuteisti nekalti, aš manau, ji visiems to neatleis“, – sakė K.Moskalenko.

Teismo procesas A.Politkovskajos byloje prasidėjo praėjusių metų lapkritį.

„Novaja gazeta“ apžvalgininkė Ana Politkovskaja buvo nušauta 2006 metų spalio 7 dieną daugiabučio namo Maskvoje centre laiptinėje netoli jos nuomojamo buto.

Kaltinimas sąsajomis su nužudymu pateiktas buvusiam VRM darbuotojui Sergejui Chadžikurbanovui ir broliams Džabrailui ir Ibragimui Machmudovams.

Atskira baudžiamoji byla užvesta trečiajam broliui Rustamui Machmudovui, paskelbta jo paieška. Tyrėjai mano, kad būtent jis yra tiesioginis nužudymo vykdytojas.

Dar vienas teisiamasis procese – buvęs FST darbuotojas Pavelas Riaguzovas – nekaltinamas, kad prisidėjo prie žurnalistės nužudymo. Remiantis tyrimo versija, drauge su S.Chadžikurbanovu jis 2002 metais vertė verslininką E.Ponikarovą duoti pinigų.

Gynėjų nuomone, prisiekusieji gali paskelbti savo verdiktą per artimiausiais dvi dienas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Nužudymas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min